A tavalyi év végén vadonatúj, Volvo alvázra épülő távolsági modellel jelentkezett az Egyesült Királyság és Írország piacán Egyiptom dinamikusan fejlődő buszgyártója, az MCV. A Project 523 kódnéven fejlesztett újdonság hivatalos premierjét 2018. október 30-án, a birminghami Euro Bus Expo kiállításon tartották, az első példányok pedig a közelmúltban meg is érkeztek leendő üzemeltetőikhez. Az eladási darabszámok alapján egyelőre úgy tűnik, hogy a költséghatékony típussal a karosszériát gyártó MCV és a buszokat a szigetországban forgalmazó Volvo Buses UK is megtalálta a számítását. Érdemes megjegyezni, hogy a buszoknak magyar vonatkozása is van, ugyanis az MCV legújabb stílusjegyeit hordozó távolsági modell formatervét az ismert magyar designer, az Ikarus 300-as típuscsalád formavilágának megalkotója, Őrsi Ferenc jegyzi.
Az egyiptomi MCV az egyszintes és emeletes városi autóbuszok terén már évek óta a Volvo Buses hivatalos partnere Nagy-Britanniában, 2018-ban azonban a két cég a távolsági szegmensre is kiterjesztette az együttműködést. Az eddig is kínált Sunsundegui és Jonckheere felépítmények mellett november óta az MCV által fejlesztett vadonatúj rozsdamentes acél karosszéria is elérhető opcióként a Volvo turistabusz-kínálatában. A jobbkormányos modell piaci startja kifejezetten sikeresnek mondható: a 2019-re előirányzott kezdeti 25 darabból 20-at már közvetlenül a birminghami bemutató után eladtak, ezért az igények kielégítése érdekében újabb 25 autóbuszt hívott le a Volvo brit képviselete, hogy a további megrendelésekre felkészülve tartalékként lehetővé tegyék a gyors leszállítást.
A típus fejlesztése 2016 májusában kezdődött. A Volvo alvázra karosszált MCV 523-assal a tervezők célja egy viszonylag fix specifikációval rendelkező, ezáltal olcsóbban gyártható és versenyképes árú, ugyanakkor mégis sokoldalú busztípus létrehozása volt a baloldali közlekedésű európai országok, vagyis az Egyesült Királyság és Írország számára. Az ilyen járművekre a piaci felmérések szerint komoly igény mutatkozik az elsődlegesen megcélzott brit magánüzemeltetők részéről. Az alapkivitel kiskereskedői ára 215 ezer angol font, ami például a 285 ezer fontot kóstáló „full-gyári” Volvo 9900-assal összehasonlítva valóban megfontolandó alternatívát jelent – igaz, utóbbi már a prémium kategóriát képviseli. A helyközi-távolsági jellegű, 12,65 méter hosszú, 2,55 méter széles és 3,60 méter magas, egyelőre csak egyféle hosszváltozatban gyártott költséghatékony típus felépítménye az egyiptomi Salheya városában, az MCV évi 6000 autóbuszt előállító üzemében készül. Az eddigi eladások egyelőre igazolni látszanak a tervezők elgondolását, az új modell igen szépen fogy, a szigetország piaca láthatóan befogadta a típust.
Az 523-as formája az MCV távolsági buszok új nemzedékének stílusát hordozza. A lágy vonalakból építkező, mégis karakteres és semmi mással össze nem téveszthető homlokfal vonásai a kínálat zászlóshajójáról, az MCV 800-as emeletes távolsági buszról lehetnek ismerősek, ezen a modellen mutatkozott be 2016-ban az Őrsi Ferenc által megálmodott új formavilág. A hátfalon kétoldalt függőlegesen végigfutó, jellegzetesen hullámzó ezüstszínű szalag szintén az egyiptomi gyártó védjegyének számít. Az eredeti látványtervek szerint a homlokfalon a szélvédő alatti terület a karosszériáétól eltérő színű lett volna, de az angol vevők kérésére végül itt is az alapszínt kapják a buszok, mivel utóbbi megoldást ők markánsabbnak tartják. Mi éppen fordítva vagyunk vele, de már megszoktuk, hogy az üzemeltetők ízlése olykor sajátos jelenségeket produkál – elég csak például a modern Scaniák rendszeresen a karosszéria színére fényezett/fóliázott, amúgy mattfekete homlokfali maszkjára gondolni, ami totálisan keresztbe húzza a formatervezők eredeti elgondolásait.
