Magazin

Átadták a Volánbusz első zéró emissziós autóbuszát

Ünnepélyes keretek között vehette át kedden az első saját tulajdonú, tisztán elektromos hajtású autóbuszát a Volánbusz. A BYD K9 sorozatú zéró emissziós városi villanybusz Komárom és Révkomárom közötti helyi közlekedésben teljesít majd szolgálatot, megkönnyítve az utasok számára a közszolgáltatások, munkahelyek és a turisztikai desztinációk biztonságos elérését a határ két oldalán. A jármű sok szempontból történelminek számító átadóceremóniájára szerkesztőségünk is meghívást kapott.

Fotó: Volánbusz Zrt./Soós Botond

A BYD K9UB típusú, kétajtós kivitelű szóló villanybusz megvásárlásáról szóló szerződést tavaly novemberben írták alá a Volánbusz Zrt., az Eurotrade Kft. és a BYD Europe B.V. képviselői. Az autóbusz beszerzése a Határon átnyúló közösségi közlekedési szolgáltatások javítása Észak- és Dél-Komárom között című projekt keretében, a dél-komáromi önkormányzat, a Volánbusz Zrt., valamint az észak-komáromi Comorra Servis együttműködésében valósult meg.

A projekt keretében Komáromban és Révkomáromban egyaránt megújulnak az autóbusz-megállók és a végállomások. A buszmegállókba informatív okospanelek kerülnek, amelyekről az utasok friss és aktuális információkat kaphatnak a járatokról. A lakosok részére a projektet bemutató weboldal, valamint ahhoz kapcsolódó mobil applikáció is készül, amely tovább könnyíti a tájékozódást. A program teljes költsége 999 766 euró, mely finanszírozása 85% erejéig az Európai Régiófejlesztési Alapból (849 801 euró), a fennmaradó részben pedig magyar és szlovák állami keretből történt (73 287 euró).

A most forgalomba álló jármű természetesen Magyarországon, a BYD immár több, mint négy éve működő komáromi gyárában készült. A Volánbusz új szerzeményét a magyar közlekedési társaság üzemelteti a jövőben az északi országhatáron átívelő program részeként, amelynek célja a két Komárom közötti, határon átnyúló közösségi buszközlekedés minőségének, feltételeinek a javítása, fejlesztése. Az új jármű a két város környezetének védelme érdekében hozzájárul továbbá a korom-, nitrogén-oxid-, és elégetlen szénhidrogén-kibocsátás csökkentéséhez, továbbá egy dízelmotoros busznál jóval csendesebben közlekedik – mindezeknek köszönhetően javul a városlakók életminősége.

Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter az ünnepélyes átadáson elmondta, hogy a BYD esetében olyan kínai vállalatról beszélünk, amely az európai gyártásprogramjában kulcsszerepet szán Komáromnak, és a komáromi gyárának.

A BYD modern technológiával állít elő környezetkímélő buszokat, és fontos szerepet játszik abban a törekvésünkben, hogy Magyarország a régi idők dicsőségéhez hasonlóan újra ez európai autóbuszgyártásban is egy értelmezhető pozíciót töltsön be

– mondta el a miniszter. Hozzátette, hogy a kínai vállalat magyarországi tevékenysége, valamint a folyamatos fejlesztések világosan mutatják a Keleti Nyitás politikájának sikerét.

Mi, nemzeti alapon soha nem voltunk hajlandóak különbséget tenni beruházók között

– hangsúlyozta.

A miniszter elmondta, hogy az elektromos közlekedési eszközök egyre inkább életünk részeivé válnak, és a mai alkalom is aláhúzza a magyar kormány gazdaságpolitikájának és zöld politikájának az összhangját.

Kiemelte:

a versenyképesség fejlesztésének és a környezet védelmének kéz a kézben kell járnia egymással. Egyik sem előzheti meg, egyik sem nyomhatja le a másikat, éppen ezért, amikor a magyar autóipar fejlesztéséről beszélünk, most már alapvetően az elektromos autóipar fejlesztését helyezzük előtérbe. Mindez nem csak ország versenyképességét növeli, de hozzájárul ahhoz, hogy világszerte csökkenteni tudjuk a közlekedés ökológiai lábnyomát és a károsanyag-kibocsátást.

