Az egykori Compagnia Trasporti Pubblici di Napoli (CTP) közlekedési társaság telephelyén közel egy éve kezdődött meg az elszállítási előkészítése annak a hat darab Ganz-Solaris Trollino 12D trolibusznak, amelyek további sorsa a nápolyi szolgáltató csődje után hosszú ideig bizonytalan volt. Az eredetileg egy tízdarabos sorozat részeként gyártott járművek az idén tavasszal lezárult közbeszerzési eljárás eredményeként végül Budapestre kerültek, mostanra pedig befejeződött az első példány – az egykori 121-es pályaszámú trolibusz – BKK arculati terveknek megfelelő kialakítása is. A járművet a BKV jóvoltából portálunk exkluzív betekintés keretében részletesen megismerhette, sőt ki is próbálhatta.
Immár több mint 20 éve annak, hogy legördültek a gyártósorról a magyar Ganz Transelektro és a lengyel Solaris Bus & Coach együttműködésében készült első Ganz-Solaris Trollino (GST) trolibuszok. A főként exportra szánt járművek hatósági vizsgáit megelőző próbafutásokat jellemzően Budapesten végezték – elsősorban az Örs vezér tere és a Városliget környékén –, de egyikük teszt jelleggel Szegeden is megfordult. A nápolyi rendeltetésű tízdarabos széria végül 2004-ben került a CTP állományába, ám olaszországi pályafutásuk nem bizonyult hosszú életűnek. A közlekedési társaság trolihálózatának rendszerszintű üzemeltetési problémái, pénzügyi gondjai, majd későbbi megszűnése miatt az egyébként teljesen működőképes járművek éveken át használaton kívül álltak a Campania régióbeli Teverolában található, korábbi üzemeltetői telephelyen, arra várva, hogy újra forgalomba állhassanak – valahol máshol, új szerepben. Bár az ilyen hosszú üzemen kívüli állapot rendszerint gyors állapotromlással jár, ezeknél a járműveknél másként alakult, hiszen meglepően jó esztétikai és műszaki állapotban maradtak fenn.

A nápolyi Ganz-Solaris Trollino 12D trolibuszok első példánya nem sokkal elkészültét követően, budapesti próbafutáson (Fotó: Leslie Trove)
A várt „újrakezdés” végül éppen Budapesten valósult meg – ott, ahol a típus két évtizeddel korábban tesztköreit is futotta, bár akkoriban aligha gondolta volna bárki, hogy a tetszetős, ezüst-narancssárga fényezésű járművek egyszer még visszatérnek a magyar fővárosba. Az ehhez vezető utat a BKV által 2024 végén kiírt, használt, alacsonypadlós trolibuszokra vonatkozó közbeszerzés nyitotta meg, amelyet a nápolyi eredetű járművekkel nyert meg a pályázó személyében a Truck-Trailer & Parts Kft. A döntés nemcsak gazdasági, hanem szakmai szempontból is indokoltnak bizonyult, a kedvező ár-érték arányú trolibuszok kialakítása ugyanis nagyrészt kompatibilis az egykor kifejezetten a BKV megrendelésére készült, 2005 és 2007 között forgalomba állított Ganz-Solaris Trollino 12A típusváltozattal (így például a befoglaló méreteik is teljesen azonosak). A közbeszerzési eljárás során az ajánlati ár mellett a vállalt többletjótállás és a futásteljesítmény is fontos értékelési szempontként szerepelt. A hat jármű esetében utóbbi érték 137 és 153 ezer kilométer között alakult, ami az életkorukhoz képest rendkívül kedvezőnek számít. Ez a belső kialakításukon is tükröződik, utasterük esztétikája jóval meghaladja azt a szintet, amit egy húszéves járműtől várni lehetne. A már jól ismert elektronika és a részben hazai gyártói háttér pedig csak tovább erősítette azt a szakmai meggyőződést, hogy a társaság nemcsak költséghatékony, hanem előrelátó döntést is hozott – olyan járművek mellett, amelyek hosszabb távon is megbízhatóan szolgálhatják a budapesti közösségi közlekedést.
A most érkezett, rozsdamentes acél vázszerkezetű járművek a budapesti elvárásoknak megfelelően teljes hosszban alacsonypadlósak és 2-2-2 ajtókiosztással rendelkeznek, a második ajtónál gyárilag beépített elektromos rámpával ellátva, így mozgáskorlátozott utasok szállítására is alkalmasak. A hajtásról háromfázisú Ganz aszinkronmotor gondoskodik, 160 kW névleges teljesítménnyel. Budapesti szemmel különlegességüknek mondható a már említett dízel-elektromos segédhajtás, amely lehetővé teszi a járművek korlátozott mértékű önjárását a felsővezeték nélküli szakaszokon. A rendszer egy négyhengeres, turbófeltöltős, 3920 cm³-es, Euro 3-as környezetvédelmi minősítésű Iveco dízelmotorból és egy vele egybeépített, 80 kW teljesítményű háromfázisú Kirsch generátorból áll, ám fontos megemlíteni, hogy nem tartós autonóm üzemben való közlekedésre készült – használata elsősorban ideiglenes terelések, forgalmi zavarok vagy felsővezeték-hiány esetén indokolt. Az eddigi tapasztalatok alapján Budapesten sem cél a dízelaggregát rendszeres használata, a BKV sokkal inkább kiegészítő lehetőségként tekint rá a napi használat során. A trolibuszok utas- és vezetőtéri klímával is fel vannak szerelve, ami nemcsak az utaskomfort, hanem a járművezetők munkakörülményeinek szempontjából is fontos szempont a nyári hónapokban. Ezzel a felszereltséggel a járművek több szempontból is korszerűbbek a BKV trolibuszflottájának számos, jelenleg is még aktív forgalomban lévő régebbi tagjánál.

