Tavaly áprilisban jelentett csődöt a Van Hool, Európa egyik legismertebb, ikonikus buszgyártója. Bár a belga cég autóbuszos üzletágát átvette a holland VDL csoport, az új tulajdonos jelentősen megnyirbálta a modellpalettát, száműzve ezzel jónéhány típust – köztük a teljes városi termékvonalat – a kínálatból. A VDL számos ügyfél bosszúságára nem vállalta át a Van Hool korábbi teljesítéseit és a gyártósoron maradt járművek befejezését, sőt, a belgiumi Koningshooiktbanban található gyár eszközállományát sem. Azokat a megmaradt berendezéseket és járműveket, amelyek sorsáról a megrendelőknek nem sikerült megegyezniük a Van Hool felszámolóbiztosaival, 2025. március 27. és április 3. között árverésre bocsátják. Az eladásra kínált összesen 35 autóbuszt, köztük számos egykori bemutatópéldányt és prototípust addig is a koningshooikti üzem területén tárolják.
Az eladásra kínált járművek három fő kategóriába sorolhatók: prototípusok, részben összeszerelt félkész példányok, illetve használt járművek, utóbbiak jellemzően egykori bemutató- és demóbuszok. A prototípusok között szerepel többek között egy 2007-es évjáratú, korábban gyári kiadványokban is szereplő Van Hool newA330 FC hidrogénbusz, több újgenerációs Van Hool A12 LF E akkumulátoros villanybusz, amelyek közül néhányat az elmúlt évek különböző szakmai kiállításain is bemutattak, valamint egy 2010-ben készült, látszólag szériakivitelű, alacsony belépésű Van Hool newA360 is, amely a szélvédőn látható felirat alapján szintén prototípus lehetett. Az árverésre bocsátott kísérleti járművek között távolsági autóbuszok is akadnak, például egy poliészter karosszériaelemekkel készült háromtengelyes Van Hool T9 Acron koncepcióbusz 2003-ból, de elérhető lesz több, a vadonatúj T-szériából kikerülő, papíron 2023-as gyártású Van Hool T15 Acron, T16 Alicron, T16 Astron, T17 Acron, illetve T17 Astron turistabusz is, amelyek közül néhány homlok- és hátfalán még álcázófólia is van, ezeket vélhetően még a hivatalos premier előtt közúti tesztfutásokra használta a gyártó.


A felhozatalban több befejezetlen Van Hool EX16M távolsági busz is található, 2016 és 2018 közötti gyártási évvel – érdekesség, hogy ez a típus kizárólag a Van Hool észak-macedóniai gyárában készült, a belga üzembe valószínűleg tesztelés vagy utómunkák céljából kerülhettek az ominózus példányok. Egy 2021-es évjáratú, hiányosnak látszó, az észak-amerikai piac számára fejlesztett Van Hool CX45E elektromos távolsági autóbusz is árverésre kerül. Ez a jármű alapvetően szintén a szkopjei gyáregyeség terméke volt, és az oldalán látható felirat alapján szintén demonstrációs célokat szolgálhatott korábban.


Az árverésen olyan autóbuszok is szerepelnek, amelyeket fizető ügyfelek rendeltek meg, de a gyár csődje miatt nem készültek el teljesen. Ide tartozik számos hidrogénhajtású Van Hool A12 LF FC, például egy eredetileg Dijon közösségi közlekedési hálózatának (Divia) szánt példány, valamint egy másik, amelyet a szintén franciaországi Lorient Agglomération közlekedési vállalata (IZILO Mobilités) rendelt meg, továbbá egy harmadik kocsi, amely egy német városban közlekedett volna. Ezen kívül olyan, tisztán elektromos hajtású Van Hool A12 LF E városi autóbuszok is kalapács alá kerülnek, amelyeket a belga De Lijn számára gyártottak.


A kínálatban néhány használt jármű is megtalálható, például egy 2021-ben gyártott hidrogénhajtású Van Hool newA330 FC demóbusz, amelyet korábban a brüsszeli STIB/MIVB közlekedési társaság üzemeltetett teszt jelleggel, valamint két 2016-os évjáratú Van Hool Exqui.City 18 E elektromos csuklós BRT-busz, amelyeket Hamburgban használtak.


Különleges járművek is szerepelnek az árverésen, például egy 1962-ben készült veterán Van Hool távolsági autóbusz, amelyet Fiat 306 alvázra építettek, és ma már gyűjtői darabnak számít. Szintén lehet majd licitálni egy 2007-es évjáratú, az Egyesült Államokban gyártott, 40 láb (12,19 méter) hosszú Gillig BRT szóló autóbuszra, amely korábban az Orlando vonzáskörzetét kiszolgáló közép-floridai LYNX közlekedési társaság járműve volt. A nyilvánosan elérhető adatok szerint a buszt eredeti szolgálati helyén 2016 januárjában selejtezték, majd még ugyanezen év nyarán eladásra hirdették meg – nem világos, hogy ez a kizárólag a tengerentúlon kínált busztípus hogyan és miért került a Van Hool belgiumi gyárának udvarára.


A járművek kikiáltási ára a valós értékükhöz képest szinte nevetségesen alacsony összegről, néhány ezer euróról indul – a minimálisan megajánlható vételár állapottól, készültségi szinttől és típustól függően 1000 és 30 000 euró között mozog. Mindazonáltal még mielőtt valaki úgy döntene, hogy a spórolt pénzéből Van Hool flottát vásárol magának és felcsap vele buszüzemeltetőnek, fontos megjegyezni, hogy a befejezetlen járművekhez nem állnak rendelkezésre a szükséges megfelelőségi dokumentumok, ezért valószínűtlen, hogy valaha is forgalomba helyezhetők lennének. Éppen ezért sokkal valószínűbb, hogy ezeket a buszokat alkatrészként fogják értékesíteni, vagy bontásra kerülnek.


Szerencsére azonban nem minden, a csődhelyzet beálltakor félkész állapotban lévő Van Hool autóbusz jutott erre a sorsra. A svájci Hess például 2024 végén átvette a Párizs részére szállítandó 25 darab duplacsuklós Van Hool Exqui.City 24 elektromos autóbusz gyártásának befejezését. Ezeket a járműveket még 2022-ben rendelte meg az Île-de-France Mobilités közlekedési hatóság a Van Hool-Kiepe Electric-Alstom konzorciumtól a TZen 4 gyorsbuszvonal számára. Szintén kedvező fordulatot vett néhány magánüzemeltetők részére készülő luxus turistabusz sorsa, például a brit Parrys International Tours járműveié, amelyeket a végül a Van Hool túlélő, észak-macedóniai gyárában fejeznek be.
Fotók: Vhauctions