Ma délelőtt online sajtótájékoztatót tartott a Solaris, amelynek keretében Javier Iriarte vezérigazgató számolt be a cég 2024-es eredményeiről. A lengyel buszgyártó kimondottan sikeres évet zárt 2025-ben, hiszen több fontos piaci szegmensben is megőrizte vagy tovább javította vezető pozícióját, miközben elkönyvelhette első megrendeléseit a tengerentúlról is. Az elkövetkezendő időszak szintén mozgalmasnak ígérkezik, és több újdonságra is számíthatunk a lengyelektől: az eseményen elhangzottak szerint még az idén bemutatkozik Solaris Urbino 10,5 midibusz tisztán elektromos hajtású változata, 2026 első negyedévében pedig jön a már tavaly beharangozott vadonatúj, intercity forgalomra tervezett zéró emissziós típuscsalád.
Két héttel ezelőtt a Solaris anyavállalata, a spanyol CAF éves jelentése alapján nagy vonalakban már beszámoltunk a lengyel buszgyártó 2024-es pénzügyi teljesítményéről. A mostani összegzés megerősíti a korábban közölt adatokat, ugyanakkor részletesebb betekintést nyújt a Solaris tavalyi eredményeibe, és világosan kirajzolódik belőle a cég piaci stratégiája is, amelynek középpontjában a zéró emissziós járművek értékesítésének növelése és a nemzetközi – ezen belül is a tengerentúli – terjeszkedés áll. A környezetvédelemből egyébként maga a CAF Group is kiveszi részét: a cél az, hogy 2045-re a cégcsoport működése nettó karbonsemleges legyen.
Folytatódó üzleti sikerek
A Solaris tavaly összesen 1525 járművet adott át ügyfeleinek, ami 4,7%-os növekedést jelent az előző évi 1456 egységhez képest. Ez a mennyiség mindössze 35 járművel marad el a 2020-as rekordeladástól, amikor 1560 darab új autóbusz hagyta el a bolechowói gyárat. Az értékesítési adatokból jól látható, hogy a cég számára továbbra is a zéró emissziós és alacsony károsanyag-kibocsátású típusok jelentik a növekedés motorját, hiszen a leszállított járművek 83%-a elektromos-, hidrogén- vagy dízel-elektromos hibrid hajtású autóbusz, illetve trolibusz volt. Ennek nagy részét (544 darab) az akkumulátoros villanybuszok tették ki, míg a hidrogén üzemanyagcellás típusokból 259, a trolibuszokból pedig 180 darab fogyott tavaly. A hidrogénbuszok iránti kereslet különösen jelentős növekedést mutatott, hiszen a tavaly eladott mennyiség rekordot jelent a Solaris történetében. Ezzel az eredmény 69%-os piaci részesedésnek felel meg Európában, amivel a Solaris a szegmens abszolút piacvezetőjének számít a kontinensen, jelezve, hogy a vállalat élen jár a hidrogéntechnológia alkalmazásában.
A városi buszok európai piacát tekintve a Solaris továbbra is őrzi helyét a vezető márkák között, sőt, 2012 és 2024 között a lengyel gyártó szállította le a legtöbb zéró emissziós buszt földrészünkön, összesen 3074 darabot, ami a teljes forgalomba állt mennyiség 13,91%-át teszi ki. Az elmúlt évben 705 darab elektromos vagy hidrogénhajtású Solaris Urbinót helyeztek üzembe az Európai Unió, Norvégia és Svájc piacán, ami 12,3%-os részesedésnek felel meg. A Solaris ezzel a második helyet szerezte meg a piacon a Mercedes-Benz mögött és az Iveco Bus előtt. A vállalat pénzügyi teljesítménye is kiemelkedő volt 2024-ben: zéró- és alacsony kibocsátású járművek iránti növekvő keresletnek köszönhetően az éves bevétel elérte a 927 millió eurót, ami rekordot jelentő több mint 13%-kal növekedett az előző évhez képest. Hosszabb távon a cél az évi 1,3 milliárd eurós bevétel elérése. Ennél is fontosabb, hogy a vállalat nyereségessége 2022 vége óta minden félévben nőtt, 2026-ra 6,4%-os profitabilitás elérését tűzték ki célul. A cégvezetés tervei szerint a munkavállalói létszám idén először haladja majd meg a 3000 főt.
A Solaris 2024-ben összesen 12 országba szállított járműveket. A legnagyobb megrendelések között szerepelt 245 busz szállítása Rómába, amely magában foglalt 110 darab Solaris Urbino 18 mild hibrid csuklós buszt és további 135 CNG-meghajtású járművet. Szintén kiemelkedő eredmény volt 100 darab hibrid autóbusz leszállítása a szardíniai ARST számára, valamint ugyanennyi Solaris Trollino 12 trolibusz Bukarest részére. Ezen kívül 83 akkumulátoros villanybusz került a svéd Nobinához, és több mint 70 hidrogénbuszt rendeltek különböző európai városok, köztük Bologna és Barcelona. A vállalat 2024 végén több mint 1609 járműre vonatkozó rendelésállományt tudhatott magáénak, amelynek összértéke meghaladta az 1,4 milliárd eurót. Az év során összesen 124 új szállítási szerződést írtak alá, ezek 92%-a zéró- vagy alacsony kibocsátású járművekre vonatkozott.
