Kevesebb, mint egy éven belül Volvo alvázas, tisztán elektromos hajtású városi autóbuszokkal gyarapodik London járműparkja, miután a napokban 48 darab egyszintes szóló járműre adott le megrendelést a Transport for London (TfL) közlekedésszervező cég alvállalkozójaként szolgáltató Metroline közlekedési társaság. Bár a flotta karosszálásáért az egyiptomi MCV felel majd, a jövő év második felében forgalomba álló villanybuszokra egy kicsit mi magyarok is büszkék lehetünk.
A most megkötött üzlet az eddigi egyik legnagyobb megrendelés olyan autóbuszokra, amelyek a Volvo tavaly szeptemberben bemutatott, tisztán elektromos hajtású BZL Electric önjáró alvázára épülnek. Az alapvetően egy- vagy kétajtós kialakítást támogató, műszakilag a Volvo 7900 Electric típussal rokon platform egyszintes és emeletes városi típusok építésére alkalmas kivitelben egyaránt elérhető. A TfL specifikációjának megfelelő buszok felépítményét az egyiptomi MCV készíti majd, amely mindkét technikai alaphoz kínál karosszériát.
Az MCV az utóbbi évek egyik legdinamikusabban fejlődő buszgyártója, amely különféle Volvo alvázakra épített típusaival mára az Egyesült Királyság piacának meghatározó szereplőjévé lépett elő, mind a városi, mind pedig a helyközi-távolsági szegmensben. A cég szakértelmének komoly elismerése, hogy a Volvo teljes egészében rájuk bízta az új BZL Electric alváz legfontosabb piacain kínált felépítmények fejlesztését és gyártását, valamint a formaterv megalkotását is. Az új karosszériákat az elektromos alvázcsaláddal egy időben mutatták be, később az egyszintes kivitelt a 2023-as nemzetközi Év Autóbusza (Bus of the Year) díjra is jelölték. Az értékesítés Nagy-Britanniában, Írországban és Hongkongban a Volvo saját hálózatán keresztül történik.
Érdemes megemlíteni, hogy az új villanybuszok magyar vonatkozással is bírnak, ugyanis mind az egyszintes, mind pedig az emeletes változat formáját az MCV számtalan más modelljéhez hasonlóan Őrsi Ferenc, az Ikarus egykori legendás formatervezője jegyzi, egyiptomi munkatársaival közösen. Az angol fővárosnak készülő egyszintes széria tagjai három különböző hosszúságú (9,7, 10,35 illetve 10,8 méteres) változatban érkeznek majd, 62-67 fő közötti befogadóképességgel. A Volvo által kiadott látványterv (címlapképünkön) alapján 2-2-0 ajtóképletre lehet számítani. A műszaki részletekről egyelőre csak annyit közöltek a svédek, hogy a buszok töltése CCS rendszerű plug-in csatlakozón át történik majd, illetve hogy a járművek felszereltségének része lesz a sebességkorlátozott útszakaszok előzetes kijelölésére alkalmas Volvo Connect Zone Management funkció is.
Címlapkép: Volvo Buses