Magazin

Alpesi cirkálás – kipróbáltuk az MAN és a Neoplan 2024-es újdonságait

Ausztria festői tájaira, egész pontosan a Salzburg közelében fekvő Saalfeldenbe látogattunk, hogy kipróbáljuk az MAN-csoport legújabb autóbuszos fejlesztéseit. Mivel az már korábban kiderült, hogy idén a hannoveri IAA Transportation kiállításról lényegében kiszorulnak az autóbuszok (legalábbis különálló buszos szekció nem lesz), az MAN két, egymással párhuzamos rendezvényt szervezett az egyes termékvonalak bemutatására. Az IAA-t megelőző teherautós rendezvénynek az MAN IAA Pre-Press Conference 2024, míg az autóbuszos vonatkozású programnak az MAN Coach Driving Exprience 2024 nevet adták a szervezők. A kétnapos esemény első napján került sor az ilyenkor szokásos sajtókonferenciára, kitekintéssel a távolsági buszok szegmensének piaci folyamataira, valamint az MAN jövőbeli terveire. A második napon a rendezvényen megjelent MAN és Neoplan demóbuszok közúti, illetve zárt tesztpályán történő tesztvezetésére nyílt lehetőség.

Távolsági távlatok

A távolsági autóbuszok piaca a turizmust alapjaiban megrengető koronavírus-járvány lecsengését követően ismét felívelőben van. A 2021-ben értékesített 3384 darab új turistabusz után két évvel ezelőtt 3812, tavaly pedig már összesen 5265 ilyen jármű talált gazdára Európában (egész pontosan az EU27+3 régióban), és az MAN becslései szerint az eladások egészen az évtized végéig folyamatosan emelkedni fognak a szegmensben (az oroszlános márka hazai képviselete is bizakodó ezen a téren). Ezt követően, 2030-ban számításaik alapján átmeneti visszaesés lesz tapasztalható az Euro 7-es emissziós norma bevezetése, illetve az ekkorra várhatóan nagyobb lendületet kapó elektromos átállás miatt, majd ezután újra növekedés következik egészen 2034-ig.

27 db

A pozitív tendencia egyébként Európán kívül is érezhető: Szaúd-Arábiából például nemrég történetének legnagyobb turistabusz-megrendelését könyvelhette el az MAN, aminek eredményeként összesen 400 darab MAN Lion’s Coach távolsági buszt szállíthatott a hatalmas közel-keleti országba. A megbízás teljesítése a sajtórendezvény idején is folyamatban volt, az impozáns járművekből heti 50 darabot adtak át a megrendelőnek. A szériatermékek mellett az egyedi igények teljesítésére szakosodott MAN Individual és Neoplan Individual részlegek is számos különleges, exkluzív kivitelű autóbuszt adtak át az elmúlt időszakban, például az FC Bayern München és RB Leipzig labdarúgócsapatok, vagy a német nemzeti válogatott, a Nationalelf számára.

27 db

Az elkövetkező években számos újdonság bemutatására készül az MAN autóbuszos divíziója. A tervek szerint 2025/26-ban a jelenleg is ismert elektromos városi-elővárosi típusok új hajtásláncot kapnak, amelynek alapját az újgenerációs ZF AxTrax 2 LF kerékagymotoros portálhíd jelenti majd. Ezzel egy időben kerülnek bevezetésre a cégcsoport új, nagyobb energiasűrűségű, házon belül összeállított vontatási akkumulátorai, és szintén ekkorra válik elérhetővé a 375 kW teljesítményű töltés is. Ezen kívül várhatóan már jövőre bemutatkozik a cégcsoport egyelőre eCoach néven emlegetett tisztán elektromos hajtású távolsági busza, amelyből első lépésben egy nagyjából tízdarabos nullszériát gyártanak majd tapasztalatszerzés és a potenciális vásárlóknak történő bemutatás céljából. A következő lépésben 2030-ig tervezik megvalósítani az egyelőre Coach27 néven emlegetett projektet, amely egy új, már az Euro 7-es emissziós normát teljesítő hajtáslánc bevezetését jelenti, valamint az eCoach 2.0-nak nevezett, immár sorozatgyártásra érett elektromos távolsági típuscsalád piacra dobását, 375 kW-át meghaladó töltési teljesítménnyel és a vontatási akkumulátorok még újabb generációjával.

