Kitekintő

Az egyiptomi MCV gyártja tovább a Volvo városi és helyközi típusait

A Volvo Group idén tavasszal jelentette be azon egész iparágat sokkoló döntését, miszerint felszámolja az évek óta veszteségesen működő európai buszgyártó tevékenységét és jövőre bezárja egyetlen európai karosszériaépítő üzemét a lengyelországi Wrocławban. A Volvo példáját azóta a Scania is követte, amely a Słupskban található karosszériagyárának 2024-ben esedékes bezárásával ki is vezeti saját fejlesztésű típusait a piacról. A Volvo viszont ezzel szemben még tervez a jelenleg Lengyelországban készülő 7900-as és 8900-as szériákkal, illetve a viszonylag friss fejlesztésnek számító 9700/9900 típuspárral, s igaz külső partnerek által, de továbbra is biztosítja ezen modellek gyártását; a városi-helyközi típusok az egyiptomi MCV-nél, a távolságiak pedig a spanyol Sunsundeguinál készülnek majd.

A Volvo Buses és az MCV áprilisban állapodott meg, igaz még csak szándéknyilatkozat formájában, hogy az egyiptomi gyártó 2024-től átvenné az európai piacra szánt szóló Volvo 7900 E és csuklós 7900 EA elektromos típusok gyártását. Pontos részleteket az együttműködésről azóta egyik fél sem közölt, de a kedden megkötött véglegesített megállapodás szerint nagyon úgy tűnik, hogy az elektromos modellek mellett a kairói székhelyű MCV-hez költözhet a Volvo 7900 S-Charge hibridek és a négyféle hosszváltozatban, alacsony belépésű és normálpadlós, valamint két- és háromtengelyes kivitelben is elérhető 8900-as típuscsalád Volvo licenc alapján történő gyártása is, mindez akár 50%-os egyiptomi hozzáadott értékkel.

A partnerségi megállapodás szerint, amelyet a Anna Westerberg, a Volvo Buses elnöke és Karim Ghabbour, az MCV vezérigazgatója szentesített aláírásával, a sorozatgyártás 2024-ben kezdődik meg az MCV salheya-i gyárában. Az első megrendeléseket 2023 utolsó negyedévében fogadja a gyártó, ami azt jelenti, hogy a legelső szállítások 2025 első negyedévében realizálódhatnak. A megállapodás emellett arra is kitér, hogy a felek a jövőben egyesítik erőiket a helyközi forgalomra szánt elektromos autóbuszok fejlesztése terén is.

Az egyiptomi cég  a Volvo egyik legjelentősebb partnerének számít, együttműködésük pedig immár 2 évtizedes múltra tekint vissza. Az egyiptomi gyártó Volvo alvázas autóbuszai elsősorban az Egyesült Királyságban ismertek, ahol az MCV az utóbbi években a piac meghatározó szereplőjévé lépett elő, mind a városi, mind pedig a helyközi-távolsági szegmensben. A két cég közötti kiváló partneri viszonyt jól mutatja, hogy a dízelmotoros típusok terén folytatott sikeres együttműködés után az MCV elsőként építhetett karosszériát a Volvo 2021-ben bemutatott BZL Electric alvázcsaládjára, továbbá Volvo a saját hálózatán keresztül Nagy-Britanniában, Írországban és Hongkongban értékesítésre kerülő elektromos típusok felépítményének fejlesztését és gyártását, valamint a formaterv megalkotását is az MCV-re bízta.

Az MCV-t 1994-ben alapították, s mindössze 15 év alatt egy több, mint 6000 főt foglalkoztató cégcsoporttá nőtte ki magát. Egyiptomon kívüli Angliában, Dél-Afrikában, Kubában, Indiában és Szingapúrban is vannak leányvállalatai és az összes nagy neves járműgyártóval van együttműködése.

Címkék