„Ez egy történelmi nap a komáromiak számára” – mondta Yongping Chen, a BYD Electric Bus & Truck Hungary ügyvezető igazgatója.

Rendkívül megtisztelő számunkra, hogy a miniszter úr is csatlakozott ehhez az alkalomhoz. A mai naptól az utasok egy tisztán elektromos hajtású BYD eBus fedélzetén utazhatnak át a Dunán – biztonságban, kényelemben és mindenekelőtt a két város tisztább, fenntarthatóbb jövőjének elősegítése érdekében. Emellett külön öröm számunkra és a BYD teljes cégcsoportja számára az is, hogy a Volánbusz új eBus-át itt, Komáromban, a BYD Hungary modern gyártóüzemében állították össze. Szeretném megemlíteni, hogy ez a projekt, amely fantasztikus példa a nemzetek közötti együttműködésre, jelentősen hozzájárult a BYD sikeréhez is Európa-szerte.

Krenner László, a BYD Europe B.V. kelet-közép-európai értékesítési vezetője hangsúlyozta, hogy a BYD a villanybusz-gyártók között a világon egyedülálló módon házon belül fejleszti és gyártja a járműveibe épülő akkumulátorokat, villanymotorokat, motorvezérlő elektronikákat és erőátviteli rendszereket. A cég világszinten összesen már több, mint 65 000 elektromos autóbuszt értékesített, de az eladott vagy megrendelt járműveik száma Európában is eléri már a kétezret, ahol napjainkban 20 ország mintegy 100 városában utazhatunk a BYD lokálisan nulla károsanyag-kibocsátású buszaival. A buszok mostanáig mintegy 87 millió utaskilométert teljesítettek az öreg kontinensen, miközben több, mint 93 ezer tonna szén-dioxidtól kímélték meg közvetlen környezetük levegőjét. Hazánkban Komáromon kívül jelenleg további három városban – Salgótarjánban, Pécsen és Tatabányán – közlekednek BYD gyártmányú elektromos buszok, az üzemeltetők pedig kimondottan pozitív tapasztalatokról számolnak be velük kapcsolatban. A villanybuszok iránti igény növekedésével pedig folytatódik a 2017 áprilisában átadott komáromi gyár kapacitásbővítése is: a jelenlegi mintegy 300 fős dolgozói létszámot az év végéig 450 főre emelik.

Dr. Molnár Attila, Komárom polgármestere köszöntőjében elmondta:

Komárom polgármestereként kollégáimmal évek óta meggyőződéssel dolgozunk azon, hogy a környezetvédelem fontosságának, természeti értékeink védelmének gondolatát, a zöld szemléletet, a zöld szellemiséget meghonosítsuk a városunkban! Az a tény, hogy a helyi ipari parkban gyártott elektromos busz fog közlekedni a Duna két partja között, nem csupán egy környezetbarát fejlesztés, hanem az új Monostori híddal együtt Észak- és Dél-Komárom összetartozásának egy újabb szép, minden tekintetben XXI. századi szimbóluma is!

Keszegh Béla, Révkomárom polgármestere kiemelte:

Nekünk komáromiaknak kiemelten fontos, hogy a Duna ne szétválassza, hanem összekösse a város északi és déli részét. A szoros együttműködésnek köszönhetően számos fejlesztés zajlik, amely erős szálakkal fűzi össze ezt a természetes régiót. Közlekedhetünk kölcsönzött kerékpáron, átmehetünk az új Duna-hídon, de most már elektromos busszal is erősítjük ezt a vérkeringést. Ez a busz mutatja városunkkal kapcsolatos főbb irányvonalainkat, egy modern, környezet- és családbarát Komáromot építünk, amely a régió meghatározó központja.

Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő kifejtette:

Hosszú ideje elkötelezetten dolgozunk azért, hogy Komáromban BYD autóbusz közlekedhessen. A pályázati lehetőségnek és a résztvevő partnerek hozzájárulásának köszönhetően ez most megvalósulhatott. A projektnek szimbolikus jelentősége van, hiszen ez a busz – amely Komáromban, hazai munkaerővel, hazai hozzáadott értékkel készült – hazai utakon, de határtalanul fog futni, egy zöld jövőt szimbolizálva, és tovább bővítve a szlovák-magyar kapcsolatok terén az elmúlt 10 év során elért eredményeket. A kormányzati program célja, hogy a 25 ezer fő feletti városokban alternatív meghajtású autóbuszok szállítsák az utasokat. Mindent megteszünk azért, hogy Komárom – Észak-Komárom lakosaival együtt – része lehessen az elektromobilitás megvalósítását szolgáló autóbusz-pályázatnak.

Homolya Róbert, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta:

A MÁV-Volán-csoport célja, hogy fenntartható, biztonságos, tiszta, környezet- és utasbarát közlekedési lehetőséget biztosítson. A cél nem kisebb, mint hogy 2050-re elérjük a kvázi klímasemlegességet, ehhez egységes, környezettudatos és költséghatékony közösségi közlekedésre van szükség, aminek kialakításán folyamatosan dolgozunk. Ehhez szükség van az infrastruktúra és a járműállomány fejlesztésére is. A vállalatcsoport flottájának megújítása már megkezdődött, az új vonatok és közúti járművek beszerzése folyamatos. Ma az első e-buszt köszönthetjük, de terveink szerint hamarosan országszerte egyre több modern, elektromos busz állhat forgalomba.

Az eseménnyel kapcsolatban dr. Pafféri Zoltán, a Volánbusz Zrt. elnök-vezérigazgatója megjegyezte, hogy a Volánbusz célja továbbra is az utazási szolgáltatások színvonalának emelése mellett a járművek károsanyag-kibocsátásának csökkentése, a közösségi közlekedés vonzóbbá tétele. A közlekedési társaság e cél megvalósítása érdekében indította 2018-ban jármű-fiatalítási programját, melynek keretében eddig 1070 új és újszerű autóbusz állt forgalomba. A vállalat 2021-ben 1665 busz beszerzésére indít közbeszerzési eljárást, amelyekből – az eljárások sikere esetén – várhatóan közel 700 meg is érkezik az év végéig. A fennmaradó állomány 2022-ben áll majd az utasok szolgálatába. A jármű-fiatalítási program eredményeként a jövő év végéig pedig a vállalat teljes autóbusz-állományának 40 százaléka megújul. Jövőre nagyobb arányú beszerzés várható az alternatív meghajtású járművekből is, a tervek szerint jövő év végéig a jármű-állomány 4%-a lesz elektromos vagy CNG hajtású autóbusz. Ennek érdekében 100 darab tisztán elektromos autóbusz beszerzésének támogatására nyújtott be pályázatot társaság a Zöld Busz projekt keretében, illetve kiírta az elektromos autóbuszok beszerzésére a közbeszerzési eljárásokat. A pályázatok és a beszerzési eljárások eredményessége esetén a hat érintett megyeszékhely mintegy 570 ezer lakója mellett a budapesti agglomeráció 81 településén élő több mint 2,5 millió lakosnak is magasabb színvonalú személyszállítási szolgáltatást, tisztább levegőt és élhetőbb környezetet biztosíthat a vállalat.

A most átadott 153,5 millió forint értékű elektromos autóbusz energiaellátását 348 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LiFePO4) vontatási akkumulátorcsomag biztosítja. A busz töltésére szolgáló berendezés a Volánbusz komáromi autóbusz-állomásán kap helyet. A jármű 100%-os töltöttséggel akár 300 kilométert is képes egyhuzamban megtenni, az akkumulátorpakk nagyságrendileg 3,5 óra alatt tölthető fel. A környezetbarát jármű mozgatásáról két darab, egyenként 125 kW csúcsteljesítményű BYD elektromos kerékagymotor gondoskodik. A korszerű hűtő-fűtő klímaberendezéssel felszerelt típus alacsony belépésű utastérrel rendelkezik, a második ajtóvonaláig alacsonypadlós, innen két lépcső vezet a hátsó szekcióba. A járműben 36 fix és 4 lehajtható utasülés található, teljes befogadóképessége 76 fő. A modern kor elvárásaihoz igazodva, valamennyi üléspárnál dupla USB-csatlakozókat találunk az oldalfalakba, illetve a légcsatornákba illesztve.

Címkék