A Solaris továbbra is élen jár a technológiai fejlesztések területén. A 2024-es év egyik legfontosabb innovációja a Solaris Urbino 18 elektromos busz moduláris hajtásrendszerének bevezetése volt, amely növelte a jármű hatótávolságát és csökkentette az energiafogyasztást. Emellett komoly előrelépést tettek a kiberbiztonság terén is, megszerezve a legújabb ENSZ-EGB 155 és 156 tanúsítványokat, amelyek garantálják a járművek informatikai védelmét és szoftverfelügyeletét. A fenntarthatóság jegyében a Solaris az elsők között vezette be az elektromos buszok akkumulátorának digitális nyomon követésére szolgáló akkumulátor-útlevelet, amely segíti az erőforrások felelősségteljes kezelését és az újrahasznosítást. Az első ilyen jármű, egy Solaris Urbino 18 csuklós villanybusz, a berlini BVG flottájába került.
A cég az év során több rangos szakmai elismerésben is részesült: a Solaris Urbino 18 hydrogen elnyerte a 2025-ös nemzetközi Év Autóbusza (Bus of the Year 2025) címet – a díj történetének első üzemanyagcellás hajtású típusaként –, tisztán elektromos hajtású szóló változatát pedig a 2025-ös Év Fenntartható Autóbuszának (Sustainable Bus of the Year 2025) választotta meg a városi kategóriában a portálunkat is soraiban tudó szakmai zsűri.
Újdonságok Európában és a tengerentúlon
Természetesen idén sem maradunk Solaris világpremier nélkül: a lengyelek zéró emissziós portfóliója az Urbino 10.5 midibusz tisztán elektromos hajtású változatával bővül, amelyet az október 4. és 9. között Brüsszelben megrendezésre kerülő Busworld Europe 2025 kiállításon láthat majd először a nagyközönség. Bár a gyártó kínálatában több hasonló méretű villanybusz szerepel, számítani lehetett rá, hogy előbb-utóbb a 10,5 méteres variáns is megkapja az elektromos hajtást, hiszen egészen mostanáig a „nagy midi” volt az Urbino sorozat egyetlen tagja, amelyből nem létezett zéró emissziós változat. Az új típussal az ilyen kategóriájú járművek iránt bizonyos európai piacokon tapasztalható növekvő igényre ad választ a Solaris. A busz műszaki jellemzőit egyelőre nem közölték – leszámítva, hogy mozgatásáról egy bővebben nem részletezett moduláris hajtásrendszer gondosodik majd –, de főbb paraméterei a hosszúságot és a tengelytávot leszámítva várhatóan megegyeznek majd a teljes méretű szóló Urbino 12 electric adataival, és a vetélytársakhoz hasonlóan hasonlóan háromajtós, 2-2-2 ajtóképletű kivitelben is elérhető lesz.
Szintén a fejlesztés végéhez közeledik a Solaris vadonatúj, tisztán elektromos hajtású helyközi típuscsaládja (címlapképünkön), amelynek érkezését éppen egy éve jelentették be. Bár ezúttal is csak számítógéppel generált grafikákat láthattunk az új modellekről, az új képek már sokkal közelebb állnak a végleges változathoz: a vonalak finomodtak, eltűnt például a harmadik ablakoszlopnál lévő masszív keret, ami a tavalyi rajzokon még látható volt. Ezen kívül viszont több konkrétum nem derült ki a már tavaly elmondottakhoz képest: az új termékvonal alacsony belépésű és normálpadlós kivitelben készül majd, bemutatkozása pedig 2026 első negyedévére várható.
A sajtótájékoztató meghívójában tájékoztatást ígértek a Solaris amerikai terjeszkedésével kapcsolatban is, ám végül csak a már ismert információk hangzottak el: tavaly decemberben a cég megkapta első, stratégiai mérföldkövet jelentő megrendelését az Egyesült Államokból, amelynek keretében elektromos buszokat szállít majd a seattle-i King County Metro számára, bő egy hete pedig az opciókkal együtt több mint félezer darabos vancouveri trolitendert nyerte meg a lengyel gyártó. A Solaris az észak-amerikai piacot az egyik legnagyobb potenciális növekedési területnek látja a zéró emissziós közlekedés szempontjából, ezért egy helyi tervező- és gyártóközpontot hoz létre az Egyesült Államokban, amire elsősorban az állami közlekedési társaságok által vásárolt autóbuszok 70%-os amerikai értékhányadát megkövetelő Buy America Act rendelkezései miatt van szükség.