Hivatalosan is lezárult az a projekt, melynek köszönhetően egy BYD elektromos autóbusz köti össze Komáromot és Révkomáromot. A tavaly nyáron átadott BYD K9 sorozatú zéró emissziós városi villanybusz Komáromban készült és már egy jó ideje rendben rója a napi köreit menetrend szerinti forgalomban Magyarország és Szlovákia között.
A Komárom és Révkomárom közötti autóbusz-közlekedés minőségének és feltételeinek javítását, fejlesztését szolgáló projekt keretében a 153,5 millió forint értékű autóbusz beszerzésén túl Komáromban és Révkomáromban egyaránt megújultak az autóbusz-megállók és a végállomások. A buszmegállókba informatív okospanelek kerültek, amelyekről az utasok friss és aktuális információkat kaphatnak a járatokról. A program teljes költsége 999 766 euró, mely finanszírozása 85% erejéig az Európai Régiófejlesztési Alapból (849 801 euró), a fennmaradó részben pedig magyar és szlovák állami keretből történt (73 287 euró).
Az április 4-e óta érvényes menetrend szerint közlekedő autóbusz Magyarországon, a BYD immár öt éve működő komáromi gyárában készült, munkanapokon hajnaltól késő estig 11-szer, szabad- és munkaszüneti napok alkalmával pedig 7-szer fordul a két város központi autóbusz-állomásai között.
A projekt zárásaként tartott sajtótájékoztatón dr. Molnár Attila, Komárom polgármestere kiemelte:
Külön öröm számunkra, hogy az az elektromos busz, amely Észak- és Dél-Komárom között jár, az ipari parkban található BYD üzemében készült, komáromi kezek által. Ennek a pályázatnak a keretén belül nemcsak elektromos busz közlekedik, de megújult a városok buszvégállomásának környezete, az utak, a járdák, a peronok és a kiszolgáló létesítmények is. Okos buszmegállók létesültek, sőt közel húsz okostábla mutatja a buszok érkezését, a menetrendet. Ez a projekt szimbóluma az összetartozásnak, a zöld szellemiségnek, melyet Komárom magáénak vall, mindezeken túl pedig javítja és fejleszti a helyi közlekedését is.
Keszegh Béla, Révkomárom városvezetője hangsúlyozta, kiemelten fontosak a tömegközlekedési fejlesztések, csakúgy, mint a kerékpárutak korszerűsítése is. Aki alternatív módon KombiBike kerékpárral vagy tömegközlekedéssel szeretne utazni, az ma már európai színvonalú szolgáltatásokat vehet igénybe Komáromban is.
Czunyiné dr. Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, a két város között közlekedő elektromos buszt, bátran hívhatjuk helyi járatnak is.
Mint fogalmazott:
Komárom zászlóshajója a megújuló tömegközlekedésnek, ezzel pedig szeretnénk példát mutatni a környező településeknek is. Jelen közlekedés-fejlesztési projekt, a digitális háttér, a járműfigyelés és a kapcsolódó szolgáltatások, mind egy-egy újabb lépés Komárom számára a 21. századi okos városok irányába.
Az esemény zárásaként a résztvevők, köztük Kameniczky Ákos, a Volánbusz Zrt. kereskedelmi és forgalmi főigazgatója, Bara Zoltán, a Pons Danubii EGTC igazgatója, és a projekt megvalósításában közreműködő szakemberek, az elektromos busszal, – az idén 130 éves – Erzsébet-hídon átmentek Révkomáromba, majd a két éve átadott Monostori hídon tértek vissza Komáromba.
Címlapkép: Garamvölgyi Gergő, fotók: komarom.hu