Kitekintő

Bemutatkozott a Daimler Buses első városközi villanybusza, a Mercedes-Benz eIntouro

Csapatunk tagjai jelenleg is a Daimler Buses immár második alkalommal megrendezett, eMobility Days 2.0 nevű berlini sajtórendezvényén tartózkodnak, ahol több „csillagos” újdonság mellett Mercedes-Benz eIntouro néven bemutatkozott a cégcsoport első tisztán elektromos hajtású városközi modellje is, amely a korábbi ígéreteknek megfelelően jövőre lesz elérhető a Daimler buszos kínálatában. A sorozatgyártású változat világpremierjét a Busworld Europe 2025 szakkiállításra tervezik, viszont a konszern török és francia gyáraiban egyaránt készülő modell már a jövő év elejétől rendelhető lesz, az első szállítások pedig 2026-ban várhatók.

A Daimler Buses a 2020 szeptemberében bemutatott Intouro típuscsaládot választotta első városközi elektromos modelljének alapjául, s a Berlinben bemutatott, előszériás példány első pillantás alapján akár egy dízelmotorral szerelt változat is lehetne. A változást tehát az ismerős külső alatt kell keresni, ahol a belső égésű hajtásrendszer helyén a Daimler Truck anyavállalata által követett közös alkatrészstratégia részeként a Mercedes-Benz eActros 600 teherautóból megörökölt lítium-vasfoszfát (LFP) akkutechnológiát és egy elektromos hajtástechnológiát találunk.

A sorozatgyártáshoz közeli prototípus az M, azaz a 6 990 mm tengelytávú, 13 090 mm-es hosszváltozatból került ki, s a dízeles alaptípushoz képest nem változott a jármű magassága sem, az ugyanúgy 3365 mm maradt. Az elektromos hajtásrendszer első körben a már említett 13 méteres, és a közel 1 méterrel rövidebb 12 180 mm-es változatban lesz elérhető, hosszváltozattól függően 50 és legfeljebb 63 üléses kivitelben.

A Berlinben bemutatott újdonságba két, egyenként 207 kWh-ás akkumodul került, összesen 414 kWh akkukapacitással. Közülük az egyik közvetlenül a mellső tengely mögött a csomagtérben, a másik pedig az egykori motortérben kapott helyet; a beépített kapacitás több mint 95%-a ki is használható. Főként a kínai típusokra jellemző lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorok alkalmazását a gyártó a hosszabb, akár 15 éves élettartammal, a nagy hatótávval és a piaci elérhetőséggel indokolja. A modell ezzel az akkupakkal a hivatalos közlés szerint 500 kilométeres, vagy ezt meghaladó hatótávolságra is képes, persze mindez függ a vezetési stílustól, valamint a domborzati és az időjárási viszonyoktól is. Az energiatárolók 300 kW maximális töltési teljesítménnyel tölthetők, első körben csak hagyományosan, plug-in csatlakozón keresztül. A töltőajzatok, melyekből kocsinként csak kettő beépítése lehetséges, négy különböző pozícióba is kerülhetnek, a homlok-, illetve a hátfalra, valamint a mellső tengely mögé, jobb és bal oldalra egyaránt.

A típus a ZF CeTrax 332 nevű központi villanymotoros hajtását hordozza. A 320 kW folyamatos teljesítményű és 4500 Nm maximális nyomatékú, háromfázisú aszinkron villanymotor háromfokozatú, integrált automata sebességváltóval rendelkezik, amely a meghajtó erőket a már megszokott, saját távolsági Mercedes-Benz RO 440 hypoid fogazású, központi differenciálműves hajtótengelynek adja át.

A modell biztonsági és asszisztens rendszerei természetesen megfelelnek az EU aktuális GSR követelményeinek. Az olyan asszisztens rendszerek, mint az Active Brake Assist 6, a Preventive Brake Assist 2, a Sideguard Assist 2, a Frontguard Assist és a Traffic Sign Assist az eIntouróban is alapfelszereltségnek számítanak. Szériatartozék továbbá a tolatókamera, az éberségfigyelő asszisztens (Attention Assist, AtAs), az intelligens sebességkorlátozás-asszisztens, a gumiabroncsnyomás-ellenőrző rendszer (TPM) és az alkoholszonda használatára szolgáló interfész is a vezetőfülkében.

A gyártó állítása szerint az új Mercedes-Benz eIntouro lesz az első olyan autóbusz az európai piacon, amely lehetővé teszi, hogy a szoftverfrissítéseket mobilhálózaton keresztül továbbítsák a járműre és telepítsék, mindezt műhelylátogatás nélkül. A frissítések az Omniplus On digitális szolgáltatási portálon keresztül vezérelhetők. A szoftverfrissítések csak akkor telepíthetők, ha a jármű álló helyzetben van, a kézifék be van húzva, és a menetkész állapot ki van kapcsolva. Emellett lehetőség van további funkciók utólagos telepítésére, valamint különböző paraméterek, például az ajtóvezérlés távoli frissítésére is.

Címkék