Egyéb gyártók, Magyar gyártók

Ötszörösére növeli komáromi gyárának kapacitását a BYD

Jelentős bővítést hajt végre magyarországi gyáregységében a BYD: a kínai cég 2022-re a jelenlegi ötszörösére, éves szinten mintegy 1000 darab autóbuszra növeli a komáromi üzem kapacitását. A beruházás célja, hogy az európai villanybusz-szegmens piacvezetői közé tartozó vállalat termelékenysége a jövőben is megfeleljen a kontinensünkön tapasztalható, elektromos buszok iránti megnövekedett igényeknek.

Évente akár 1000 elektromos autóbusz is készülhet a BYD komáromi gyárában 2022-től

Úgy tudjuk, hogy a BYD Electric Bus & Truck Hungary Kft. a meglévő létesítményei mellett nemrég egy újabb két hektáros (20 000 m²-es) területet vásárolt meg, amelyen hamarosan megkezdődhet az új, részben robotizált üzemcsarnok felépítése. A BYD magyarországi telephelye így a jelenleg elfoglalt terület szélétől egészen az idén szeptemberben átadott Monostori-hídig húzódik majd. A bővítési munkálatok a tervek szerint jövőre kezdődnek és várhatóan 2022-ben fejeződnek be.

Az új csarnok a meglévő épületekhez (H1-H5) képest északkeleti irányban épül fel (a kép közepén látható üres területre)

A beruházás eredményeként az üzem jelenlegi, egy műszakos munkarenddel számolva 200 komplett villanybusz körüli éves gyártókapacitása mintegy ötszörösére, évente 1000 elektromos autóbuszra emelkedik, ezzel a BYD a legnagyobb gyártási volumennel rendelkező autóbuszgyártó lesz Magyarországon. Ehhez jön még hozzá a szintén Komáromban gyártható évi akár 300 darab járóképes alváz, amelyek más buszgyártók, elsősorban a brit Alexander Dennis elektromos hajtású típusainak technikai alapjaként szolgálnak. A BYD terveiben már kezdettől fogva 1000-1500 darabos éves termelés elérése szerepelt középtávú célkitűzésként, vagyis az elképzeléseknek megfelelően halad a komáromi bázis kiépítése. A bővítéssel a munkaerő létszáma is közel megduplázódik, összesen kb. 600 fő foglalkoztatása van kilátásban az üzemben. Magyar szempontból fontos előrelépést jelent, hogy a jövőben a vázgyártás is már az első lépésektől kezdve Komáromban zajlik majd (jelenleg az első hazánkban végzett munkafázis a karosszériák összeállítása a már hegesztett állapotban beérkező homlokfal-, hátfal-, oldal-, tető- és padlóváz-elemekből), jelentősen növelve ezáltal a járművek magyarországi hozzáadott értékét. Megemlítendő, hogy Komáromban a gyártósoron kívül kutató-fejlesztő részleg is üzemel, együttműködésben a BYD Europe fejlesztőközpontjával.

Egy svéd megrendelésre Magyarországon gyártott BYD villanybusz utastere

A BYD magyarországi leányvállalatának története az eBus sorozat húzómodelljének, a K9 jelű standard 12 méteres szóló villanybusz különféle változatainak gyártásával indult 2017 áprilisában, azóta is folyamatos a termelés a komáromi üzemben. A rendelésállomány felfutásával nemrég megkezdték a korábban csak külföldi gyáregységekben készülő eBus 8,7 (K7U) jelű midibuszok magyarországi összeszerelését is, jövőre pedig információink szerint már a csuklós változat is helyet kap a gyártásprogramban. A tervek szerint az Európában kínált modellek közül egyedül az eCoach (C9) távolsági villanybusz gyártását nem hozzák egyelőre Magyarországra – erre a típusra ma még egyébként is nagyságrendekkel kisebb kereslet mutatkozik, mint városi-elővárosi kialakítású testvéreire.

A termelés gerincét adó K9 sorozat – a képen egy K9UB kivitel – mellett más típusokat is gyártanak majd Komáromban

A nyugat-európai villanybusz-piacon szép sikereket elkönyvelő BYD tisztán elektromos hajtású típusaival hazánkban is egyre több városban találkozhatunk. Jelenleg Salgótarján, Pécs és Tatabánya helyi közlekedésében vesznek részt a kínai gyártó lokálisan nulla károsanyag-kibocsátású buszai – ezek többsége hazánkban készült -, hamarosan pedig Komáromba is érkezik egy példány. A cég szeptemberben a magyar kormány által meghirdetett Zöld Busz Program demonstrációs mintaprojektjének minősített partnerei közé is bekerült.

Címkék