Miközben Szegeden már lassan fél éve késnek az új SOR trolibuszok forgalomba állításával, addig Vilnius rekordidő, kevesebb mint 3 hónap alatt beüzemelte az első 20 új Škoda 32 Tr trolibuszt abból a 91 darabos flottából, melyet a város közlekedési cége még tavaly rendelt meg a Škodától. A járművek már hét, nagy utasforgalommal rendelkező útvonalon közlekednek, és részei annak az ambiciózus tervnek, amelynek célja a trolibuszpark teljes megújítása a litván fővárosban.
A sikeres tesztfutásoknak köszönhetően a trolibuszok forgalomba állítása a tervek szerint zajlott, megtörtént a gépjárművezetők oktatása, s a járművek minden technikai és biztonsági ellenőrzésen kiválóan teljesítettek. Mindez lehetővé tette, hogy az üzletben fővállalkozóként résztvevő Škoda Group és a cseh SOR Libchavy együttműködésében gyártott Škoda 32 Tr trolibuszok zökkenőmentesen csatlakozzanak a város közlekedési hálózatához. A közlekedési társaság új szerzeményei fokozatosan váltják majd fel a város kiöregedett Škoda 14 Tr trolijait, jövő márciusra, amikor az utolsó újonnan beszerzett trolibusz is forgalomba áll, már csak 20-30 példány marad a ma még közel 130 darabos 14 Tr flottából.
Az új járműveket hét, különösen forgalmas vonalon vetették be, köztük a 2-es (Saulėtekis–Vasútállomás), a 3-as (Karoliniškės–Šiaurės városrész), a 6-os (Žirmūnai–Alsó Paneriai), a 7-es (Pašilaičiai–Vasútállomás), a 10-es (Saulėtekis–Naujininkai), a 17-es (Žirmūnai–Naujininkai) és a 19-es (Pašilaičiai–Saulėtekis) viszonylaton.
A Škoda BlueDrive hajtásrendszerével szerelt kocsik egy beépített 42,1 kWh összkapacitású akkupakknak köszönhetően rendelkeznek önjáró funkcióval is, azaz képesek a felsővezetékes szakaszokat elhagyva közlekedni, ami különösen hasznos a forgalmi akadályok kikerülésére vagy olyan területeken, ahol nem áll rendelkezésre kiépített infrastruktúra. Továbbá a legmodernebb biztonsági funkciókkal, például balesetmegelőző szenzorokkal, tűzvédelmi eszközökkel, valamint modern kamerarendszerrel, az úgynevezett „Mirror Eye” technológiával vannak felszerelve, utóbbi helyettesíti a hagyományos tükröket. A járművek fejlett technikai felszereltsége mellett az utasok számára kényelmi szolgáltatásokat is kínálnak, mint például Wi-Fi kapcsolatot és okostelefon-töltési lehetőséget.
Az új trolik nemcsak a város közlekedési hálózatának hatékonyságát növelik, hanem fontos szerepet játszanak Vilnius fenntartható közlekedési stratégiájában is. A város célja, hogy 2030-ra a tömegközlekedési járművek több mint fele elektromos hajtású legyen, ezzel csökkentve a károsanyag-kibocsátást és javítva a levegő minőségét. Az újonnan forgalomba állított járművek ennek a tervnek az első lépései, és az önjáró képességük révén hozzájárulnak a rugalmasabb és környezetbarátabb városi közlekedéshez. A trolik fokozatosan váltják fel a régebbi, már elavult modelleket, és az ütemterv szerint minden hónapban újabb járművek állnak forgalomba. A város közlekedési vállalata arra törekszik, hogy 2025 márciusáig összesen 91 ilyen modern jármű szállítsa az utasokat Vilniusban. A jövőbeni tervek között szerepel a VVT korosabb trolijainak, a megmaradt Škoda 14 Tr-ek, valamint 45 darab, 2004 és 2006 közötti évjáratú háromtengelyes Solaris Trollinók kiváltására további 73 trolibusz beszerzése, így 2026 végére a város teljes trolibusz-parkja megújulhat.