Kényelemben, biztonságban

A jelenbe visszakanyarodva vendéglátóink ismertették a 2024-es modellév buszos vonatkozású újdonságait és a röviden bemutatták a rendezvényen résztvevő három autóbuszt: az alacsony belépésű MAN Lion’s City 12 E LE villanybusz prototípusát, a már jól ismert MAN Lion’s Coach turistabusz egy legújabb frissítéseket felvonultató példányát, valamint utóbbi típus prémiumkategóriás testvérmodelljeként futó Neoplan Tourlinert, amely ezúttal háromtengelyes nyújtott változatban (Tourliner L), Diamond Edition felszereltségi csomaggal jelent meg. A Neoplan belépőmodellje MAN emblémás rokonához hasonlóan négyféle hosszváltozatban rendelhető. Az eredeti tervek szerint egy bordó fényezésű, egyebek mellett bisztróval és teljes értékű toaletthelyiséggel is felszerelt egyedi építésű Neoplan Skyliner emeletes luxusbusz is csatlakozott volna hozzájuk, ám ez a jármű végül nem készült el a sajtórendezvény idejéig – később azonban valószínűleg lehet majd találkozni vele különféle kiállításokon, ahol minden bizonnyal komoly figyelem kíséri majd.

27 db

Az élőben megjelent típusok mellett fontos eleme az MAN globális autóbuszos terveinek a Lion’s Chassis E fantázianevű villanybusz-alváz is. A rendezvényen elhangzott, hogy ezt az MAN termékpolitikája értelmében nem hozzák Európába, azonban Dél-Afrikában, Szingapúrban és Új-Zélandon már mutattak be típusokat az új platformon.

Ha már a technikai alapoknál tartunk, a 2024-es újdonságok között mindenképpen érdemes szót ejteni a legfrissebb IT-biztonsági előírásoknak is megfelelő új, moduláris elektronikai platformról, amely az MAN teherautókban már bizonyított technikán alapul. A cégcsoport minden autóbuszában bevezetésre kerülő Central Vehicle Manager (CVM) nevű központi vezérlőegység számítási teljesítménye a korábbi érték kétszerese, ezáltal képes összefogni a jármű összes alrendszerének vezérlését, miközben az ajtók, a légkondicionáló és más segédberendezések vezérlőit is új, hatékonyabb komponensekre cserélték. Hozzá hasonlóan számos más, a 2024-es modellévre bevezetett és műszaki és kényelmi fejlesztés is az MAN teherautóiból és kamionjaiból származik, a cégcsoport autóbuszaiban azonban most először válnak elérhetővé.

27 db

Az idei esztendő egyik legfontosabb újdonsága a minden MAN és Neoplan turistabuszban bevezetésre kerülő átdolgozott, a korábbinál letisztultabb és ergonomikusabb, Busworld Digital Award díjjal is kitüntetett műszerfal, 12”-os, HD felbontású digitális központi műszeregységgel. A szintén új MMC Advanced infotainment rendszer funkciói egy 7”-os színes kijelzőn jelennek meg, amely akár hanggal is vezérelhető, de navigálhatunk a menüben az új multikormány vagy a precíz, forgókapcsolót és érintőpadot kombináló MAN SmartSelect kezelőfelület segítségével is, amely szintén az oroszlános márka teherautóiból került át az autóbuszokba.

27 db

Lényeges újításokon esett át az MAN és a Neoplan turistabuszaiban alkalmazott MAN D26 motorcsalád is. A soros hathengeres, 12,4 literes erőforrás a legújabb fejlesztéseknek köszönhetően nem csak 10 lóerővel erősebb és 50 Nm-rel nyomatékosabb, hanem 2,5%-kal takarékosabb is elődjénél. A hatékony üzemeltetéshez a kizárólag a 12 fokozatú MAN TipMatic automatizált váltóhoz opcióként társítható, a GPS-en és a navigáción alapuló, harmadik generációs MAN EfficientCruise intelligens sebességszabályzó és fokozatváltási segéd is hozzájárul. Ez a korábbi verziónál több helyközi jellegű útvonalat ismer, és a topográfiai jellemzők mellett az útvonalon várható baleseteket, körforgalmakat, lehajtókat is képes akár három kilométerre előre figyelembe venni a gazdaságos vezetési stílus és az optimális sebességi fokozat megválasztásakor, ezáltal akár további 1%-kal redukálva a jármű fogyasztását. A rendszer beavatkozási erőssége négy fokozatban (ECO level I – IV) állítható. Szintén a fogyasztáscsökkentést szolgáló újdonság a Vehicle Air Suspension Control (VASC) nevű elektronikus vezérlésű légrugós felfüggesztés, amely a távolsági modellek esetében 70 km/h feletti sebességnél 2 cm-rel közelebb engedi a karosszériát a földhöz a légellenállás csökkentése érdekében. Az új rendszert kevesebb alkatrész és egyszerűbb kábelezés jellemzi, a városi buszok esetében precízebb és fokozatmentes térdeplést tesz lehetővé, gyorsabb működésének köszönhetően pedig a szintezési idők is rövidülnek.

