Magazin

Itt tart most a Volánbusz flottafiatalítási programja

A Volánbusz járműbeszerzésekkel kapcsolatos hivatalos kommunikációjában gyakran olvashatjuk, hogy a vállalat flottamegújítási programjának keretében teljes autóbuszparkjának 40%-át, azaz mintegy 2500 autóbuszt cserél le 2022 végéig. Ennek kapcsán utánajártunk, hogy a busztársaság járműállományának pontosan mekkora hányada újult meg mostanáig, illetve, hogy mi lesz az ütemterv az előttünk álló egy év során ezen a téren.

A Volánbusz és a szeptember 30-ával a társaságba beolvadt flottakezelője, a Volán Buszpark Kft. még 2018 nyarán indított progresszív járműpark-fiatalítási programot, amelynek célja az addig elmaradt fejlesztések és járműcserék miatt igencsak leromlott színvonalú állomány megújítása, ezáltal pedig egy hosszú távon fenntartható, magas színvonalú szolgáltatás nyújtásra képes flotta felállítása. Az elhatározás részben a közelgő piacnyitással is összefüggött, de egy közép-európai szinten versenyképes és korszerű járműparkkal rendelkező közlekedési cég felépítése már régóta elvárás volt a szakma, legfőképpen pedig az utazóközönség részéről. A kezdeményezés elindítása óta három év telt el, ám feladat még mindig van bőven, hiszen a társaságnál még most is nagy számban szolgálnak túlkoros, korszerűtlen, környezetszennyező autóbuszok.

A 204 darab elővárosi kivitelű MAN Lion’s City G beszerzése évtizedes elmaradást pótolt

Az éves járműcsere program részeként a Volánbusz azt a vállalást tette, hogy 2023-ig 45%-kal csökkenti a tíz évesnél idősebb autóbuszok arányát a járműparkjában, nyugdíjazva ezzel szinte az összes Euro 3-as, vagy annál alacsonyabb környezetvédelmi besorolású motorral szerelt autóbuszát. Ezt egyrészt új járművek beszerzésével, másrészt pedig a flotta létszámának redukálásával érné el a vállalat. A hatékonyság növelésére tett intézkedések révén a társaság járműállománya a 2019-es integráció idején meglévő közel 6800 autóbuszról mára 6200 darabosra csökkent. Az idei év végére a cég 6189, jövő ilyenkorra pedig 6130 darabos gépparkkal kalkulál.

Ezek után nézzük meg tételesen, hogy miként alakult eddig a program keretében beszerzett autóbuszok száma. A Volánbusz legfrissebb, 55 darab Credobus Inovell és 32 darab Mercedes-Benz Intouro beszerzése kapcsán kiadott sajtóközleménye szerint a közlekedési társaság a 2018 óta tartó flottamegújítás eredményeként 2021 végig összesen 1700 korszerű járművet állít forgalomba Magyarország útjain. Ez a kereken 1700 darabos mennyiség 21 beszerzésből tevődik össze, amelyek a következők (zárójelben az adott beszerzés éve olvasható):

A felsoroltak közül az utóbbi két tétel leszállítása várhatóan átcsúszik 2022 első felére.

A magyar buszgyártók által már régóta nagyvonalúan üresen hagyott háromtengelyes szegmensben az utóbbi években a Volvo aratta le a babérokat

Az eddigi lezajlott és a jelenleg még teljesítés alatt álló beszerzéseknek köszönhetően a Volánbusz teljes járműparkjának átlagéletkora 2022 elejére 12 év alá, a helyközi járműállományon belül pedig 10,2 évre csökkenhet. Ha csak az újonnan forgalomba helyezett buszokat nézzük, és nem vesszük figyelembe a társaság flottájába visszatérő 20 darab Volvo 8900-ast és 60 darab Setra S 415 LE Business-t, a Volánbusz tulajdonába átkerült 31 darab Mercedes-Benz Tourismót, valamint a 2022 tavaszán forgalomba álló 40 darab eCitarót, akkor a 2018 óta beszerzett 1560 darab új autóbusz érkezésével a közlekedési cég járműparkjának közel 25,5%-a cserélődött le. Ez azt jelenti, hogy az eredeti célkitűzésben szereplő vállalásnak mostanáig valamivel több, mint a fele teljesült.

A Volánbusz az elkövetkezendő egy évre betervezett és még a jövő évben teljesítésre kerülő beszerzések alapján úgy kalkulál, hogy 2022 év végéig a helyközi géppark átlagéletkorát 7,6 év, a helyi kocsikét pedig 11,9 év alá tudják majd leszorítani. A középtávú, vagyis a következő 9-10 évre szóló tervekben ezt a számot mind a helyi, mind pedig a helyközi állomány tekintetében 7 év alá szeretnék vinni. Ez várhatóan a teljes flottán belül az évtized végére, a helyközi állomány esetében viszont már 2023 végére megvalósulhat. 2023 után a Volánbusz a mintegy 5400 darabos helyközi flottájában alig több, mint 200 darab Euro 3-as és 670 darab Euro 4-es emissziós besorolású autóbuszt tervez üzemeltetni, a fennmaradó kocsik közül mintegy 700 darab lenne Euro 5-ös és/vagy EEV minősítésű, 3600 pedig Euro 6-os erőforrással szerelt.

Egyelőre csak a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus és a Vadászati Világkiállítás látogatói utazhattak a Volánbusz első komolyabb létszámú villanybusz-flottájának tagjaival

A fenti beszerzéseken túl a Volánbusznak jelenleg több pályázata is bírálati szakaszban tart, az egyik 60 darab városi villanybusz, a másik pedig 85 darab helyi és 79 elővárosi kivitelű CNG-hajtású autóbusz vásárlására vonatkozik. A napokban 25 darab emelt padlómagasságú háromtengelyes távolsági autóbuszra is tendert írt ki a társaság, ez értelemszerűen még az ajánlattétel fázisában van. Emellett a közeljövőben 8 darab használt, újszerű kéttengelyes turistabusz, 199 darab kéttengelyes normál padlómagasságú helyközi, 20 darab háromtengelyes normál padlómagasságú távolsági, 50 darab alacsony belépésű (low entry) háromtengelyes elővárosi, valamint 360 darab alacsony belépésű szóló és 124 darab alacsonypadlós csuklós autóbusz beszerzése is napirenden van. A társaság 2022-ben 1137, 2023-ban 540, 2024 után pedig évente 360 darab helyi és helyközi (elővárosi, regionális és országos) kivitelű autóbusz beszerzésével számol.

Címkék