yutong troli 1 cimlapkep
Magazin

Az Ikarus-Yutong páros adta a legkedvezőbb ajánlatot a budapesti trolitenderen

A BKK még tavaly februárban hirdetett tárgyalásos közbeszerzést az opciókkal együtt összesen 160 darab, önjárásra is képes szóló, illetve csuklós trolibuszra. A beruházást a tervek szerint európai uniós forrásból finanszíroznák. A felhívásra első körben négy gyártó jelentkezett: az Ikarus a világ legnagyobb buszgyártójának számító Yutonggal fogott össze, de a Solaris, a Škoda Group és a Bozankaya is jelezte részvételét. Az ajánlattételi szakasz végére a felállás némiképp megváltozott: amint azt szakmai pletykák szintjén már hallani lehetett, a SOR karosszériával induló Škoda időközben önálló pályázóként kiszállt a versenyből, így a győztes a másik három jelölt közül kerül majd ki. A portálunk birtokába jutott információk szerint a beérkező ajánlatok felbontása megtörtént, ez alapján pedig körvonalazódni látszik a végeredmény – és bár az eljárás tartogathat még fordulatot, maguk a járművek mindhárom esetben ígéretesnek tűnnek. 

Az összesített értékelés szerint a legtöbb pontot az Ikarus és a Yutong közös pályázata kapta, amelyet vezető ajánlattevőként a magyar gyártó termékeinek forgalmazója, az Electrobus Europe Zrt. adott be. Mind a szóló, mind a csuklós trolibuszokra vonatkozóan ez az ajánlat tartalmazza a legalacsonyabb darabonkénti vételárat – ez a szólók esetében 451 500, a csuklósoknál 649 500 eurót jelent –, ami mindkét esetben 35-ös súlyszámmal esik latba a kiértékeléskor. Sokáig kérdéses volt, hogy a két cég pontosan milyen járműveket szállítana Budapestre, hiszen az Ikarus jelenleg nem gyárt trolibuszt, és a Yutong is inkább az akkumulátoros villanybuszaival van jelen Európában – a kínai cégóriás trolibuszai hazájukon kívül főként Latin-Amerikában ismertek, hozzánk legközelebb Örményország fővárosában, Jerevánban lehet találkozni velük. A Budapestre szánt példányok ugyanakkor karosszéria szempontjából tőlük eltérőek lennének, a megajánlott trolibuszok alapját ugyanis jelenlegi értesüléseink szerint a Yutong prémiumtermékként forgalmazott U12 és U18 jelű elektromos városi típusai adnák. Egyelőre nem világos, hogy egy tendergyőzelem esetén a járművek milyen márkanév alatt érkeznének, de úgy tudjuk, hogy legalább részben hazai összeszerelésről az első 40 példány átadása után lehet szó, ami a tenderkiírásban megjelölt, kötelezően lehívandó alapmennyiségnek felel meg.

A második helyen áll a közép-európai régióban való térnyerésért újabban nagy erőket mozgósító török Bozankaya, amely a tavaly májusban bemutatott új E-Bus típuscsalád troliváltozatát (a szóló SNG T12, illetve a csuklós SNG T18 típusokat) hozná Budapestre – Temesvár és Prága után. Az elsősorban kötöttpályás járművek gyártójaként ismert cég az alkatrészárak, valamint a karbantartási és a képzési költség terén is a legolcsóbb ajánlatot adta, ám mivel ezeket a kritériumokat csak rendre 5-ös, 3-as illetve 2-es súlyozással veszik figyelembe, ez nem elegendő a verseny megfordításához, a szóló trolibuszokért ugyanis 569 000, míg csuklós társaikért 729 000 eurót kérnek a törökök. Az Ikarus-Yutong pároshoz hasonlóan a Bozankaya is 36 hónapos extra garanciát kínál a járművekhez.

e01653fa 4207 4831 8e24 15d7f55d7a58

Valahogy így nézne ki budapesti színekben a Bozankaya trolibusza (Látványterv: MBI Grafika)

Némi meglepetésre a többiekétől jócskán lemaradva a harmadik helyre szorult a Budapest részére az elmúlt években összesen 108 új trolibuszt szállító Solaris ajánlata. A lengyel gyártó csak jóval magasabb vételáron adná a járműveket – a már jól ismert Trollino sorozat tagjait –, a szólókat darabonként 799 000, a csuklósokat 973 000 euróért, vagyis egy szóló példányt drágábban, mint a másik két induló a csuklósokat. Ráadásul mindezt többletjótállás nélkül, és a vetélytársak által biztosított 25 helyett csak 15 kilométeres önjárási képességgel, így egyetlen értékelési szempont alapján sem tudott az ellenfelek fölé kerekedni.

Trollino 18 3

Vége szakadhat a Solaris trolibuszok budapesti sikereinek (Fotó: Solaris/Łukasz Bera)

A tenderen hivatalos eredmény 1-2 hónapon belül várható, ami az ezt követő szerződéskötési moratórium letelte után tekinthető csak véglegesnek. Sőt, mivel hivatalosan egyelőre továbbra sincs forrás a járműbeszerzésre, kétséges, hogy mikor érkezhetnek meg Budapest utcáira az új trolibuszok. Mindazonáltal az elhatározás komoly a főváros részéről, hiszen a BKK tervei szerint 2030-ig jelentősen, több mint a duplájára bővítenék a jelenleg mintegy 155 kilométeres vonalhosszúságú budapesti trolihálózatot, amiben kulcsszerepet szánnak a most beszerzendő 160 új járműnek. Ennek megalapozásaként a BKK nemrég tendert írt ki a Pongrácz úti trolitelep korszerűsítésére, amiről részletesebben ebben a cikkünkben számoltunk be.

A címlapkép illusztráció, az eredeti kép forrása: Yutong Bus & Coach, montázs: MBI Grafika

Címkék