27 db

Talán még ennél is fontosabb innovációt képviselnek a cégcsoport autóbuszaihoz sok esetben már alapáron járó, vagy felárért rendelhető legújabb aktív biztonsági és vezetéstámogató funkciók, amelyek kihasználják az új elektronikai platform által kínált lehetőségeket. A biztonsági arzenálban természetesen már az Európai Unió átdolgozott általános járműbiztonsági rendelete (General Safety Regulation, GSR II) által megkövetelt balesetmegelőző rendszerek is megtalálhatók. Nézzük tehát, mi minden vigyáz ránk egy korszerű MAN vagy Neoplan távolsági autóbusz fedélzetén:

  • Az MAN SafeStop Assist nevű funkció érzékeli, ha a járművezető valamilyen oknál fogva (pl. rosszullét, elalvás) nem képes aktívan kormányozni autóbuszt. Ilyen esetben beavatkozva automatikusan, kontrollált módon állóra fékezi a járművet, a rendszer korlátain belül.
  • Új elemként az immár kötelezően előírt abroncsnyomás-ellenőrző (tyre pressure monitoring system, TPMS) hőérzékelővel egészült ki, amely a fentebb említett 12″-os központi műszeregységen jelzi ki a kerekenkénti hőmérsékletet, így a nyomásérték szemmel tartása mellett az abroncsok túlhevüléséből eredő tűzesetek is megelőzhetők.
  • Szintén a legújabb európai előírások által megkövetelt kötelező tartozék az alkoholzár-előkészítés, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szükséges kábelkötegek, rögzítőkonzolok már gyárilag rendelkezésre állnak a motor indítását a sofőr illumináltsága esetén megakadályozó eszköz beépítéséhez.
  • A távolsági modelleken 60 km/h utazósebesség felett működésbe lép az MAN AttentionGuard névre keresztelt éberségfigyelő, amely folyamatosan elemzi a vezetési jellemzőket, így a kormányzási viselkedést, a sávkövetést, de figyelembe veszi a napszakot és a buszvezető szolgálati idejét is. Ezek alapján következtet a sofőr vezetési alkalmasságára, rendellenesség észlelése esetén pedig vizuális és akusztikus figyelmeztetést küld.
  • A radaralapú kanyarodássegédnek (MAN Turn Assist) köszönhetően a busz jobb oldalán zajló eseményekről kap visszajelzést a járművezető. Az opcionálisan kétoldali sávváltó-segéddel is kombinálható funkció a busztól oldalirányban akár 4,5 méter távolságban elhelyezkedő statikus objektumokat is érzékeli, következtet azok mozgására, szükség esetén pedig három fokozatban, hang- és fényjelzéssel hívja fel a figyelmet a balesetveszélyes szituációkra.
  • A gyalogosérzékeléssel kiegészített frontális ütközésre figyelmeztető rendszer álló helyzetben és kis sebességnél a közvetlenül a busz előtti lévő objektumok észlelésével és a járművezető szükség szerinti figyelmeztetésével segít elkerülni a gázolásos baleseteket.
  • Minden MAN és Neoplan távolsági busz alapáras tartozéka a táblafelismerő rendszer, amely a szélvédőre helyezett kamera segítségével azonosítja és osztályozza az út menti közlekedési táblákat, a szükséges információkat pedig a 12″-os digitális műszeregységen jeleníti meg a buszvezető számára.
  • A forgalmi sávban történő megfelelő haladást több rendszer is segíti. A sávelhagyásra figyelmeztető funkció (Lane Departure Warning) 60 km/h felett lép működésbe, és a sáv szélét jelző útburkolati jel akaratlan érintése vagy arra való ráhajtás esetén figyelmezteti a járművezetőt. A határolóvonal akaratlan átlépése esetén beavatkozik a sávtartó automatika (Lane Keeping and Lane Return Assist), amely aktívan visszakormányozza az autóbuszt a sávba.
  • Az automatikus lámpakapcsolás a környezeti fényviszonyokhoz igazítja a világítótestek által kibocsátott fény erősségét, növelve ezzel a láthatóságot és a biztonságot. Újdonság a távolsági fényszóró asszisztens, ami az új frontkamera segítségével érzékeli a szembejövő járműveket.
  • Az 50 km/h sebességig aktív Emergency Brake Assist (EBA+) kiterjesztett vészfékasszisztens még megbízhatóbb lett a forgalom sérülékeny résztvevői, azaz a gyalogosok és kerékpárosok észlelése terén. A korábbiakhoz hasonlóan a járművezető továbbra is megszakíthatja a rendszer által megkezdett vészfékezést.
  • A Traffic Jam Assist képességgel kiegészített adaptív tempomat (Adaptive Cruise Control, ACC) egy új nagy hatótávolságú radar segítségével monitorozza a busz forgalmi sávjában a jármű előtt zajló eseményeket és folyamatosan tartja a követési távolságot, a Stop & Go funkciónak köszönhetően pedig immár képes állóra fékezni az autóbuszt és ezt követően a sofőr beavatkozása nélkül két másodpercen belül automatikusan újra elindítani azt.

