Szeptember 29-én ünnepélyes keretek között átadták a legelső MAN Lion’s Explorer 12 E villanybuszt az dél-afrikai Golden Arrow Bus Services (GABS) társaság részére, amely jövő szeptemberig napi utasforgalomban teszteli majd a prototípust Fokvárosban és vonzáskörzetében. Ez az első alkalom, hogy az MAN Európán kívüli üzemeltetőnek szállít tisztán elektromos hajtású autóbuszt.
Más buszgyártókhoz hasonlóan az MAN is sajátos típusokkal képviselteti magát Dél-Afrikában, amelyekhez a helyi piacon érdekelt nagy európai gyártók többségével ellentétben nem csak alvázat, hanem saját karosszériát is gyárt. Az 1999 óta kínált orrmotoros kialakítású, masszív létraalvázra épülő, két- és háromtengelyes szóló, illetve csuklós kivitelben egyaránt létező Lion’s Explorer mára igazi klasszikusnak számít errefelé: mostanra már jóval több, mint 2500 példány talált belőle gazdára, jelenleg futó, G2 jelű generációját 2017 májusában mutatták be.
Az első tisztán elektromos hajtású példány leszállításának jelentőségét mutatja, hogy az átadóceremónián részt vett Alexander Vlaskamp, az MAN Truck & Bus vezérigazgatója, Barbaros Oktay, az MAN Truck & Bus autóbuszos divíziójának vezetője és Jan Aichinger, az MAN Truck & Bus South Africa ügyvezető igazgatója is. A dízelmotoros Lion’s Explorer egyik törzsvásárlójának számító – a típusból már több, mint 1000 példányt forgalomba állító – GABS a jövőben lépésről lépésre haladva elektromos buszokra cserélné jelenlegi dízelüzemű flottáját, évente több, mint 60 elektromos busz beszerzésével. A társaság ezért tapasztalatszerzés céljából a most forgalomba állított MAN Lion’s Explorer 12 E mellett három további, kínai gyártmányú villanybuszt is tesztel.
A robusztus felépítésű Lion’s Explorer külső megjelenése hagyományosan követi az MAN európai típusainak aktuális stílusjegyeit, nincs ez másként az elektromos változat esetében sem, amelyen a Lion’s City E, illetve Lion’s Intercity LE jellegzetes vonásai köszönnek vissza. A osztott szélvédővel rendelkező homlokfalat az említett típusokra is jellemző egybefüggő lakkfekete maszk uralja, igaz, a fényszórók ezúttal az MAN teherautóinak korábbi nemzedékéről származnak. A mindössze egyetlen kétszárnyú harmonikaajtóval szerelt bemutatóbusz a dél-afrikai szokásnak megfelelően a menetirány szerinti jobb oldalon egy, a járművezető számára fenntartott kézi működtetésű ajtóval is rendelkezik.
Az egyenes oldalfalak és az alul íves visszahajlítás nélkül végződő lemezelés miatt oldalnézetből szembetűnő az egyszerű kialakítás. A sok nyitható ablakfelület gyakori jellemzője a (szub)trópusi kivitelű autóbuszoknak. A hátfal ugyanakkor a legújabb MAN-arculattal együtt megkapta az európai típusok egyedi, látványos hátsó lámpatesteit – a dízeles verziónál általában csak a lámpafészek formája hasonlít -, így az összkép afrikai rendeltetésű autóbuszhoz képest modernnek mondható.
Említést érdemel az utastér 3+2 soros üléselrendezése – ebben a konfigurációban 66 utasnak sikerült helyet szorítani a 12 méter hosszú jármű fedélzetén, ami elektromos autóbusztól szokatlan módon egy fővel még meg is haladja a normál dízelmotoros változat befogadóképességét. Az ily módon kissé zsúfolt beltéri kialakítás mögött az az alapgondolat áll, hogy az egy út során megtett viszonylag nagy távolságok miatt minden utasnak jusson ülőhely, még akkor is, ha egy kicsit össze kell húzniuk magukat ehhez.
