Jelentős mérföldkőhöz érkeztek Dortmund klímabarát törekvései, ugyanis megérkezett a német város első villanyhajtású autóbusza, amely egy 30 darabos kontingens előfutáraként futott be néhány napja a Dortmunder Stadtwerke AG (DSW21) közlekedési társaság brünninghauseni depójába. A város hosszútávú környezetvédelmi stratégiájának részét képező „StromFahrer” fantázianevű projekt keretébén beszerzésre kerülő kocsik leszállítása az elkövetkezendő hetekben folyamatosan történik majd, forgalomba helyezésükre 2023 első felében, a töltő infrastruktúra üzembe helyezését követően kerülhet sor. A járműveket a 470-es, 440-es és 437-es jelzésű viszonylatokon veti be a DSW21.
A közlekedési cég a közelmúltban a buszdepó átalakítása terén nagy előrelépést tett, mivel alig két hete helyezték üzembe azt az átadóállomást, amelyhez a jövőben Dortmund gyarapodó villanybuszainak töltési infrastruktúráját kiszolgáló négy transzformátort kapcsolják majd lépésről lépésre. Október elején egy 5 MW teljesítményű, 150 tonnás transzformátorállomást már telepítettek a telephelyen, amelyet 5 méterrel a föld felszíne alá, egy betonszarkofágban helyeztek el, hogy megóvjak a környezetet az elektromágneses sugárzástól. Az autóbuszok üzemeltetéséhez szükséges töltési infrastruktúrát, a CCS-rendszerű és pantográfos töltőberendezéseket a lengyel Ekoenergetyka szállítja. A járművek tavaszi üzembe helyezését megelőző előkészítési szakasz részeként a járat-, és karbantartószemélyzet egy átfogó képzésben is vesz részt, melynek keretében felkészítik őket az új hajtástechnika használatára. Mindeközben a majdani zavartalan üzemeltetés érdekében már zajlik a töltési folyamatok és a töltéskezelés aprólékos megtervezése is.
A dortmundi rendeltetésű csuklós Urbinókat nagy kapacitású, legalább 200 kilométer megtételét biztosító energiatárolókkal szerelik fel, így az autóbuszoknak nem lesz szüksége a járatútvonalon történő rátöltésre, s így rugalmasan üzemeltethetők. A társaság a nagy hatótáv és az akkumulátorok gyors feltöltési lehetőségének köszönhetően kizárólag a jóval olcsóbb kivetelezési költségekkel bíró telephelyi töltési koncepcióra fog támaszkodni. A DSW21 – legfeljebb egyszeri újratöltéssel – napi 355 kilométer futásteljesítménnyel tervez járművenként.
A kocsikba Solaris High Energy fantázianéven futó lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkupakk kerül; abból is 12 modulos, 600 kWh összkapacitású verzió. A nagy hatótávolságért cserébe viszont az autóbuszok utaskapacitása a nehéz akkumulátorok és a korlátozott tengelyterhelés miatt gyakorlatilag megegyezik egy szóló városi, dízel erőforrással szerelt autóbusz befogadóképességével. A lemerült energiatárolók feltöltésére CCS rendszerű plug-in töltőn és pantográfos gyorstöltőn keresztül is lesz majd lehetőség. A 18 méteres buszok mozgatásához szükséges vonóerőt háromfázisú integrált aszinkronmotorokkal szerelt ZF AxTrax AVE portálhíd szolgáltatja.
A „StromFahrer” projekt költségvetése 37,9 millió euró, melyből 13,6 millió euró állami hozzájárulásból származik. A cég középtávon további 24 millió eurót tervez flottájának villamosítására fordítani.
Fotók: DSW21