A sajtórendezvény második napja a gyakorlati tesztvezetések jegyében telt. Közúti forgalomban a két megjelent turistabuszt lehetett kipróbálni, ami a Saalfelden környéki kanyargós és helyenként meglehetősen szűk alpesi szerpentineken olykor komoly kihívást jelentett az alkalmi tesztpilóták számára – ugyanakkor büszkeséggel állapíthatjuk meg, hogy egyes külföldi próbálkozókkal ellentétben magyar kollégáink kifogástalanul teljesítették a feladatot. A már a továbbfejlesztett MAN D26 erőforrással szerelt buszok – többek között a már említett, PredictiveDrive domborzatkövető rendszerrel kiegészített EfficientCruise3 funkciónak is köszönhetően – igen meggyőzően teljesítettek hegyvidéki közegben, bármiféle erőlködés nélkül jutottak fel a bőven 1500 méteres tengerszint feletti magasságban található pihenőbe. Útközben az aktív biztonsági elektronikák fentebb részletezett egész sora felügyelte a haladást, bár szerencsére a holttérfigyelőn kívül a többi balesetmegelőző funkciónak nem akadt dolga a próbaút során.

27 db

A nap zárásaként a saalfeldeni ÖAMTC Fahrtechnik & Experience Center vezetéstechnikai pályán lehetett meghajtani a járműveket és biztonságos körülmények között, az MAN instruktorainak jelenlétében kipróbálni az aktív vezetéstámogató rendszereket. Itt elsőként az élénk almazöld színre fényezett MAN Lion’s City 12 E LE bemutatóbuszt vezethettük, amelyen büszke matricázás hirdeti, hogy 2023-ban az oroszlános márka helyezte forgalomba a legtöbb tisztán elektromos hajtású autóbuszt Európában – szám szerint 780 darabot, ami 13,3%-os piaci részesedésnek felel meg. Igaz, ezt az elismerésre méltó darabszámot még kizárólag a teljes hosszban alacsonypadlós kivitel hozta össze, a most kipróbált alacsony belépésű (low entry) verzió ugyanis csak tavaly ősszel jelent meg a palettán, szakmai körökben kisebb meglepetést okozva (ilyen villanybusz érkezését inkább a Lion’s Intercity LE sorozatból várták, de állítólag erre is sor kerül majd).

27 db

Ezt a járművet kiemelt figyelemben részesítettük, a típus ugyanis az általunk is zsűrizett Sustainable Bus Award 2025 díj egyik jelöltje – mi több, esélyese – a helyközi kategóriában. Annak ellenére, hogy egy előszériás példányról van szó – ugyanez a kocsi szerepelt tavaly októberben a brüsszeli Busworld Europe 2023 kiállításon tartott világpremieren, illetve idén áprilisban a berlini BUS2BUS 2024 vásáron is -, összeszerelési minőség szempontjából nagyon meggyőző hatást keltett.

