Az elektromobilitás forradalma a városi szegmenst követően immár a helyközi-városközi közlekedést is elérte, köszönhetően az akkutechnológia rohamos fejlődésének, illetve a gyártók M3/II osztályú autóbuszok fejlesztése terén tett erőfeszítéseinek. A fuvarozók is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az intercity villanybuszok iránt: tavaly 200 darab helyközi elektromos buszt, ezen belül 138 elővárosi-regionális és 62 távolsági-turistabuszt regisztráltak Európában. Ez a mennyiség ugyan még elenyésző az elektromos városi buszok piacán tavaly értékesített 6354 e-buszhoz képest, ugyanakkor az egyre növekvő kereslet, valamint a folyamatosan bővülő kínálat révén ezek a számok hamar megsokszorozódhatnak, igaz első körben csak az elővárosi, regionális kategóriákban.
A gyártók egyre nagyobb figyelmet fordítanak az intercity elektromos buszok hatótávjának növelésére, a töltési infrastruktúra fejlesztésére, valamint a járművek üzemeltetési költségeinek optimalizálására. Az akkumulátorok kapacitásának és töltési sebességének javulása, valamint az elektromos hajtásláncok megbízhatóságának növekedése alapvető változásokat hozhat a helyközi közlekedésben. Ugyanakkor a távolsági szegmensben a nulla károsanyag-kibocsátású járművek elterjedéséhez szükséges infrastruktúra fejlesztése még gyerekcipőben jár, ami jelenleg szűk keresztmetszetet jelent. Ez magyarázza, hogy a távolsági közlekedésben az elektromos hajtásláncok elterjedése lassabb ütemben halad, mint a városi és elővárosi közlekedésben. A töltőhálózat kiépítése, a megfelelő kapacitású akkumulátorok elérhetősége, valamint a hatótávot érintő kihívások mind akadályozzák a széleskörű alkalmazást ebben a szegmensben.
Az európai gyártók szempontjából szomorú hír, hogy a 2023-ban forgalomba helyezett M3/II osztályú elektromos autóbuszokat kizárólag kínai gyártók szállították. Összesen 100 jármű érkezett a Yutongtól, 97 a Golden Dragontól, és három a Higertől. Bár az európai gyártók egyelőre kissé le vannak maradva a helyközi villanybuszok fejlesztésében a kínai versenytársaikhoz képest, a legtöbbjük kínálatában már szerepel legalább egy alacsony belépésű (LE) kialakítású modell.
A legtöbb európai gyártó a low entry elrendezéssel célozta meg az M3/II osztályú szegmensbe való belépést, mivel ezek a modellek egyszerre biztosítanak jobb hozzáférhetőséget és nagyobb rugalmasságot az alternatív meghajtási technológiák beépítése terén. A részben alacsonypadlós kialakításnak köszönhetően akadálymentesek, miközben speciálisan módosított és megerősített teherhordó szerkezetük lehetővé teszi a tetőn elhelyezett elektromos berendezések integrálását. Ugyanakkor kompromisszumokat is igényelnek: kisebb utaskapacitással és csomagtérrel rendelkeznek, valamint áruk magasabb, mint a hagyományos kialakítású buszoké. Ennek ellenére technológiai megoldásaik révén olcsóbbak lehetnek, mint a teljes hosszban alacsonypadlós modellek.
Az európai helyközi villanybuszok piacára az első dedikáltan helyközi forgalomra szánt modellel a Solaris lépett be 2020-ban. A lengyel gyártó ekkor mutatta be közel 15 méter hosszú, háromtengelyes alacsony belépésű elektromos típusát, az Urbino 15 LE electricet. A Solaris azonban nem tétlenkedik, hiszen újabb, nem átmeneti, hanem teljesen a nulláról fejlesztett helyközi típuscsaládot tervez piacra dobni 10,9, 12,2 és 13 méteres hosszváltozatokkal, várhatóan 2026-ban.
Az Urbino 15 LE electric piacra lépése óta az európai gyártók sorra jelentkeznek hasonló kialakítású, városközi feladatokra szánt villanybuszaikkal. Az Iveco bemutatta a Crossway LE sorozat elektromos változatát, a Scania és a Castrosua közösen fejlesztett LE villanybuszt, míg az MAN elkészítette első, már M3/II osztály szerint is specifikálható, alacsony belépésű Lion’s City 12 E LE típusát, és a német gyártó a közeljövőben a Lion’s Intercity sorozat elektromos változatával is jelentkezni fog.
A szegmens legújabb belépői a Volvo Buses, az Irizar, a Daimler Buses és a VDL. A Volvo Buses a népszerű 8900-as villanyhajtású változatával, az Irizar pedig az elektromos i3-assal lép piacra jövőre. A VDL a Citea sorozat két- és háromtengelyes LE változatait teszi M3/II osztály szerint is elérhetővé, szintén 2025-ben. A sorból némileg kilóg a Daimler Buses, ugyanis a gyártó első elektromos helyközi buszát a normálpadlós Mercedes-Benz eIntouro testesíti meg, mivel az új, S 500-as típusjelű alacsony belépésű Setra MultiClass sorozatba a technológia beépítése jóval nagyobb kihívást jelent a gyártó szerint.
Az európai piacon jelen lévő típusok közül érdemes megemlíteni a 2022 őszén bemutatott Temsa LD SB E modellt, amelyet a török gyártó kifejezetten helyközi felhasználásra fejlesztett, és normálpadlós kialakítással rendelkezik, valamint az Otokar e-Territo típusát, amely szintén normálpadlós kivitelű. A kínai gyártókat elsősorban a BYD B13-as és B15-ös, valamint a Yutong U13 és U15 típusok képviselik. A BYD modelljeiből már több mint 300 példány talált gazdára Európában, míg a Yutong új U-szériás modelljei új belépők a piacon, ám már ezek is jelentős rendelésállománnyal rendelkeznek.