A lengyel buszgyártó 16,4%-os részesedéssel, azaz 421 darab elektromos autóbusz átadásával, megelőzve a szintén dobogós MAN-t és a BYD-Alexander Dennis párost, piacvezető lett 2023 első hat hónapjában az Európában újonnan forgalomba helyezett elektromos hajtású autóbuszok értékesítése terén.
Az év első felében minden korábbi első féléves számot felülmúlva, rekordszámú, összesen 2 567 elektromos autóbuszt állítottak forgalomba Európa útjain, melyekből 421 darabot a Solaris adott át az üzemeltetőknek. Ezzel a lengyel gyártó már most meghaladta a teljes 2022-es évben átadott villanybuszainak számát, azaz a 342 darabot. A Solaris pillanatnyilag 16,4%-os részesedést mondhat magáénak, amivel 6 százalékponttal előzi meg a második helyezet MAN-t, és 8-cal a harmadik BYD-ADL párost.
Mint azt nemrégiben részleteztük is, 2023 első felében 45%-os bővülés volt tapasztalható az elektromos buszok szegmensében az előző év azonos időszakához képest, míg tavaly 1768, addig idén már közel 800 darabbal több villanyhajtású busz került az európai üzemeltetőkhöz. Ezzel együtt az elektromos autóbuszok piaci részesedése is jelentősen növekedett, a két évvel korábbi 21,5%-ról tavaly 29%-ra, idén pedig 36,5%-ra.
A Solaris jelenleg a legnagyobb európai e-busz beszállító, 2012 vége és 2023 közepe között összesen kétezer darab elektromos autóbuszt szállított le ügyfeleinek, a gyártó villany- és hidrogénhajtású buszokra vonatkozó megrendelései pedig már meghaladják a háromezret. Az európai utakon közlekedő elektromos buszok összesített száma 2023 közepére már átlépte a 15 ezret, s az elmúlt 11 éves időszakot nézve a Solaris ebből 12,4%-os piaci részesedést birtokol.
A Solaris az év elején összesen mintegy 1 milliárd euró értékű rendelésállománnyal rendelkezett, ennek több mint felét elektromos hajtású járművek tették ki, legjelentősebb tétele pedig a gyártó első féléves villanybusz-eladásait húzó, 183 darabos oslói Urbino 18.75 electric megrendelése, de ide sorolható a 30 darabos dortmundi, a 20 darabos krakkói, az aalborgi 14 darabos duplacsuklós, egy újvidéki és több román teljesítés is.
A lengyel buszgyártó elektromos buszai ma már Európa közel 120 városában, többek között Aalborgban, Berlinben, Bonnban, Brüsszelben, Madridban, Oslóban, Krakkóban, Varsóban, Bolzanóban, Milánóban, Velencében, sőt Pakson, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Nagyszebenben is hozzátartoznak a mindennapokhoz. Jelenleg Milánó rendelkezik a legnagyobb Solaris villanybusz-flottával, ott összesen 240 példány közlekedik. Második a rangsorban immár Osló, összesen 207 elektromos Urbinóval, a norvég fővárost a lengyel követi 152, a német pedig 123 „zöld tacskóval”.
A Solaris a tervek szerint 2027-ben fejezi be a belső égésű motorral szerelt, dízel- és gázüzemű autóbuszok sorozatgyártását, s ezt követően csak az elektromos és a hidrogénhajtású autóbuszok gyártására koncentrál majd. Az első tisztán elektromos hajtású Urbino 8,9 LE Electric midibusz 2011-ben gördült ki a bolechowói gyár kapuján. Egy esztendővel később jelent meg a kínálatban a napjaink eladásainak gerincét adó szóló Urbino 12 Electric típus, amelyet további egy év elteltével követett a 18 méter hosszú csuklós változat. A felhozatal 2019-ben előbb a duplacsuklós Urbino 24 Electric, 2020-ban pedig a háromtengelyes, alacsony belépésű, helyközi forgalomra is ajánlott Urbino 15 LE Electric modellekkel egészült ki. A Solarisnál jelenleg egy elektromos helyközi buszcsalád kifejlesztése is zajlik, ennek bemutatását jövőre tervezi a gyártó.