Kitekintő

Elektromos autóbuszt dob piacra Brazíliában a Volkswagen

A TRATON-csoporton keresztül a Volkswagen konszern irányítása alatt álló, főként Dél-Amerikát kiszolgáló Volkswagen Caminhões e Ônibus 2024 második felében kezdi meg első elektromos autóbuszának gyártását latin-amerikai üzemében. A helyi Caio Induscar felépítményével rendelkező, e-Volksbus nevet viselő modell prototípusának tesztfutásai jelenleg már a végső fázisban tartanak a német-brazil gyártó resende-i fejlesztési központjában és annak környékén.

A prototípusként már tavaly májusban bemutatott e-Volksbus egy, más gyártók számára is elérhető, a brazil Volkswagen Truck & Bus Engineering által tervezett moduláris, azaz mellső, középső és hátsó modulra felosztható e-platformra épül, amelyre 9 és 23 méter közötti hosszúságú karosszéria is építhető. Az első e-Volksbus tesztek tavaly májusban kezdődtek a 22 tonna legnagyobb megengedett össztömegű és akár 250 kilométeres hatótávolságú prototípus példánnyal, ami a középperonos BRT-rendszerekhez illeszkedő kivitelben készült, azaz mindkét oldalán rendelkezik utasajtókkal, jobboldalt 2-0-2, baloldalt pedig 0-2-2 elrendezésben.

Az új alváz átszámítva egy 104 milliárd forint értékű beruházás eredménye, amely magában foglalja a Volkswagen e-Delivery elektromos áruterítő teherautó kifejlesztését is. Ennek megfelelően az e-Volksbus és az e-Delivery több főegységen is osztozik, ilyen például az MAN-től érkező, 300 kW csúcsteljesítményű központi vontatómotor és a CATL által szállított, LFP kémiájú akkupakk, ami nyolc-tizenkét vontatási akkumodullal szerelhető. Az egyenként 225 kg súlyú modulok 35 kWh tárolóképességgel bírnak, azaz az e-Volksbus akkucsomagja 280 és 420 kWh közötti akkukapacitással skálázható. Az alvázat a mellső és a hátsó futóműnél is pneumatikus felfüggesztésekkel szerelték (ez a dél-amerikai piacon nem feltétlenül magától értetődő), az ára pedig az előzetes hírek szerint nagyjából a háromszorosa egy Euro 6-os minősítésű dízelmotorral szerelt önjáró alvázénak.

A Volkswagen e-Volksbus regeneratív fékrendszerrel érkezik, amellyel fokozható a hatótávolság és csökkenthető az üzemi fékek igénybevétele. A jármű energiafogyasztását az Eco-Drive Mode nevű rendszer felügyeli. A modell emellett a helyi üzemi körülményeknek megfelelve árvízvédelemmel is rendelkezik.

A Volkswagen brazíliai autóbuszos divíziójaként 1993 óta működő Volksbus kizárólag alvázgyártóként tevékenykedik. A járművek felépítményeit jellemzően helyi karosszáló partnerek készítik, de a gyár exportra is termel. A márka napjainkban az összes lehetséges variánst beleszámítva több, mint 50 különböző buszalvázat kínál ügyfeleinek.

Címkék