A 2024-es év kiemelkedő eredményeket hozott a Solaris számára, a CAF Csoporthoz tartozó vállalat nem csupán megőrizte, de tovább is erősítette vezető szerepét Európában, miközben megszerezte az első észak-amerikai megrendelését is. Az év során megszerzett jelentős megbízások, a szállítási volumen növekedése, valamint a hidrogénbuszok piacán elért dominancia alapján elmondható, hogy a Solaris jelenleg az európai buszpiac egyik legmeghatározóbb szereplője. A Solarist 2018 óta birtokló spanyol CAF szerdán tette közzé éves jelentését, melyből az is kiderül, hogyan teljesített a lengyel buszgyártó a 2024-es pénzügyi évben.
A Solaris 2024-ben összesen 1 525 buszt szállított le, ami 5%-os növekedést jelent az előző évi 1 456 darabhoz képest. Ez a növekedés összhangban volt a vállalat éves terveivel, és tovább erősítette a Solaris pozícióját a nemzetközi buszpiacon.
A zéró emissziós buszok – beleértve az elektromos és hidrogénüzemű modelleket – a teljes szállítási volumen 53%-át tették ki, ami megegyezik a 2023-as aránnyal. Bár a zéró emissziós szegmens részesedése stabil maradt, a belső összetétel jelentősen megváltozott. Különösen figyelemre méltó a hidrogénbuszok számának jelentős növekedése: míg 2023-ban mindössze 81 darabot szállítottak le, addig 2024-ben ez a szám megháromszorozódott, 259-re emelkedett.
Az alternatív hajtású buszok – beleértve a hibrid és trolibuszokat is – a leszállított járművek 83%-át tették ki, s csak a fennmaradó 17%, megközelítőleg 260 darab egység készült dízel-, vagy gázüzemű hajtással. A CAF részletes adatai szerint az elektromos és hidrogénbuszok 53%-os aránya mellett a trolibuszoké 183 egységgel 12% (szemben a 2023-as 14%-kal), míg a hibrid buszoké 18% (a 2023-as 15%-hoz képest) volt. Ezek az arányok azt mutatják, hogy bár a zéró emissziós buszok aránya stabil maradt, a belső összetételben a hidrogénbuszok jelentős térnyerést értek el.
2024 végén a Solaris 1 609 buszra vonatkozó rendelésállománnyal zárt, ebből 419 hidrogénbuszra érkezett megrendelés. Az alacsony károsanyag-kibocsátású és kibocsátásmentes járművek a teljes rendelésállomány 92%-át tették ki. Ezen belül az elektromos és hidrogénhajtású buszok aránya 77%, a trolibuszoké 11%, míg a hibrid modelleké 4% volt.
2024-ben a Solaris számos stratégiai fontosságú szerződést kötött, amelyek nemcsak az európai, de a globális piaci jelenlétét is megerősítették. Az év egyik legnagyobb volumenű megrendelését Róma városából kapta, ahová több mint 300 buszt szállít majd, köztük számos zéró emissziós modellt is. Belgiumban a TEC közlekedési társaság rendelt 18 darab duplacsuklós elektromos buszt, amely a Solaris eddigi legnagyobb megrendelése a közel 25 méter hosszú modellre. A szerződés további 27 busz szállítására is opciót biztosít. Említésre méltó emellett a lengyel gyártó Svédországból, Dalarna régióból érkezett, 46 elektromos buszra, Urbino 12 és Urbino 15 LE electric modellekre vonatkozó üzlete is.
Az egyik legfontosabb áttörést viszont tengerentúlon sikerült elérni, amikor Seattle városában a Solaris megszerezte első megbízását az észak-amerikai piacon. A megállapodás első körben két 40 láb hosszú szóló, és két 60 láb hosszú csuklós villanybusz leszállítására vonatkozik, további 12 darabos opciós lehetőséggel.
A Solaris buszait 12 országban értékesítették, a legnagyobb flottákat Olaszországba, Lengyelországba, Németországba, Romániába, Svédországba és Spanyolországba szállították.
A Solaris a CAF jelentése szerint továbbra is megőrizte piacvezető pozícióját a zéró emissziós városi buszok piacán Európában. A DVV Media Group jelentése szerint 2024-ben az EU, valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagországaiban, azaz Izland, Norvégia és Svájc piacán 11 945 buszt regisztráltak, amelyek közül 5 732 volt zéró emissziós, ami a teljes szegmens 48%-át tette ki. A Solaris ezen a piacon 12,3%-os részesedéssel a második helyen áll, ami stabil jelenlétet biztosít számára. A vállalat különösen kiemelkedően teljesített a hidrogénbuszok szegmensében, ahol 2024-ben 69%-os piaci részesedést ért el, messze maga mögé utasítva a versenytársakat.
A Solaris 2024-ben árbevétel 927 millió eurós rekordot ért el, amely 13%-kal haladta meg a 2023-as szintet. Az éves EBIT (üzemi eredmény) 40 millió euróra nőtt, szemben a 2023-as 8 millió euróval, ami kiemelkedő profitabilitás-javulást mutat. A növekedés fő hajtóereje a szállítási volumen bővülése, a zéró emissziós modellek iránti növekvő kereslet, valamint a kedvező szállítási mix és szezonalitás volt.
Az újonnan megkötött szerződések értéke azonban csökkent. Míg 2023-ban 1,287 milliárd euró értékben írtak alá megállapodásokat, tavaly ez az összeg már csak 955 millió euró volt, ami több mint negyedével kevesebb. Egyelőre azonban nem világos, hogy ez a visszaesés hogyan – vagy egyáltalán – tükröződik-e majd a 2025-ös összesített mutatókban.
A CAF ugyanakkor a növekvő rendelésállomány és a piaci részesedés alapján 2025-re további növekedést vár. A hidrogénbuszok piacán megszerzett dominancia és az Észak-amerikai piacra való belépés pedig új távlatokat nyithat a Solaris számára a tulajdonos szerint.