Kitekintő

Yutong villanybuszokkal válik teljesen elektromossá az első BRT-vonal Mexikóban

A napokban 50 vadonatúj Yutong E18-as csuklós villanybusz állt forgalomba Mexikóváros BRT-hálózatának (Metrobús) 3-as jelzésű vonalán (Línea 3), amelyet így mostantól az országban elsőként kizárólag elektromos hajtású autóbuszokkal szolgálnak ki. A viszonylatot a Mobility ADO társaság üzemelteti koncesszióban, a teljes beruházás összértéke eléri a 900 millió mexikói pesót.

Mexikóváros 2005-ben megnyitott BRT-hálózata jelenleg összesen hét vonalból áll. A közel tízmillió lakosú metropoliszt Tenayuca és Santa Cruz Atoyac között észak-déli irányban átszelő, 20,4 kilométer hosszú és 38 állomással rendelkező Línea 3 viszonylatot naponta közel 200 ezer utas veszi igénybe. Önmagában az elektromos hajtás megjelenése már nem számít újdonságnak errefelé: 2020 őszén tíz darab Yutong ZK6180BEVG csuklós villanybusz érkezett a járatra, amelyek a tesztfutásokat követően 2021 augusztusában kezdték meg a menetrend szerinti utasszállítást. A kedvező tapasztalatok hatására tavaly júniusban született döntés további 50, hasonló specifikációjú példány beszerzéséről (ehhez a koncessziós szerződést is módosítani kellett), amelyeket idén február 20-án adtak át a helyi utazóközönségnek. Ezzel Latin-Amerika egyik legnagyobb darabszámú, csuklós villanybuszokból álló egységes flottája jött létre.

Az első elektromos Yutong csuklósok 2021 augusztusa óta közlekednek a mexikóvárosi BRT-hálózaton (Fotó: Busworld Latin America/colombiabus.com.co)

A világnak ezen a részén megszokott, emelt középperonos BRT-rendszerhez illeszkedő járművek – amelyre immár E18 típusjelzéssel hivatkozik a Yutong – a menetirány szerinti bal oldalon négy darab teljes szélességű lengő-toló ajtóval rendelkeznek, jobboldalt csak a végállomásokon, illetve vészhelyzetben használt egyszárnyú ajtók találhatók, 1-0-0-1 elrendezésben. A normálpadlós csuklósok fedélzetén 160 utasnak jut férőhely. Az ülések párnázatlanok, a felszereltségből ugyanakkor nem maradtak ki a népszerű USB-töltőpontok.

A második, 50 darabos széria egy példánya 2022 decemberi megérkezésekor (Fotó: Revista Transportes y Turismo)

Az 560 kWh összkapacitású vontatási akkumulátorcsomaggal szerelt első tíz kocsival ellentétben a most forgalomba állított példányokba 507 kWh tárolóképességű, 15 modulból álló lítium-vasfoszfát (LFP) akkupakk került, amelyet a padló alá építettek be. A járművek átlagos energiafogyasztását a korábbi tesztek és tapasztalatok alapján 1 kWh/kilométerre becsülik, ami egy 18 méteres busztípusnál már-már hihetetlenül jó érték. A Yutong szerint mindez a ReCtrl fantázianevű intelligens hajtásrendszernek köszönhető. A buszok hivatalosan akár 330 kilométert is képesek megtenni egy feltöltéssel, ám az üzemeltető a gyakorlatban ennél jóval kevesebbet vár el tőlük: a fordabeosztás alapján minden egyes kocsi nyolcszor teljesíti majd az útvonalat oda-vissza egyhuzamban, ami 168 kilométeres napi futásteljesítményt jelent. A lemerült akkumulátorok 3-4 óra alatt tölthetők fel teljesen, a Júpiter nevű állomásnál kiépített 25 töltőberendezést az Enel szállította.

A villamos energiát plug-in töltőoszlopok biztosítják (Fotó: Enel México)

Andrés Lajous, a mexikói mobilitási minisztérium átadóceremónián felszólaló vezetője szerint a 60 darabos flotta évente 7500 tonna szén-dioxid kibocsátásától mentesíti közvetlen környezetét, ami több, mint 45 ezer fa ültetésével egyenértékű. A tervek szerint 2035-re érnék el, hogy teljes Metrobús hálózaton kizárólag elektromos hajtású autóbuszok közlekedjenek.

Címlapkép: Metrobús CDMX

Címkék