Rekordot döntött tavaly az európai trolipiac

Az elmúlt években a trolibuszok jelentősége és szerepe látványosan megnőtt az európai városok fenntartható közlekedésében. Ez a tendencia várhatóan a jövőben is folytatódik, hiszen egyre több üzemeltető használja ki az akkumulátoros trolibuszok egyik legnagyobb előnyét, az önjáró üzemmódot, amely új fejlesztések előtt nyitja meg az utat. Ezekkel a modern járművekkel sok esetben teljes dízelüzemű flottákat váltanak ki.

Az európai piacon, a Van Hool kiesésével, mára mindössze négy olyan gyártó maradt, amely az akkumulátoros buszok térhódítása ellenére továbbra is elkötelezett a trolibuszok fejlesztése mellett. A menet közbeni töltési technológia alkalmazásával és folyamatos innovációjával ezek a gyártók jelentős lendületet adtak az európai trolibusz-piac újjáéledésének. A trolibusz-átadások tekintetében a tavalyi év rekordnak számít: összesen mintegy 420 trolibuszt adtak át az európai troligyártók, amelyek 99%-a akkumulátorral felszerelt, IMC technológiát használó jármű volt.

A tavalyi trolibusz-átadások kapcsán megkerestük az európai piac vezető járműgyártóit, köztük a Hesst, a Solarist és a Škoda Group-ot. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan alakultak a 2024-es trolibusz-szállításaik. Az általuk megosztott adatok alapján azt lehet megállapítani, hogy 2024-ben nagyjából 420 trolibusz került az európai üzemeltetőkhöz.

A trolibuszpiac jelenlegi legnagyobb szereplője a Solaris, amely az elmúlt 23 év során 2200 Trollinót szállított 19 európai ország 60 városába, ezzel gyakorlatilag uralja az öreg kontinens trolibusz-piacát. A lengyel gyártó megkeresésünkre elárulta, hogy tavaly összesen 180 trolibuszt adott át ügyfeleinek. A vállalat olyan neves hajtásrendszer-beszállítókkal dolgozott együtt, mint a Škoda Group, a Kiepe Electric és a lengyel Medcom.

A tavalyi szállítások oroszlánrészét a bukaresti Trollino 12-es flotta tette ki: a megrendelt 100 járműből 98 példányt adtak át tavaly (az első kettőt még 2023 decemberében), ráadásul rekordgyorsasággal. A Solaris az eredetileg tervezett 22 hónap helyett mindössze 15 hónap alatt szállította le a bukaresti trolibuszokat, amelyek Medcom elektronikával érkeztek. A szállítási listában emellett szerepelt a milánói ATM által megrendelt 50 darabos Trollino 18 flotta még át nem adott 20 példánya, ezek Kiepe hajtásrendszerrel készültek. Továbbá, a nemrégiben további 24 csuklós Trollinóra megrendelést leadó Solingen városába 8 szóló Trollino is érkezett szintén Kiepe hajtással, míg a hollandiai Arnhem 10 darab MetroStyle arculatos Trollinóval gazdagodott, amelyek Medcom elektronikát használnak.

A Solaris és a Škoda együttműködéseként 2024-ben olyan városokba kerültek lengyel-cseh trolibuszok, mint például Genova, Landskrona, Ústí nad Labem, Ostrava, vagy éppen Plzeň. Genovába a 112 darabos Trollino 18-as rendelés első 8 példányát szállították le, Landskronába 3 szóló Trollino érkezett, míg Ústí nad Labem városában egy korábbi 33 darabos megrendelés utolsó 12 példányát helyezték forgalomba. Ostravába egy 6 darabos Trollino 18-as rendelés első két tagja, Plzeňbe pedig két szóló Trollino jutott. Az utóbbi három cseh megrendelést a Solaris a Škoda fővállalkozásában teljesítette.

A Solarisszal és a Hess AG-vel szemben a Škoda Group, bár korábban ígéretet tett erre, a tavalyi trolibusz-eladási adatait végül nem kívánta megosztani portálunkkal. Emiatt a cseh gyártó pontos számai nem ismertek. Ugyanakkor más forrásokból származó információink szerint a Škoda nagyjából tartotta a 2023-as eladásait, így hozzávetőleg 160 trolibuszt adott át tavaly.

Fontos megjegyezni, hogy a Škoda már hosszú ideje nem gyárt autóbusz-karosszériát, ezért együttműködésre kényszerül más buszgyártókkal. Ennek következtében partnerei sok esetben sajátjukként kommunikálják azokat a járműveket, amelyek valójában Škoda logó alatt kerültek értékesítésre. Mivel a Škoda most nem nyilatkozott, a Solaris karosszériával gyártott 26 Tr és 27 Tr modellek eladásait – mint például az Ústí nad Labem, Ostrava és Plzeň városába szállítottakat – kénytelenek voltunk a Solaris szállításaihoz sorolni.

A Škoda a Solaris mellett tavaly a cseh SOR-ral is együttműködött, amelynek eredményeként Vilniusba megérkezett a megrendelt 92 darabos Škoda 32 Tr flotta első 58 példánya. Emellett a cseh gyártó több kisebb megrendelést is teljesített: Brnóba egy opciós megállapodás keretében 10 darab, míg Pardubicébe további 10 darab 32 Tr trolibuszt szállított.

A közismerten méregdrága, alumínium karosszériás típusai ellenére a Hess sem panaszkodhat a tavalyi trolibusz átadásaival kapcsolatban, ugyanis a svájci gyártó tájékoztatása szerint a 240 átadott autóbuszának 60%-a volt trolibusz, azaz 144 lighTram csuklós és duplacsuklós trolibusz került az európai piacra, elsősorban a tehetősebb svájci, francia és osztrák üzemeltetőkhöz. Az egyik legjelentősebb megbízás ezek közül a francia Nancy város balsikerű 25 darabos nyomvezetéses troliflottáját váltó 25 darab duplacsuklós Hess lighTram 25 DC troli leszállításának megkezdése, de nem elhanyagolható a Zürichben forgalomba 26 darabos; 13 darab 18,75 méteres és ugyanennyi 24,75 méteres duplacsuklós akkumulátoros trolibuszból álló flotta sem. Emellett a Hess tavaly Winterthur, Salzburg, Lyon, Neuchâtel és La Chaux-de-Fonds részére is szállított lighTram trolikat.

A tavalyi év aktív, megrendeléseket teljesítő európai trolibuszgyártói között érdemes megemlíteni a SOR-t is. Bár a cseh gyártó nagyobb projekteket jellemzően csak a Škoda alvállalkozójaként tudott elnyerni, önálló, kisebb megrendelések teljesítésére is volt példa. A SOR saját üzletei közé tartozik a szegedi 4 darabos és a brnói 10 darabos szállítás. Ezek a TNS 12-es típusú trolibuszok a Rail Electronics CZ által biztosított hajtásrendszerrel érkeztek.

A 2025-ös év eladásai is ígéretesnek tűnnek, különösen figyelembe véve, hogy a felsorolt trolibuszgyártók több nagyobb darabszámú megrendelést kezdtek el, vagy fejeznek be ebben az évben. Új szereplőként pedig a Temesvárral és Prágával kötött szerződések eredményeként a török Bozankaya is megjelenik az európai trolipiacon.

Címkék