A BKK 2030-ig jelentős trolibusz-hálózatfejlesztést tervez Budapesten, amelynek részeként új vonalakat nyitna, valamint meglévőket hosszabbítana meg és terjesztene ki. A jelenlegi, mintegy 155 kilométeres összesített vonalhossz így 2026 végéig közel 190 kilométerre, 2030-ra pedig akár 325 kilométerre is növekedhet. A bővítést elsősorban a 160 darab új, önjárásra is képes akkumulátoros trolibusz vásárlására vonatkozó keretszerződés tenné lehetővé. Az új trolibuszok beszerzése mellett azonban szükség van a felsővezeték-hálózat és az áramellátó rendszer modernizációjára is. Ennek egyik fontos eleme a Pongrácz úti trolitelep korszerűsítése, ami magában foglalja egy új áramátalakító épület létesítését, valamint a kapcsolódó felsővezeték-hálózat modernizálását.
A korszerűsített Pongrácz úti járműtelep kulcsszerepet kapna a hálózatfejlesztéshez szükséges többletenergia biztosításában és az új akkumulátoros trolibuszok töltési igényeinek kielégítésében. A BKK nemrégiben előzetes piaci konzultációval kezdődő közbeszerzést hirdetett a főváros trolibuszflottájának állomáshelyéül szolgáló garázs korszerűsítésére. A beruházás, amelynek költségét a BKK korábban 8 milliárd forintra becsülte, a tervek szerint európai uniós finanszírozásból valósulna meg. A fejlesztés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a BKK által tervezett hálózatbővítés és járműbeszerzés hatékonyan megvalósuljon.
A korszerűsítés részeként a Pongrácz úti járműtelepen egy kétszintes, 1214 négyzetméteres, téglalap alaprajzú, fokozott zajcsillapítású, lapostetős áramátalakító épületet hoznának létre. Az épület két tömbből állna, amelyek magassága a benne elhelyezett berendezések igényeihez igazodik. Az épületben transzformátorkamrák, kapcsolótermek, tárolók, szociális- valamint akkumulátorhelyiségek kapnának helyet. A földszint alatt egy kábeltér is kialakításra kerülne, amely a bejövő és kimenő kábelhálózatot fogadja és szervezi.
Az új áramátalakító épület biztosítaná a trolibuszok számára szükséges többletenergiát és lehetővé tenné az akkumulátoros trolibuszok töltését is, ami kulcsfontosságú a BKK bővítési terveihez, mivel az új járművek képesek lesznek olyan útvonalakon is közlekedni, ahol nincs kiépített felsővezeték-hálózat. Ehhez kapcsolódóan a telephelyen korszerűsítenék a földkábel-hálózatot és a felsővezeték-rendszert is. A tervek szerint 2530 méternyi új felsővezetéket építenének ki, 103 új oszlopot állítanának fel, és 26 modern váltószerkezetet telepítenének.
Az új áramátalakító a külsős trolibusz tápszakaszok cellái mellett 12 telephelyi táplálási körzetet szolgálna ki. A 12 táplálási körzetből 10 kifejezetten akkumulátortöltő tápkörzetként működne, ezek biztosítanák a trolibuszok töltéséhez szükséges energiát. Emellett két, ún. „körüljárást biztosító” tápkörzetet is létrehoznának. Ezek a szakaszok elsősorban a járművek mozgását támogatnák a telepen belül, például a be- vagy kiállás során, azonban korlátozott számban itt is tölthetők lennének a trolibuszok. A táplálási körzeteket úgy alakítanák ki, hogy azok lefedjék a telepen jelenleg használt tárolóterületeket. Ez a megoldás nemcsak a mostani töltési igényeket elégítené ki, hanem tartalék kapacitást is biztosítana a jövőbeli bővítésekhez.
Az elmúlt 11 évben beszerzett, összesen 108 darab Solaris-Škoda trolibusz érkezésének köszönhetően gyakorlatilag megújult a teljes fővárosi trolipark, csúcsidőn kívül nagyrészt már csak alacsonypadlós trolibuszok járnak Budapesten, amelyek önjáró üzemmódban is tudnak közlekedni a felsővezeték nélküli szakaszokon. A jelenlegi forgalmi állományt 10 darab Ikarus 280T, az egyetlen, prototípus Ikarus 411T, hat darab Ikarus 412T, egy darab Ikarus 412GT, 15 darab Ganz-Solaris Trollino 12, 20 darab Škoda-Solaris Trollino 12 (harmadik generáció), 16 darab Škoda-Solaris Trollino 18 (harmadik generáció), 22 darab Škoda-Solaris Trollino 12 (negyedik generáció) és 50 darab Škoda-Solaris Trollino 18 (negyedik generáció) alkotja – az opciós tételként érkezett modernebb trolibuszok beszerzését a Solaris Urbino/Trollino típuscsalád időközben bekövetkezett nemzedékváltása tette lehetővé.
A következő lépésben a tervek szerint szintén uniós forrásokból további 160 új trolibusszal bővülne a járműpark, amelyhez a szükséges előkészítő lépéseket már megtette a BKK. A közbeszerzési eljárás részvételi szakasza lezárult, jelenleg az ajánlattétel van folyamatban. A BKK ajánlati felhívására első körben négy gyártó – az Ikarus, a Škoda, a Solaris és a Bozankaya – jelezte részvételi szándékát, ám információink szerint ez a felállás a végső ajánlattételi szakaszra némileg megváltozott.
Fotók: BKK