Vadonatúj háromtengelyes elektromos modellel bővíti európai kínálatát a Yutong Bus & Coach. Az új típust a kínai gyártó elsősorban a skandináv piacokra – Dániába, Finnországba, Norvégiába és Svédországba – szánja, ugyanis ezekben az országokban mutatkozik a legnagyobb kereslet az ilyen kategóriájú buszok iránt az öreg kontinensen. Az U15 típusjelölés alatt futó újdonság a szintén az észak-európai régió számára kifejlesztett Solaris Urbino 15 LE electric, a BYD B15 és a hamarosan piacra kerülő Volvo 8900 LE Electric kihívójaként lép színre, vélhetően a kínai gyártó E15 jelű olcsóbb háromtengelyes modelljének utódjaként.
Bár az új villanybusz piaci bevezetése már hosszú hónapok óta szerepel a gyártó tervei között, érkezéséről csak a Yutong csengcsoui központjában tett látogatásunk alkalmával szereztünk tudomást. A közel 15 méter hosszú alacsony belépésű autóbusz az Európának szánt, prémiumkategóriás városi-elővárosi U-sorozat ötödik tagjaként csatlakozik a szóló U12 és U13, a csuklós U18, valamint a kizárólag a brit piacon kínált emeletes U11DD típusokhoz, és hozzájuk hasonlóan a csengcsoui gyár felsőkategóriás termékek számára fenntartott gyártósorán készül.
A formabontó, okostelefonok stílusvilágát idéző Yutong U típuscsaláddal a gyártó elsősorban a nyugat-európai üzemeltetőket célozza meg, ennek megfelelően az elsőként bemutatott 12 méteres szóló változat kifejlesztésében európai mérnökök is fontos szerepet vállaltak. Az alaptípus teljes külső-belső designját és gépészeti elrendezését a német Buscotec tervezőiroda alkotta meg Bartha Ernő magyar mérnök, a cég akkori résztulajdonosának projektvezetésével. A típuscsalád további tagjait már teljes egészében Kínában fejlesztették.
A háromtengelyes U15-ös típus a sorozat legújabb tagjaként teljes mértékben megfelel az európai előírásoknak, élettartamát a gyártó 15 évre becsüli 800 ezer kilométeres futásteljesítmény mellett. A 14 950 mm hosszú és 3390 mm magas villanybusz a legnagyobb akkuállomány beépítése esetén 90 főt tud elszállítani egyidejűleg, és egyaránt specifikálható városi vagy elővárosi autóbuszként is. Ennek megfelelően két-, illetve háromajtós kialakítással is rendelhető lesz, és az utasajtóknál alkalmazott univerzális beépítőkeretnek köszönhetően a leendő üzemeltető által kívánt bármilyen ajtótípus vázmódosítás nélkül beépíthető. A háromajtós kivitel legfeljebb 51+1, míg a kétajtós akár 57+1 üléssel is konfigurálható. A 24 600 kg legnagyobb megengedett össztömegű típus figyelemre méltó, mindössze 22 méteres fordulókörrel büszkélkedhet; ennek a teljesítését a rövid A-B tengelytáv és az 51°-ban elkormányozható, elektrohidraulikusan működtetett mellső, valamint a szintén kormányzott hátsó tengely teszi lehetővé.
A modell közvetlen mozgatásáról 250 kW névleges teljesítményű, saját hűtőkörrel rendelkező állandómágneses központi villanymotor gondoskodik, amely középső differenciálműves ZF futóművet hajt meg. A mellső és a hátsó futóművek is európai termékek, ezeket szintén a ZF szállítja. Az A, B és C-tengelyek terhelése a megengedett maximális utaslétszám esetén rendre 7100, 11 500 illetve 6000 kg.
Az U15-ösbe legfeljebb 563,83 kWh összkapacitású folyadékhűtéses, CATL gyártmányú lítium-vasfoszfát (LFP) akkupakk építhető. A busz hatótávolsága ezzel az akkupakkal, a gyártó által becsült 1 kWh/km átlagos nyári fogyasztással megközelítőleg 450 kilométer, 1,37 kW/km átlagos téli fogyasztással számolva pedig 330 kilométer körül alakul. A tetőn és a busz farában elhelyezett energiatárolók tűz- és mechanikus behatásokkal szembeni védelméért a Yutong saját, YESS fantázianevű, öt védelmi rendszert (ütközésvédelem, akkumulátorok rendszer- és modulszintű tűzvédelme, hőmenedzsment, folyamatos akkumonitorozás) összefogó biztonsági sztenderdje felel. Az összes akkumodult ütközésvédelmi keret, tűzálló, 2 órán keresztül akár 1300 °C-os hőmérsékletnek is ellenálló, szendvicsszerkezetű hőszigetelő burkolat, valamint a modulházakba bevezetett nitrogénes tűzelfojtó rendszer védi. További érdekesség, hogy a tetőn elhelyezett gépészeti egységeket célszerűen kialakított sínekben rögzítették, melyek a terhelést az oldalfalakra viszik át.
Az akkumulátorok CCS Combo 2 rendszerű plug-in csatlakozókon keresztül tölthetők, ezeket igény szerint jobb, illetve bal oldalon is el lehet helyezni a mellső tengely fölött. A maximális töltési teljesítmény ezzel a megoldással 150 kW, az opcionálisan rendelhető pantográfos gyorstöltéssel azonban lényegesen több, akár 360 kW is lehet, ily módon a nagyobb kapacitású energiatároló is 20%-ról alig másfél óra alatt teljesen feltölthető.