A brit piacra szánt buszok kiviteltől függően 53 vagy 55 darab Brusa Create 120 típusú, hárompontos biztonsági övvel, lábtartóval, magazinhálóval, lehajtható asztalkával és USB-csatlakozókkal kiegészített, dönthető utasüléssel rendelkeznek, a légkondicionálót a Sütrak szállítja. Az alapfelszereltségben két darab 19″-os beltéri LCD-kijelző és Bosch Infotainment Gen 2017 audiorendszer is benne van, a toalett az extralistán szerepel. A busz körülbelül 9 m3-es csomagteret kínál.
Valamennyi eddig átadott MCV 523-as autóbusz kéttengelyes Volvo B11R alvázra épült, a Volvo Buses egyelőre kizárólag ezzel a gépészettel kínálja az új felépítményt, egyfajta belépő ajánlatként a nagyobbik alvázához. Ennek megfelelően a típus minden esetben Euro 6-os besorolású, 10,8 literes, hathengeres Volvo D11K dízel erőforrással érkezik; az ügyfelek kétféle teljesítményszint, 430 vagy 460 lóerős (rendre 316, illetve 338 kW) motorok közül választhatnak. Sebességváltóként egyetlen opció, a jól ismert 12+1 fokozatú Volvo I-Shift automatizált egység áll rendelkezésre, integrált retarderrel. A busz üresen 13 300 kg-ot nyom a mérlegen.
A fáraó követei
Az 1994-ben alapított MCV (a márkanév a Manufacturing Commercial Vehicles, azaz haszongépjármű-gyártás kifejezés kezdőbetűiből áll össze) székhelye a Kairóhoz közeli Obour városában található. A cég eddigi sztorija valóságos sikertörténet. A saját fejlesztésű autóbuszok gyártása mellett Mercedes-Benz teherautók összeszerelésével is foglalkozó vállalat létrejötte óta folyamatosan terjeszkedik a nemzetközi piacon, tavaly már Szingapúrba is eljutottak az MCV busztípusai. Nagy-Britanniában eddig csak egyszintes, illetve emeletes városi modelljeikkel képviseltették magukat, az 523-as típus tavalyi bemutatásával első alkalommal jelentek meg távolsági busszal is az igényes piacon. A márka építésében a kezdetektől fogva kulcsszerepet tölt be a méltán elismert magyar formatervező, Őrsi Ferenc.
Az MCV jellemzően külső gyártóktól származó járóképes alvázakra építi típusait, elsődleges partnerük a Mercedes-Benz, de az exportpiacokon egyre gyakoribbak a különféle Volvo alvázakra épülő MCV autóbuszok, emellett karosszálnak Dongfeng, Isuzu és VDL alapokra is. Ma a cég kínálata az orrmotoros minibuszoktól kezdve a különféle városi, helyközi típusokon és repülőtéri apron-buszokon át a típuspalettát megkoronázó emeletes luxus csúcsmodellig terjed. A hajtásmódok tekintetében a hagyományos dízelüzem mellett az alternatív megoldások keresőinek dízel-elektromos hibrid hajtású típust is tudnak ajánlani.
Az új modell első üzembe állítója a londoni székhelyű Golden Tours társaság volt, amely összesen nyolc darabot vásárolt a Volvo alvázas MCV buszokból. Ezek a királykék fényezésű kocsik alighanem a leglátványosabbak az eddig átadott MCV 523-asok közül, nem véletlen, hogy e széria első, különlegesen felszerelt példánya képviselte a típust Birminghamben az októberi premieren is. A Golden Tours az 53 üléses kivitelt rendelte, toalettel felszerelve, ezen kívül a hűtőszekrényt, a vízmelegítőt, a tolatókamerát és a teljes LED-es beltéri világítást is kipipálták az opciós listán. A cég elsősorban londoni városnéző járatokat üzemeltet, emellett napi programjában Nagy-Britannia főbb turistalátványosságainak (leedsi kastély, Oxford, Stonehenge, windsori kastély stb.) felkeresése is szerepel, így a helyiek országszerte gyakran találkozhatnak majd a tetszetős buszokkal. A Golden Tours egyébként azon brit üzemeltetők közé tartozik, akiknek már van tapasztalata az egyiptomi gyártó termékeivel, a cég ugyanis jónéhány városnézésre kialakított, félig nyitott tetejű emeletes MCV buszt is üzemeltet. Emellett a Volvóhoz is szoros kapcsolat fűzi őket: csak az elmúlt három év során több, mint 30 darab Volvo alvázra épülő autóbuszt szereztek be.
