Tegnap reggel váratlan bejelentést tett a közösségi médiában Karácsony Gergely budapesti főpolgármester: indulhatnak a metróbuszok! A hangzatos ígéret hátteréről és főleg megvalósulásának mikéntjéről egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni, leszámítva, hogy az elgondolás a külső kerületekben élők számára kínál majd kedvezőbb közlekedési lehetőségeket. Jobb híján így a főváros vezető politikusainak hol inkább, hol kevésbé szakmai megnyilvánulásaiból próbáljuk meg kikövetkeztetni: vajon egy új közlekedési forma jelenik meg Budapesten, vagy a „metróbuszok” bevezetése csak játék a szavakkal?
Ahogy várható volt, a főpolgármester bejelentésére az első reakció Szentkirályi Alexandrától, a budapesti Fidesz elnökétől érkezett, aki leginkább a metróbusz szón akadt fenn, azt hangoztatva, hogy valójában csak látszatintézkedésről, egyes buszjáratok átnevezéséről van szó. Ma délelőtt viszont már Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, korábbi közlekedésért felelős államtitkár és BKK-vezérigazgató is reagált a közösségi médiában. Bejegyzésében rámutatott, hogy a metróbusz mint közlekedési forma (legalábbis definíció szerint – a szerk.) olyan kapacitást és utazósebességet kínál, mint egy metró, és jellemzően olyan széles, többsávos sugárutakkal tagolt nagyvárosokban alkalmazzák, ahol a kötöttpályás megoldás nem épült (még) ki. „Metró” jellegét az adja, hogy a közúti forgalom többi résztvevőjétől elkülönítve közlekedik, azaz hatékony működtetéséhez kiépített, zárt infrastruktúrára van szükség – ez az akár fizikai akadállyal elválasztott forgalmi sávok mellett jelenthet például emelt középperonos megállóhelyeket, egyedi kivitelű járművekkel. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ő Budapesten továbbra is inkább a villamoshálózat bővítését preferálná.
A metróbuszok (és általában véve a buszos szakmában, így portálunkon is inkább a Bus Rapid Transit, röviden BRT névvel illetett rendszer) hazáját a sokmilliós dél-amerikai metropoliszok jelentik. A BRT-vonalak jellemzően a metró és/vagy a villamos helyettesítésére jöttek létre, mivel azoknál jóval alacsonyabb költséggel kiépíthetők – emiatt később a Közel-Keleten és Afrika egyes nagyvárosaiban is megjelentek, de máshol is előfordulnak, Ausztráliában például Brisbane helyezett üzembe nemrég hasonló rendszert. Vitézy a bejegyzésében a mexikóvárosi, a rijádi és a bogotái metróbuszok mellett példaként említi az isztambuli hálózatot is – utóbbit, amely stílszerűen Metrobüs néven fut, 2022 májusában mi is meglátogattuk, ezt a cikkünket ajánljuk azoknak, akik bepillantanának egy ilyen rendszer működésébe. Kevésbé zárt rendszerben működő, ráhordó-zónázó jellegű, mindezt esetleg emelt szintű szolgáltatással párosító nagy utasforgalmú expressz buszjáratok – sok esetben szintén BRT-címkézéssel, akár egyedi brandeléssel – ugyanakkor máshol is léteznek.

A portói metroBus hálózatra megálmodott hidrogénhajtású CaetanoBus BRT-csuklós látványterve (Fotó: Metro do Porto)
Vitézy Dávid a posztjában arra is utal, hogy esetleg a metróbusz szó félreértelmezéséről és a külvárosokat kiszolgáló új, hagyományos buszjáratok indításáról lehet szó. Ezt az is alátámasztani látszik, hogy az érintett felek nem lettek informálva a bejelentésről, sőt, az a fővárosi közgyűlés és a közlekedéssel foglalkozó szakbizottság számára is meglepetés volt. „Tudtommal a BKV, a buszszolgáltatók, a szakszervezetek sem tudtak a bejelentésről semmit. Furcsa. Hirtelen olyan érzésem lett, mintha a Rákosrendező kapcsán a Főváros előtt tornyosuló feladattömegről szeretné elterelni a figyelmet a főpolgármester egy hangzatos, de bármiféle konkrétum nélküli bejelentéssel” – zárta sorait a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője.

