volvo 7800 studio cimlapkep
Kitekintő

Volvo 7800 Electric: új csuklós és duplacsuklós villanybuszok a mexikói BRT-piac számára

Bemutatta bő másfél éve beharangozott, tisztán elektromos hajtású BRT-típuscsaládját a Volvo, amelyet jelen állás szerint ebben a formában kizárólag mexikói üzemeltetőknek szán a svéd cégóriás buszos divíziója. A Volvo 7800 Electric néven érkező újdonság egyelőre csuklós és duplacsuklós változatban lesz elérhető, a március 13-án tartott világpremieren az utóbbi variáns jelent meg. A bemutatón a Volvo Group México vezetősége mellett részt vett Svédország mexikói nagykövete, Gunnar Aldén is, míg Anna Westerberg, a Volvo Buses elnöke videóüzenetben jelentkezett be az eseményre.

Még 2023 nyarán írtuk meg, hogy egy új, tisztán elektromos hajtású utódtípus váltja a népszerű Volvo 7300-as BRT-sorozat tagjait a mexikói piacon. Bár a premiert akkor 2024-re ígérték, ez végül idén márciusra csúszott át. Az új típuscsaládot dízelmotoros elődjéhez hasonlóan kifejezetten a nagy forgalmú mexikói BRT-viszonylatokra szánja a Volvo Buses, az ország piacán szerzett, 25 évet meghaladó tapasztalatára, valamint a helyi BRT-szegmensben betöltött több mint két évtizedes piacvezetői szerepére építve. Az újdonság formavilágában a svéd gyártó legújabb európai modelljein, egész pontosan a tavaly bemutatott, alacsony belépésű 8900 Electric villanybuszon, illetve a frissített 7900-as szérián bevezetett stíluselemek köszönnek vissza, bár itt a szögletesebb karosszéria és a normálpadlós kialakítás miatt az arányok kissé mások. A futurisztikus hátfal ugyanakkor teljesen egyedi: a vékony, függőleges lámpacsíkokkal a leginkább a szintén kizárólag Mexikóban kínált Luminus villanybuszéhoz hasonlítható, de annál modernebb hatást kelt.

volvo 7800 hero cikkbe

A Volvo reményei szerint az újdonság ugyanolyan gyakori látvány lesz Mexikóvárosban (is), mint elődje

A 7800 Electric bemutatásával a Volvo egyszerre reagál a növekvő utasszám és a károsanyag-kibocsátás csökkentése iránti igény által jelentett kihívásokra. A duplacsuklós változat a maga 25,6 méteres hosszával igazi óriás, fedélzetén akár 300 utasnak is jut férőhely. A 18,5 méter hosszú normál csuklós változat is kategóriája tágasabb képviselői közé tartozik a maga 191 fős befogadóképességével. Az ajtóelrendezés a latin-amerikai BRT-vonalakra jellemző, emelt középperonos megállókhoz illeszkedik, ennek megfelően a lengő-toló kivitelű kétszárnyú utasajtók java része a menetirány szerinti bal oldalon található. Az ajtók kis méretű rámpákkal is rendelkeznek peron és a jármű padlója közötti rés áthidalására. A jobboldalt, a busz elején és végén található egyszárnyú ajtókat csak a végállomásokon, illetve vészkijáratként használják. A végig 2+2 üléssoros elrendezésű utastér hangulatát olyan látványos kiegészítők dobják fel, mint a fényáteresztő csuklóharmonika.

Volvo presenta el primer autobus biarticulado electrico fabricado en

A március 13-ai bemutatón a duplacsuklós kivitel képviselte a típust (Fotó: revistamagazzine.com)

A 15 éves élettartamra tervezett terjedelmes járművek vázszerkezete nagy szilárdságú acélból készül, műszaki alapjukat pedig a hamar globális termékké vált Volvo BZR Electric alvázplatform adja, amelyen tavaly már mutattak be duplacsuklós autóbuszt a Mexikóhoz sok szempontból hasonló igényeket támasztó Brazíliában, de ott a helyi szokásoknak és piaci viszonyoknak megfelelően Marcopolo felépítménnyel. Mindkét változatot a már jól ismert, összegzőművel ellátott, központi elhelyezésű villanymotor-pár mozgatja, 2 x 200 kW teljesítménnyel, egy kétfokozatú automatizált váltón keresztül. Az energiaellátásról és -tárolásról moduláris felépítésű, 600 V üzemi feszültségű lítium-ion vontatási akkumulátorcsomag gondoskodik, a várható felhasználási módtól függően 540, 630 vagy 720 kWh összkapacitású kivitelben – utóbbi csak a duplacsuklós verzióhoz elérhető. Egyetlen akkumodul tömege 535 kg, kapacitása 90 kWh. A járművek hatótávja minden esetben eléri a 300 kilométert, ami a gyártó szerint elegendő a BRT-járatokon való egész napi folyamatos üzemhez, így a töltés főként éjszaka, a járműtelepeken történik majd CCS Combo 2 szabvány szerinti plug-in csatlakozóval. A maximális töltőteljesítmény mindkét változat esetében 250 kW, ami a Volvo számításai szerint mintegy 60%-kal csökkenti a teljes felöltéshez szükséges időt.

484008594 1198795591807268 7262366837990477308 n

A hátfal nem hasonít egyetlen más jelenlegi Volvo busztípuséra sem (Fotó: Movilbus TV)

Az új 7800-as szériának látszólag minden adottsága megvan ahhoz, hogy slágertermék legyen a célpiacán, folytatva elődjének sikereit. A típuscsalád tagjait teljes egészében Mexikóban tervezték és természetesen gyártásuk is az országon belül, a Volvo tultitláni üzemében zajlik majd – ezek lesznek az első mexikói gyártású csuklós, illetve duplacsuklós elektromos busztípusok. (A gyártó korábban portálunknak adott tájékoztatása szerint a jövő évtől kezdve itt fognak készülni az európai piacos Volvo 9700 turistabuszok is.) A sajtóbemutató után előbb gyári, majd később üzemeltetői tesztfutások következnek, a piaci bevezetést 2026-ra tervezik, rendeléseket is ekkortól vesznek majd fel az új BRT-típusokra, a termékpaletta pedig a közeljövőben alacsony belépésű (low entry) változattal is bővül majd.

Címlapkép: Volvo Buses

Címkék