Kétségkívül szép volt az eredeti nápolyi fényezés, de a BKV piros flottaszínében sem lehet panasz a járművek megjelenésére
A hamarosan forgalomba álló, Nápolyból származó trolibuszok egyelőre főként a BKV meglévő első generációs Ganz-Solaris Trollino flottájának egyes járműveit váltják ki, ideiglenes jelleggel. Minderre azért van szükség, mert a jelenlegi járműállomány egy részénél időigényes műszaki korszerűsítések – például a vontatási akkumulátorok cseréje – váltak esedékessé. Hosszabb távon ugyanakkor a most érkező járművek várhatóan a műszaki és gazdaságossági szempontból is kifutó pályára került, Kiepe elektronikával szerelt alacsonypadlós Ikarus trolibuszok kiváltásában is szerepet kaphatnak. E típusnál az alkatrészellátás biztosítása, a hajtásrendszer fenntartása, illetve a vázszerkezeti problémák egyre nagyobb kihívást jelentenek az üzemeltetés során. A BKV tájékoztatása szerint a még forgalomban lévő Ikarus 412T-k kivonásának pontos időpontja jelenleg nem ismert, de a típus cseréje belátható időn belül megtörténik. A használt, de jó műszaki állapotú Ganz-Solaris trolibuszok ebben a helyzetben költséghatékony, átmeneti megoldást kínálnak, amely lehetőséget biztosít a szolgáltató számára arra, hogy időt nyerjen a későbbi, új gyártású járművek beszerzéséig. Ahhoz azonban, hogy a korábban a dél-olasz kikötővárosban üzemelt trolibuszok teljes értékűen beilleszthetők legyenek a fővárosi forgalomba, átfogó műszaki felkészítés és korszerűsítés szükséges.

A Solaris Urbino család időtálló formatervének köszönhetően a BKV új szerzeményei jópár évet letagadhatnak valós életkorukból
A régi-új trolibuszok a BKK arculati előírásainak megfelelő fényezést és beltéri kialakítást kapnak, de jelentős fejlesztések történnek a fedélzeti rendszerek terén is: többek között biztonsági kamerarendszer, valamint új külső és belső utastájékoztató kijelzők is beépítésre kerülnek. A budapesti közösségi közlekedésben elengedhetetlen FUTÁR rendszer szintén kiépül a járműveken, lehetővé téve a központi vezérlést, a menetrendi követést és a pontos helymeghatározást. Ezen kívül beszerelik a fővárosban ismert kivitelű elektronikus jegykezelő készülékeket, de az indításjelzés, vagyis az ajtózárást kísérő hangjelzés is a Budapesten megszokott lesz, elősegítve az utascsere biztonságos lebonyolítását. Az elvégzett átalakítások technikailag naprakész állapotba hozzák a járműveket, lehetővé téve, hogy azok hosszabb távon is megfeleljenek a budapesti közösségi közlekedés elvárásainak.

A tervek szerint ősztől utasforgalomba álló trolibuszok jól illeszkednek majd a meglévő budapesti járműparkba
A teljeskörű integráció ugyanakkor nem áll meg a fedélzeti rendszereknél: a járművek pályaszámozása a BKV meglévő flottájában alkalmazott logikához igazodik majd. A közlekedési társaság célja, hogy a nápolyi eredetű trolik azonosítói zökkenőmentesen illeszkedjenek a jelenlegi szóló trolibuszflotta rendszerébe. A BKV egyeztetést kezdeményezett a Fővárosi Közlekedésfelügyeleti Főosztállyal a 600-as pályaszám-tartomány használatával kapcsolatban, és a megbeszéléseket követően kérelmet nyújtott be a 621-626 közötti pályaszámok kijelölésére. A hivatalos engedélyezési eljárás jelenleg is folyamatban van, a végleges hatósági állásfoglalás még nem született meg. Egyelőre nem született döntés arról sem, hogy a járművek – várhatóan ősztől – pontosan mely viszonylatokon állnak majd forgalomba, ez ugyanis a BKK hatáskörébe tartozik, de várhatóan nem egy dedikált viszonylatra kerülnek, hanem a flottába illesztésüket követően vegyesen osztják majd el őket a szóló trolibuszokkal kiadott járatok között. Így megfelelő karbantartás mellett a kalandos pályafutású Ganz-Solaris trolibuszok hosszabb távon is kiszolgálhatják a budapesti utazóközönség igényeit, megjelenésük pedig több vonalon is érezhető minőségbeli javulást jelent majd – még akkor is, ha használtan érkeztek a fővárosi flottába.
Köszönjük a BKV Kőbányai Divízió munkatársainak a szakmai együttműködést és támogatást!