Vissza a realitáshoz: Budapesten valószínűleg a már jól ismert járművek kapnak új szerepkört (Fotó: Garamvölgyi Gergő)
Nem sokkal később a Telex megkeresésére Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala is beszállt a metróbusz szó értelmezése körül kialakult vitába. Szerintük „a metróbusz kifejezés nem kizárólag a közúti forgalomtól teljesen elkülönített BRT (bus rapid transit) folyosókra vonatkozik, céljuk, hogy gyors és kiszámítható közlekedést biztosítanak ott, ahol jelenleg még nincs megfelelő kötöttpályás kapcsolat”. Sokatmondó, hogy példaként a berlini M11-M85 jelzésű buszjáratokat említik. Ezeket teljesen szokványos szóló és csuklós autóbuszokkal szolgálják ki, illetve bizonyos esetekben városi emeletesekkel is, ez tehát – akárcsak a főpolgármester eredeti posztjához mellékelt fotó – ismét arra utal, hogy nincs szó komolyabb fejlesztésekről és új közlekedési rendszer bevezetéséről Budapesten, legjobb esetben új, sűrített buszjáratokra lehet számítani, amelyeket elképzelhető, hogy a látszat és a reklám kedvéért „metróbusznak” hívnak majd.

Berlinben sok esetben az egykori nyugat-berlini villamosvonalak útvonalán vezetnek az M betűvel jelölt Metrolinien viszonylatok (Fotó: nahverkehrsportal.de)
Abban a reményben, hogy a politikusok üzengetéseinél szakmaibb részletekkel is szolgálhatunk olvasóinknak, megkerestük a BKK sajtóosztályát, hogy bővebb tájékoztatást kérjünk a főpolgármester bejelentésével kapcsolatban. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy pontosan milyen járművekre, illetve közlekedési rendszerre gondolt Karácsony Gergely metróbusz címszó alatt – elkülönített buszsávon vezetett valódi BRT-járatokra, akár speciális (pl. duplacsuklós) járművekkel, a buszokat előnyben részesítő közlekedési lámpa-hangolással stb., vagy hagyományos gyorsjáratokra, amelyek a többi közlekedővel közös forgalmi sávokon haladnának? Azt is megkérdeztük, hogy pontosan mely városrészeket érintenék a fejlesztések, vannak-e már konkrét útvonaltervek, illetve hogy mekkora anyagi beruházást tervez ezzel kapcsolatban a főváros és a BKK, és ezt milyen forrásból fedeznék. A BKK válaszát az alábbiakban teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük.
Tisztelt Patthy Gellért!
A BKK több mint egy éve dolgozik a közösségi közlekedési hálózat fejlesztési stratégiáján. Ennek részeként adatalapú elemzésekkel értékeltük a főváros közösségi közlekedésének hatékonyságát, és azonosítottunk olyan területeket, ahol viszonylag kis ráfordítással, a sok, külsőbb kerületben élő budapesti számára vonzóvá, az autózással is versenyképessé lehet tenni a közösségi közlekedést. A versenyképes szolgáltatás kritériumait nemzetközi szakirodalom, budapesti közvéleménykutatás, adatelemzés valamint tavaly októberben szakmai egyeztetések mentén határoztuk meg. Tudjuk, hogy ezen kritériumok eléréséhez közép és hosszútávon legtöbbször kötöttpályás (vasút, HÉV, metró, villamos stb.) fejlesztések kellenek, de amíg ezek megvalósulnak addig is vonzó alternatívát kell biztosítanunk autóbuszos, trolibuszos fejlesztésekkel rövid távon is. Mindeközben az elmúlt időszakban számos más rövidtávú közösségi közlekedési fejlesztési javaslat került a nagyközönség elé és mi úgy gondoljuk, hogy a külsőbb kerületekben élők mindennapi közlekedési igényeinek jobb/vonzóbb kiszolgálása is ott kell legyen azon a listán melyről a fővárosi döntéshozók döntenek. A részletes koncepciót hamarosan bemutatjuk, addig is türelmét kérjük.
Üdvözlettel,
Budapesti Közlekedési Központ
BKK Kommunikáció
A címlapkép illusztráció. Az eredeti kép forrása: fotografia.folha.uol.com.br, montázs: Garamvölgyi Gergő