Kitekintő

Az ibériai piacon már elérhető a Castrosua és a Scania közös helyközi villanybusza

A spanyol Castrosua és a Scania tavaly októberben, a brüsszeli Busworld Europe 2023 seregszemlén mutatta be közös fejlesztésű helyközi villanybuszát, a Castrosua 75CS-t, amelyet a két gyártó nemrég egy sajtórendezvénnyel egybekötve hivatalosan is bevezetett az ibériai piacra. Az alacsony belépésű jármű az egyik első példája a Scania menedzsmentje által tavaly kijelölt új stratégiának, miszerint a svéd cégóriás autóbuszgyártó tevékenységének tavaly decemberi befejezését követően csak az alvázgyártásra összpontosít Európában, a karosszálást pedig külső partnerekre bízza.

A Scania tavaly meghozott döntésével a hagyományos, gázüzemű és elektromos hajtással is elérhető, négy éve bemutatott Citywide sorozat, a tavaly új taggal kibővített Interlink típuscsalád és a C jelű, teljes hosszban alacsonypadlós elektromos alvázplatform kerül a „kukába”, tehát a Scania értékesítési hálózatán jelenleg csak a Castrosua 75CS érhető el elektromos hajtással.

A modellt a svéd gyártó friss fejlesztéseként bemutatott, tisztán elektromos hajtású LE BEV 4×2 alvázára karosszálták a spanyolok, azonban nem csak az alváz számít új fejlesztésnek, hanem a felépítmény is. A Castrosua ugyanis nem egy meglévő modell alá építette be az új elektromos főegységet, hanem egy teljesen új karosszériával dobta piacra az M3/I és M3/II járműosztály szerint is specifikálható, két-,  vagy háromajtós kivitelben is rendelhető típust.

A Castrosua 75CS technikai alapját jelentő járóképes alvázzal – amely majd háromtengelyes kivitelben is elérhető lesz – egy 250 kW-os folyamatos és 300 kW-os csúcsteljesítményű, 3400 Nm folyamatos- és 5400 Nm csúcsnyomatékú állandómágneses elektromos gép jár, amellyel a típus akár 100 km/h maximális sebességet is el tud érni. A villanymotort egy kétfokozatú automataváltó egészíti ki, amivel a Scania szerint egyrészt hatékonyabb működés, másrészt pedig jobb rekuperáció érhető el.

A típusban alkalmazott, a Scania szerint 1,5 millió km hasznos élettartammal bíró Northvolt akkumodulok, amelyeket a Scania södertäljei gyárában szerelnek össze, lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) technológián alapulnak, egyenként 600 kilogrammot nyomnak, s 104 kWh-ás kapacitást kínálnak. A  75CS háromféle, 11, 12 és 13 méteres hosszváltozatban, négy, illetve öt akkupakkal érhető el, előbbi konfiguráció 416 kWh összkapacitással akár 400, utóbbi, 520 kWh-ás akkuállomány pedig akár 500 kilométeres autonómiát is tud kölcsönözni a járműnek. Akkukonfigurációtól függetlenül egy modul mindig a busz farába, a villanymotor mellé kerül, a fennmaradó három vagy négy egység pedig a busz tetején, a mellső tengely felett kap helyet.  Az energiatárolók feltöltésére egyelőre csak plug-in van lehetőség, ez 150 és 170 percet vehet igénybe az akkupakk méretétől függően. A töltőcsatlakozó a Charging Interface Boxnak köszönhetően a busz bármely pontján elhelyezhető.

A modell tervezése során kiemelt szempont volt a karbantarthatóság és a súlycsökkentés. A karosszériát úgy alakították ki, hogy minden mechanikai alkatrészhez könnyen hozzá lehessen férni. A kocsitest tömegét üvegszálas erősítésű és kompozit vázanyagok felhasználásával minimalizálták, melynek köszönhetően nagy utaskapacitás, alacsonyabb fogyasztás, valamint nagy hatótávolság jellemzi a villanybuszt.

A Brüsszelben bemutatott, 520 kWh-ás akkupakkal szerelt demó 75CS-t a gyártó a típus piacra dobása előtt egy több mint 10 000 kilométeres próbafutás keretében tesztelte Svédország és Spanyolország között. A teszt nem csak magát az oda-vissza utat foglalta magába, hanem négy spanyol üzemeltetőnél és a Madridi Regionális Közlekedési Konzorcium valós vonalain végzett különféle tesztfutásokat is. A jármű a teszteket 1600 kilogrammos ballaszttal, ahol az időjárási körülmények indokolták működő klímaberendezéssel és mindvégig téli gumikkal felszerelve teljesítette. Az átlagos fogyasztási így 0,7 és 0,85 kWh/km között alakult. A városi útvonalakon a jármű 0,85 és 0,95 kWh/km közötti fogyasztással 320 km-es autonómiát tudott felmutatni. A 60-40%-os elővárosi-városi vonalkombinációs teszteken 0,75 és 0,84 kWh/km között értékkel 360 kilométeres, a 30-70%-os elővárosi-városi vonalkombinációban futások alkalmával pedig 0,75 és 0,85 kWh/km közötti fogyasztással  320 kilométeres hatótávolságot produkált. A buszt hegyvidéki útvonalakon is próbára tették, ezeket a teszteket 1 kWh/km átlagfogyasztással teljesítette a jármű.

Címkék