27 db

Az alacsony belépésű szegmens egyébként az elektromos hajtás elterjedésével az MAN várakozásai szerint jelentős átalakuláson megy majd keresztül: még az is elképzelhető, hogy az eddig jellemzően a low floor városi autóbuszok olcsóbb árfekvésű, „budget” kiviteleit tömörítő kategória lesz a jövőben a drágábbik opció. A Lion’s City 12 E LE esetében például a főegységek azonosak a teljes hosszban alacsonypadlós változatéval, ennek ellenére a megemelt hátsó szekcióval rendelkező kivitelre is érdemi piaci igény mutatkozik. Az alacsony belépésű autóbuszok jövőbeli létjogosultságát az ülőhelyek és ezen belül is a menetirányba néző utasülések számának maximalizálása indokolja, ami kifejezett igény az ügyfelek részéről – nem véletlen, hogy bemutatóbuszunkban is mindössze négy ülőalkalmatosság (a közvetlenül a mellső tengely utáni üléssor) néz hátrafelé. Ugyanezen elgondolás mentén viszont a tervek szerint nem készül belőle háromajtós változat, vagyis a városi típusok olcsósítása helyett az alacsony belépésű autóbuszoknak eredetileg is szánt elővárosi, helyközi szerepkör kerül méginkább előtérbe.

27 db

Ennek ellenére a 2-2-0 ajtókiosztású, lengő-toló mechanikájú utasajtókkal szerelt bemutatóbusz papíron még városi (M3/I járműosztály szerinti) specifikációval készült, de a gyáriak elmondása szerint hamarosan megkapja a típusbizonyítványt a várhatóan népszerűbbnek bizonyuló helyközi, M3/II osztályú konfiguráció is. Tesztbuszunk már a 2024-es modellév szerinti specifikációval rendelkezik, módosított műszerfali gombkiosztással és új digitális műszeregységgel, a vezetőfülke kialakítása pedig megfelel a német VDV-ajánlásoknak. A jármű a rendelhető maximális ülésszámmal, 41 darab MAN City Comfort fantázianevű utasüléssel rendelkezik, ebből – amint azt említettük – 37 a menetiránynak megfelelően került beépítésre. A rendezvényen résztvevő másik két demókocsihoz hasonlóan ezt a buszt is felszerelték a feláras extrának számító OptiView digitális tükörhelyettesítő rendszerrel, ami a gyakorlatban jól használható és praktikus megoldásnak bizonyul, ráadásul a légellenállás csökkentése révén még az energiafogyasztás visszafogásában is segít. Szintén az egyszerre kényelmes és biztonságos munkavégzést szolgálja a visszagurulásgátló (autohold) funkció, ami különösen jól jön a dombokkal tarkított városi forgalomban történő araszoláskor. Ezt szintén volt alkalmunk a gyakorlatban is kipróbálni a tesztpálya emelkedőin, akárcsak az új elektronikus rögzítőféket.

27 db

A zárt tesztpályán megtett próbakörök során a 160 kW állandó- és 240 kW csúcsteljesítményű központi villanymotorral szerelt autóbusz az általunk korábban vezetett konkurens típusoknál erőteljesebbnek érződött, a dombokra is lendületesen kapaszkodott fel, a kanyarokban pedig a tetőn elhelyezett mintegy 3,3 tonna össztömegű akkupakk ellenére is stabil úttartás jellemezte. Az energiatárolók teljes kapacitása 480 kWh, ezzel az MAN számításai szerint nagyjából 350 kilométeres hatótáv érhető el egy feltöltéssel.

27 db

Az aktív vezetéstámogató funkciók terén bevezetett újításokkal a háromtengelyes Neoplan Tourliner fedélzetén ismerkedhettünk meg, mi ezek közül a holttérfigyelő, az MAN SafeStop Assist funkció és az ennek alapját képező adaptív tempomat (MAN ACC Stop & Go Adaptive Cruise Control) képességeit próbáltuk ki működés közben. A busz aktív balesetmegelőző rendszereibe nálunk nagyobb bizalmat csak a tesztpályán minket tempósan előzgető, majd hirtelen előttünk befékező VW Passat kombi sofőrje helyezett – látványosan demonstrálva ily módon a biztonsági arzenál működését. A közúti forgalomban is gyakran előforduló, meglehetősen veszélyes közlekedési szituációt, azaz a busz előtt haladó személyautó váratlan fékezését a Neoplan automatikusan lekövette (tesztpilótánk nem lépett a fékpedálra a próba során), hatékonyan hárítva el egy esetleges ütközést.

Az MAN sajtórendezvénye során utasként és járművezetőként is meggyőződhettünk róla, hogy az oroszlános márka termékei mind városi-elővárosi, mind távolsági fronton továbbra is az élvonalat képviselik, forgalomba állításukkal pedig nem csak a leendő üzemeltető jut modern, a korábbiaknál gazdaságosabban fenntartható járművekhez, de innovatív biztonsági fejlesztéseiknek köszönhetően csökkenhet a közúti balesetek száma is.

Címkék