A Lion’s Explorer E gépészeti alapját a tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s Chassis E alvázcsalád magaspadlós kivitele adja. Az alváz felépítését a dél-afrikai útviszonyokhoz igazították, ami a gyakorlatban sok esetben földutakat jelent, az esős évszakban tetemes mennyiségű sárral és pocsolyával súlyosbítva. Az ilyen felhasználás különösen strapabíró alvázat, emelt hasmagasságot és a megnövelt terepszögeket igényel. Emiatt kizárólag a magaspadlós kialakítás jöhetett szóba, ami ugyanakkor lehetőséget teremtett rá, hogy a vontatási akkumulátorokat a padló alatt, a mellső és a hátsó futóművek közé helyezzék el, így a magas építésű karosszéria ellenére a jármű tömegközéppontja viszonylag alacsonyan található. Az alváz és a karosszéria adaptálása mindössze 18 hónapot vett igénybe.
A műszaki jellemzőket a cégcsoporton belül elérhető alkatrészek mellett az elsődleges felhasználási mód határozta meg, ehhez méretezték a vontatási akkumulátorokat is. Dél-Afrikában nagyon népszerűek a kifejezetten ingázó forgalomra tervezett buszok, amelyek egy-egy adott irányba akár 100 kilométert is megtesznek egyhuzamban, napközben viszont rendszerint állással töltik az időt. A GABS járművei esetében ez mintegy öt órát jelent – így bőven van idő a reggeli járaton lemerült akkupakk feltöltésére.
A hajtáslánc főegységei ismerősek lehetnek az MAN európai piacos villanybuszaiból, mivel a legtöbb komponens a Lion’s City E sorozatból származik, amelyből mostanáig már több, mint 1000 darab készült az európai piacra. A jól bevált Northvolt cellákból összeállított, egyenként 80 kWh kapacitású nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkumodulokból négy darab került beépítésre, így rövid fejszámolás után adódik, hogy a Lion’s Explorer E járművezetői 320 kWh névleges összakapacitással gazdálkodhatnak. Ez a jól ismert, 240 kW csúcsteljesítményű központi szinkron villanymotort látja el energiával. A jármű egy feltöltéssel elérhető hatótávolsága az üzemeltetési körülményektől függően 300-350 kilométer, az akkupakk élettartamát 14 évre becsülik, ekkorra nagyjából 70%-os SoH-értéket jósolnak. A Lion’s Chassis E alvázcsalád sorozatgyártása egyébként 2024-től indul Lengyelországban, az MAN starachowicei üzemében; az oroszlános márka az Európán kívüli piacokon fontos szerepet szán az új platformnak, amelyre építve további újdonságok bemutatását ígéri az elkövetkezendő hónapokban (az egyik ilyen várhatóan egy Gemilang karosszériás változat lesz a szingapúri piac számára).
Dél-Afrikából nézve tehát az alváz importból származik, igaz, ún. chassis-in-the-box (CIB) kivitelben, építőkészletként érkezik az országba, járóképes formába történő összeállítását már helyben, a pinetowni gyárában végzi az MAN, a felépítmény pedig teljes egészében Dél-Afrikában, az MAN olifantsfonteini üzemében készül. Az elektromos buszoktól megszokott módon a vontatási akkumulátorok itt is jelentős részt tesznek ki a jármű vételárából, ezért a Lion’s Explorer E dél-afrikai hozzáadott értékhányada a helyi összeszerelés ellenére valamelyest elmarad majd a dízelmotoros változatétól.
Az MAN Truck & Bus jelenleg vezető helyet foglal el a dél-afrikai buszpiacon, részesedése 2022 végén meghaladta a 45%-ot – a cél természetesen az, hogy ezt az értéket az elektromos buszok mezőnyében is elérjék, illetve megőrizzék. A konkurens gyártók némelyike már megjelent Dél-Afrikában ilyen járművekkel. Az MAN szerint a Lion’s Explorer E fő vonzerejét a helyi gyártás mellett az jelentheti, hogy ezt a típust kifejezetten a dél-afrikai felhasználásra tervezték. A fokvárosi próbafutás során szerzett tapasztalatokat folyamatosan hasznosítják majd a jármű további fejlesztése során. A típus második demópéldánya jelenleg is összeszerelés alatt áll, befejezését követően helyi értesülések szerint Törökországban tesztelik majd.
Fotók: MAN Truck & Bus SE