Még csak néhány hete, hogy megérkezett a Volvo kínálatába a szóló, csuklós és duplacsuklós karosszériák fogadására is alkalmas globális elektromos BZR Electric platform, amelyet Európában első körben 14,9 és 12,3 méteres, majd 13 méteres karosszériák alatt dobnak piacra, máris elkészült az első olyan duplacsuklós autóbusz, amely ezt a platformot alkalmazza. A 28 méteres járművet a Volvo Buses dél-amerikai részlege készítette el.
Ahogyan azt a Volvo dél-amerikai termékpolitikája kapcsán megszokhattuk (amit egyébként tavaly Európában is bevezetett), a városi buszeladások alatt elsősorban járóképes alvázakat kell érteni. A járművek felépítményeit hagyományosan helyi karosszáló cégek készítik, tehát a mostani fejlesztési is egy helyi cégge, mégpedig a Marcopolóval szorosan együttműködve valósult meg a brazil buszgyártó Attivi BRT karosszériáját hasznosítva.
A duplacsuklós villanybusz alá a világszerte értékesített BZR Electric került, amit a Volvo úgy fejlesztett ki, hogy rugalmasan alkalmazni lehessen különböző vásárlói igényekhez és felhasználási területekhez. Ennek megfelelően a főegység alkalmas alacsonypadlós, alacsony belépésű, normál-, vagy emeltpadlós, szóló, háromtengelyes, csuklós és duplacsuklós karosszériák fogadására is.
A Volvo curitibai központjában elkészült jármű a 2012-ig B12M, majd azt követően B340M középmotoros főegység alvázkeretét, robusztus és nagy teherbírású felfüggesztéseit és futóműveit alkalmazza, azzal a különbséggel, hogy itt a hajtás már tisztán elektromosan történik. A jármű húzócsuklós kialakítású, azaz a vontatómotor a mellső kocsitestbe, az egykori dízelmotor helyére, az A és a B jelű tengelyek közé került. De nem csak a motor, hanem minden elektromos és mechanikai alkatrész is a padló alá került, így ott található a 720 kWh összkapacitású lítium-nikkel-kobalt-alumínium-oxid (NCA) vontatási akkupakk is. Az egyenként 90 kWh kapacitású és 535 kg tömegű, Samsung SDI 21700 cellákból felépülő modulokból 8 kerül a járműbe, amely ezzel a több mint négy tonnás akkuállománnyal 250 kilométert tud megtenni egyszeri feltöltéssel. Az újratöltés hagyományos plug-in és pantográfos megoldással is történhet, ennek ideje 2 és 4 óra között változhat a töltőállomás típusától és teljesítményétől függően.
A jármű mozgatásáról ikervillanymotoros hajtás gondoskodik, a két vontatómotor együttesen 334 kW állandó-, és 400 kW csúcsteljesítményt képviselnek. A villanymotorok T-hajtású elrendezésben lettek beépítve, azaz a buszt tengelyének középpontjában, a B-tengely előtt helyezték el őket. A nagyobb hatékonyság érdekében az erőforrások által leadott nyomatékot a hajtott tengelyhez egy összegzőművön keresztül kétfokozatú automatizált Volvo I-Shift sebességváltó továbbítja.
Az 250 fő befogadására alkalmas duplacsuklós tesztüzeme a Volvo helyi központjának és a világ legelső, 1974 óta működő BRT-rendszerének otthont adó Curitibában kezdődik meg, ahol az autóbusz-hálózatot naponta mintegy 1,23 millió ember veszi igénybe. A lényegesen drágább villamos- és metróvonalakat helyettesítő BRT-rendszerek szülőhazájának számító városban napjainkban 254 viszonylaton mintegy 1250 autóbusz közlekedik, körülbelül 273 000 kilométert téve meg minden egyes nap. A próbafutások ezt követően Bogotára és Mexikóvárosra is kiterjednek majd.