Röviddel ezután három Volvo alvázas MCV 523-as landolt a szintén londoni illetőségű Southgate & Finchley Coaches Ltd. flottájában, a buszok a társaságra jellemző halványsárga fényezéssel is kifejezetten jól mutatnak. Ennek a vállalkozásnak rövid távú célja, hogy a teljes meglévő autóbuszparkja Euro 6-os motorral szerelt járművekből álljon, ennek jegyében vásárolták az új MCV-ket, egy szintén új Plaxton Leopard és három Yutong TC9-es, valamint több viszonylag fiatal használt turistabusz társaságában. A nagybevásárlásnak megvan az oka, 2020 októbere után ugyanis a nagy-londoni régióban pénzbüntetéssel sújtják mindazon dízelmotoros autóbuszok üzemeltetőit, melyeknek erőforrása az Euro 6-nál rosszabb környezetvédelmi besorolás alá esik.
A tízéves fennállását ünneplő warwickshire-i Ridleys Coaches Ltd. ugyancsak az elsők között vásárolt összesen négy példányt (két darab Jonckheere JHV2 és egy Volvo 9900-as mellett) az MCV újdonságából. A buszok bérbeadásával foglalkozó családi vállalkozás vezetői a birminghami bemutatón figyeltek fel az új típusra, és úgy döntöttek, hogy mindjárt négyet is rendelnek belőle a már jól bevált Volvo B11R alapokon. Jordan Ridley, a cég ügyvezetője úgy fogalmazott, hogy az új MCV felépítmény mesésnek tűnik és tökéletesen kiegészíti a vállalkozás bővülő – egyébként meglehetősen sokféle, többségében Volvo alvázas típust felvonultató – flottáját. Az első két példány május legutolsó napjaiban érkezett meg rendeltetési helyére.
Június második felében a főként különjáratokat és iskolai szerződéses járatokat üzemeltető Ashwood Travel részére adtak át egy újabb MCV karosszériás, Volvo B11R alvázra épülő távolsági buszt. A Chalfont St. Peter-i (Buckhinghamshire) székhelyű vállalkozás szintén közvetlenül a birminghami premier után rendelt meg egy példányt a típusból. Tom Murphy, az Ashwood Travel tulajdonosának elmondása szerint a cég az egyesült királyságbeli bérelt utak mellett az európai kontinensre, főként Franciaországba irányuló különjáratokat is tervez a busszal. Ennek megfelelően a többi, eddig átadott MCV 523-ashoz hasonlóan ez a kocsi is „kontinentális” ajtóelrendezést kapott, vagyis az első ajtó a jobbkormányos kialakításnak megfelelően a menetirány szerinti bal oldalon, a középső viszont jobboldalt található. Ez az elrendezés a brit felségjelzésű, nemzetközi forgalomban részt vevő turistabuszokon megszokottnak számít. Az Ashwood Travel a Volvo visszatérő partnereinek egyike, a vállalkozás korábban is vásárolt már különféle járóképes Volvo alvázakra (B7R, B12M stb.) épülő autóbuszokat, de a mostani az első alkalom, hogy MCV gyártmányú felépítményt választottak.
Az MCV-nél mindeközben gőzerővel folyik a generációváltás és az európai érdeklődésre is számot tartó típusok megújítása. Ambiciózus gyártóhoz illően természetesen az idei évre is tartogatnak lényeges újdonságot: információink szerint októberben, az idén először Kortrijk helyett Brüsszelben megrendezendő Busworld 2019 kiállításon mutatkozik majd be a gyártó legfontosabb távolsági modellje, az utazási irodák körében is igen kedvelt MCV 600-as turistabusz új nemzedéke.