A jelek szerint a Volvo Group wrocławi karosszériaépítő üzemének jövő év eleji bezárását követően is biztosított lesz a svédek európai piacos elektromos városi típuscsaládjának jövője: a háromféle hosszváltozatban, 12, 17,8 és 18,5 méteres kivitelben elérhető Volvo 7900 E modellt 2024 közepétől a Volvo Buses egyiptomi karosszáló partnere, az MCV fogja gyártani az öreg kontinens számára.
A Volvo Buses a szakma legnagyobb megdöbbenésére március közepén robbantotta a hírt, miszerint 2024 első felében egy strukturális átalakítás eredményeként teljesen felszámolja az évek óta veszteségesen működő autóbusz-gyártói tevékenységét Európában, lengyelországi buszgyártó üzemétől pedig megválik, amelyet egy, az autóbuszos ágazaton kívüli vállalat, a Northvolt AB akkumulátorgyártó résztulajdonosa, a svéd Vargas Holding vásárolja meg. A wrocławi üzem jelenleg a svéd cégóriás egyetlen olyan gyáregysége, ahol Volvo márkanév alatt autóbuszokat gyártanak Európában; a finnországi összeszerelésű emeletes 9700 DD modellt leszámítva, hajtásmódtól függetlenül itt készül a Volvo teljes európai termékpalettája.
A döntés bejelentésének pillanatában csak annyit lehetett tudni, hogy a jelenlegi kínálat, vagyis a már több, mint egy évtizede kínált 7900-as és 8900-as szériák, illetve a 2018 óta kapható távolsági 9700/9900 típuspár sorsáról, hogy a Volvo tárgyalásokat folytat meglévő karosszáló partnereivel az egyes termékcsaládok gyártásának átvételéről.
Egy frissen megkötött szándéknyilatkozat alapján úgy tűnik, hogy az európai piacra szánt szóló Volvo 7900 E és csuklós 7900 EA elektromos típusok már megmenekültek, a villanyhajtású modellcsalád gyártását várhatóan az MCV veszi át. Az egyiptomi gyártó Volvo alvázas autóbuszai elsősorban az Egyesült Királyságban ismertek, ahol az MCV az utóbbi években a piac meghatározó szereplőjévé lépett elő, mind a városi, mind pedig a helyközi-távolsági szegmensben. A két cég közötti kiváló partneri viszonyt jól mutatja, hogy a dízelmotoros típusok terén folytatott sikeres együttműködés után az MCV elsőként építhetett karosszériát a Volvo 2021-ben bemutatott BZL Electric alvázcsaládjára, továbbá Volvo a saját hálózatán keresztül Nagy-Britanniában, Írországban és Hongkongban értékesítésre kerülő elektromos típusok felépítményének fejlesztését és gyártását, valamint a formaterv megalkotását is az MCV-re bízta. A kooperáció sikeres, a közös fejlesztésű típusok rendelésállománya jelenleg százas nagyságrendű az angol piacon.
A tervek szerint az MCV licenc alapján gyártaná az európai piacra az elektromos hajtású 7900-as modelleket. A sorozatgyártás 2024 nyarán kezdődhet el, az első ügyféljárművek 2025 elején kerülnének átadásra. Emellett a szándéknyilatkozat arra is kitér, hogy a felek a jövőben egyesítik erőiket a helyközi forgalomra szánt elektromos autóbuszok fejlesztése terén is.