Egy Volvo 7900 EA legyártásával zárult a Volvo Buses lengyel üzemének története

Negyed évszázad után, március 29-én lezárult egy korszak a Volvo Buses lengyelországi tevékenységében, ekkor gördült ki ugyanis a svéd buszgyártó utolsó házon belül gyártott autóbusza a cégcsoport utolsóként megmaradt európai, komplett autóbuszokat összeszerelő karosszériagyárából. Az 1999-ben zöldmezős beruházásként épült lengyel üzemet a Volvo gyártási tevékenységének befejezését követően a svéd Vargas Holding újonnan alapított leányvállalata, a hőszivattyús rendszereket gyártó Aira vette át.

A Volvo Buses a cégcsoport elmondása szerint az évek óta veszteségesen működő európai autóbusz-gyártói tevékenysége okán kényszerült arra, hogy egy strukturális átalakítás eredményeként felszámolja wrocławi üzemét, amely a svéd cégóriás egyetlen olyan gyáregysége volt, ahol még Volvo márkanév alatt gyártottak autóbuszokat a kontinensen. A finnországi összeszerelésű emeletes 9700 DD modellt leszámítva, hajtásmódtól függetlenül itt készült a Volvo teljes európai termékpalettája, azaz a már több, mint egy évtizede forgalmazott, hazánkban is jól ismert 7900-as és 8900-as szériák, illetve a 2018 óta kapható távolsági 9700/9900 típuspár. A Volvo azonban a lengyel üzemegység felszámolását követőn sem hagyja veszni meglévő kínálatát, és bár külső partnerek által, de továbbra is fenntartja ezen modellek gyártását; a városi és a helyközi típusok az egyiptomi MCV-nél, a távolságiak pedig a spanyol Sunsundegui üzemében készülnek tovább 2024 második felétől. Mindkét együttműködés a felépítményezésen túl magában foglalja minden jelenlegi és jövőbeni, a modellekkel kapcsolatos tervezési és fejlesztési tevékenység átadását is.

A lengyel üzem 2023 ősze óta nem fogadott megrendeléseket, az elmúlt közel egy évben már csak a 2023 első feléig leadott megbízásokat teljesítette. Megkeresésünkre Joakim Kenndal, a Volvo Buses sajtófőnöke elmondta, hogy a wrocławi termelés 2024 márciusában fejeződött be, mégpedig egy csuklós Volvo 7900 Electric Articulated villanybusz összeszerelésével.

A Volvo egész iparágat sokkoló döntéséig egy több mint egy évtizeden át tartó lejtmenet vezetett, amihez az egyre növekvő verseny és árnyomás, valamint a világjárvány okozta gazdasági bizonytalanság és keresletcsökkenés mellett nagyban hozzájárult a Volvo korábbi elhibázott piaci stratégiája is. A Volvo hatalmas piacot próbált megcélozni, ezen ambíciók viszont tetemes összegeket emésztettek fel, amelyet nem kompenzáltak az értékesítések. A cégcsoport 2014-ben leállította a dízelmotoros városi buszok gyártását és áttért a dízel-elektromos hibrid típusok kizárólagos gyártására, később kiegészülve az akkumulátoros villanybuszokkal.

A Volvo azt remélte, hogy az alternatív hajtású járművek piacára való gyors belépéssel jobb pozíciót érhet el a versenytársakkal szemben, ám ez rossz döntésnek bizonyult, és a városi dízel vonal teljes elengedésével valójában hatalmas piacot vesztett, amit az évről évre csökkenő gyártási számok is jól mutattak. 2011-ben még 1500 autóbusz gördült le a wrocławi gyártósorokról, 2013 után viszont a legyártott autóbuszok száma már nem érte el az évi ezret sem. Ez a mennyiség azonban már nem volt elegendő az üzletág jövedelmezőségének fenntartásához. A gyártó széles körben népszerűsített, külső forrásról is tölthető (plug-in) dízel-elektromos Volvo 7900 Electric Hybrid modelljének bukása, és az alumínium profilokból álló karosszéria bevezetése, ami miatt jelentősen drágábbak lettek a Volvo városi buszai a konkurens típusokhoz képest, sem tett jót az üzletágnak. Emellett a cég a tisztán elektromos hajtású városi buszok szegmensében sem tudott helytállni az erősödő versenyben, olyannyira nem, hogy még saját, belső svéd piacán is alulmaradt.

Címkék