Kitekintő

Vadonatúj villanyhajtású buszcsaláddal tér vissza a Bozankaya a piacra

Vadonatúj villany- és trolibuszcsaláddal tervez betörni az európai piacra az utóbbi időben régiónkban is intenzíven próbálkozó török villamos- és metrógyártó, a Bozankaya. A török-német vegyesvállalatként indult cég korábban Sileo márkanév alatt forgalmazta első és második generációs S-sorozatú elektromos buszait, illetve trolibuszait, de a Sileo GmbH német leányvállalatának 2022-es felszámolásával úgy tűnt, hogy a cég kivonult a szegmensből. A Busworld Türkiye 2024 szakkiállításon azonban – melyen a legutóbbi, két évvel ezelőtti felvonáshoz hasonlóan idén is a kiállítás hivatalos médiapartnereként vagyunk jelen – mindenki meglepetésére egy vadonatúj, teljes egészében új elektromos termékvonalat jelentett be.

A kívülállók által – jogosan – a buszos szegmens feladásának hitt három éves szünet alatt a Bozankaya nem tétlenkedett, ugyanis miután eladták második generációs villanybusz-családjuk gyártási jogait a Karsannak, egy teljesen új városi elektromos termékcsalád kifejlesztésébe fogtak, amely szintén kizárólag elektromos hajtással – akkumulátoros villanybuszként vagy trolibuszként – érhető el. Az előző generációkhoz hasonlóan a legújabb nemzedék is összesen négyféle, 10 és 12 méteres szóló, 18 méteres csuklós 25 méteres duplacsuklós hosszváltozatban áll a leendő ügyfelek rendelkezésére. A 10, 12 és 18 méteres kivitelekre a gyártónak már most vannak megbízásai, vélhetően ezek még a török piacról érkeztek.

A Bozankaya állítása szerint a teljes termékcsalád rendelkezik típusbizonyítvánnyal, tehát már most elérhető az európai ügyfelek számára is. A gyártó részéről komoly szándék van szűkebb régiónkba, ezen belül a magyar piacra történő belépésre is. Ezt bizonyítják az utóbbi időben tett intenzív próbálkozások is, amelyek eredményeként a prágai trolitendert sikerült is megnyerni az új típussal. A BKK 160 darabos tenderén való indulás is tudatos lépés a gyártótól, és a gyáriak elmondása szerint nem csak egy egyszeri próba volt.

Az új, csak városi buszként specifikálható E-Bus típuscsalád összesen négyféle hosszváltozatban – a 10,7 méteres midi mellett 12,15 méter hosszú szóló, továbbá 18,23 méteres csuklós és 24,5 méteres duplacsuklós kivitelben – készül majd, és szigorúan károsanyag-kibocsátás mentes hajtásláncokkal lesz rendelhető, akkumulátoros buszként, illetve trolibuszként. A modellcsalád teljesíti az összes európai, illetve német előírást, megfelel a német piacos városi buszok által gyakorlatilag kötelezően teljesítendő VDV-ajánlásoknak és az olasz CUNA előírásainak is.

A gyártásprogramban szereplő, változattól függően kettő, három, négy, vagy öt utasajtóval szerelt, teljes hosszban alacsonypadlós változatok mindegyike igény és felhasználás szerint LFP, LTO vagy akár NMC kémiájú akkupakkal is rendelhető. Az energiatárolók minden hosszváltozat esetében a tetőn kapnak helyet, ezek a midinél 360 kWh-ig, a szólónál 435 kWh-ig, a csuklósnál 500 kWh-ig és a duplacsuklós esetében pedig 600 kWh-ig skálázhatók. A nem túl combos (legalábbis a konkurens típusokhoz képest) akkukapacitások mellé viszonylag alacsony energiafogyasztás társul; rendre 0,6-0,8, 0,7-0,9, 1,1-1,3 és 1,5-1,9 kWh/km-es értékek jellemzik a négy modellt. A hatótávolság az E-SORT mérések alapján minden variáns esetében megközelíti, vagy meg is haladja az 500 kilométert, valós körülmények között viszont csak 250-325 kilométer közötti hatótávolságokat ígér a gyártó. Az akkumulátorok töltésére a 360 kW maximális töltési teljesítményű hagyományos plug-in metódus mellett az OppCharge gyorstöltési lehetőség is rendelkezésre áll, amely legfeljebb 600 kW-os teljesítménnyel történhet.

A Bozankaya a típuscsalád kifejlesztése során neves beszállítók termékeit alkalmazta, ilyen például a Continental, a Ventura, a Wabco, vagy a futóműveket és a vontatómotorokat szállító ZF. A buszok mozgatásáról a megrendelő igényétől függően 2×125 kW csúcsteljesítményű kvázi-kerékagymotoros hajtás, vagy akár 410 kW csúcsteljesítményű központi motoros konfiguráció is gondoskodhat, utóbbi a csuklós változatok esetében akár meg is kettőzhető.

Címkék