Magazin

Három éven belül a Volánbusz is elbúcsúztatja klasszikus Ikarusait

Néhány hete egy öt évtizeden átívelő korszak zárult le Budapest közösségi közlekedésében, miután hivatalosan is elköszöntek az utolsó magaspadlós Ikarus 200-as és 400-as sorozatú autóbuszok is a főváros napi forgalmától. A BKV-nál egykor meghatározó és gyakorlatilag egyeduralkodónak számító legendás márkát napjainkban a trolibuszokat leszámítva már csak az alacsonypadlós 412-es típus és néhány, eredetileg mozgáskorlátozottak szállítására beszerzett 405-ös midibusz képviseli a közeledési cég flottájában, de az új Solarisok érkezésével hamarosan az Ikarus troliktól is el kell búcsúznunk. A kiöregedő Ikarus buszokkal a márkanév – legalábbis abban a formában, ahogy a mindennapjaink részévé vált – lassanként eltűnik a közforgalomból, hiszen a „nagy” Ikarus által gyártott példányok közül a legfiatalabb is átlépte már a második X-et, de az Ikarus Egyedi Autóbuszgyár Kft. által készített E-szériás kocsik utolsó itthon forgalomba helyezett darabjai is már 17 évesek. Így felvetődik a kérdés, hogy a klasszikus Ikarus autóbuszok jelenlegi legnagyobb, és menetrend szerinti forgalomban egyetlen üzemeltetője, a Volánbusz vajon mikor tervez végső búcsút venni a sokak által rajongott, jobb sorsra érdemes márka utolsó képviselőitől?

A Volánbusz flottacsere-programjának 2018-as elindításakor a társaság járműparkjában még az Ikarus volt a második leggyakoribb gyártmány a Credobus után, ám az elmúlt négy évben a több mint 2000 vadonatúj autóbusz forgalomba helyezésének eredményeként jelentősen megfogyatkozott az állami busztársaság Ikarusainak száma. Mára a Volánbusz 5944 darabosra csökkent flottájában az Ikarus már csak ötödik, az Ikarus EAG pedig a nyolcadik a gyártók létszám szerinti rangsorában – tudtuk meg a közlekedési társaságtól. Az évtizedek során a Volánbusz és annak jogelődjei, nagyságrendileg tízezres darabszámban üzemeltettek Ikarus autóbuszokat, de napjainkra csak mintegy 332 hírmondó maradt az egykor az állami buszpark gerincét adó márka típusaiból a közlekedési társaságnál, és számuk napról napra tovább csökken. Nem állnak jobban az Ikarusból 1967-ben kivált, majd 1989-ben önálló céggé alakult Ikarus Egyedi Gyáregység által gyártott, Rába és más idegen alvázakra karosszált Ikarus EAG típusok sem, hiszen már csak 135 marad forgalomban belőlük Volánbusznál. Az Ikarus Egyedi termékek legnagyobb vásárlója, a Volán-társaságokon keresztül a magyar állam volt; a 2309 darab Mátyásföldön készült E-szériás kocsi itthon értékesített 1019 példányából 930 került a mai Volánbusz elődvállalataihoz.

A társaság állományában jelenleg 34 darab Ikarus és további 3 darab Ikarus EAG gyártmányú autóbusz üzemel helyi forgalomban, a helyköziben pedig 298 Ikarus és 132 Ikarus EAG teljesít napi szolgálatot. Ha a típusok szerinti felosztást nézzük, a Volánbusz flottájában 2022 decemberében még 34 darab Ikarus 256-os, 22 darab 260-as, 16 darab 263-as és 22 Ikarus 280-as közlekedik, de találunk még néhány 400-ast is; szám szerint 6 darab 412-est, 8 példányt a 415-ös és mindössze kettőt a 435-ös csuklós modellből. A legfiatalabb, 1998-tól gyártott Classic szériás kocsikból – amelyekből egykor országszerte közel 400 futott az állami tulajdonú busztársaságok égisze alatt – 196 darab Ikarus C56-os és 26 darab C80-as csuklós maradt napjainkra. Ezeket a típusokat néhány exportra került darabot leszámítva annak idején szinte kizárólag a hazai Volán-társaságok vásárolták.

A Volánbusz és jogelődeinek flottájában valaha az Ikarus EAG szinte minden típusa megtalálható volt az apró E14-es távolsági midibusztól kezdve a gyártó zászlóshajójáig, az emeletes E99-esig, de mára mindössze három képviselőjükkel, az elővárosi Ikarus EAG E94-essel, a városközi Ikarus EAG 395/E95-össel és a maga idejében minden igényt kielégítő, a sikeres Ikarus 396-os turistabusz utódjaként gyártott EAG 398/E98-assal utazhatunk menetrend szerinti forgalomban. Az Egyedi legsikeresebb modelljéből, az itthon 578 példányban értékesített E95-ösből már csak 70 darabot üzemeltet a Volánbusz, a 217 egykori volános E94-esből pedig 58 maradt. A még ma is magas presztízsnek örvendő E98-as típusból egykor több mint 40 darab erősítette a Volánbusz jogelőd társaságainak távolsági járműparkját, ez az állomány napjainkra 7 darabra olvadt.

A Volánbusz közlése szerint a dízelüzemű Ikarusok még egészen 2030-ig megtalálhatóak lesznek a társaság állományában, köszönhetően a – nem klasszikus értelemben vett Ikarusnak számító –  E127-es (15 darab) és E134/V134-es (33 darab) típusoknak, amelyek 2010-2011 folyamán álltak forgalomba. Amennyiben ezt a két típust nem számoljuk, akkor a Volánbusz a tervek szerint 2025-ben nyugdíjazza az utolsó, még forgalomban lévő néhány Ikarust, az utolsó Ikarus EAG gyártmányú autóbuszok selejtezése pedig várhatóan 2026-ban zárul le.

A legendás márka természetesen nem tűnik el nyomtalanul a közlekedési társaság flottájából, ugyanis az egykor az utcakép és az országutak szerves részét képező „volános” Ikarusokból a Volánbusz értékmentési programjának keretében számos példányt félretettek muzeális célokra. Jelenleg 50 körül van azon járműveknek a száma, amelyeket szeretnének megőrizni az utókornak, ezek többsége oldtimer és youngtimer korú Ikarus autóbusz. A regionális közlekedési központok 2019 őszi integrációjával a társaság állományába került nosztalgiabuszokon kívül olyan Ikarusokat is megőriznek, mint az autentikus, „papagáj” festésű Ikarus 250-es és 350-es távolsági buszok egy-egy példánya, az Ikarus 200-as és 400-as típuscsaládok ikonikus darabjai, az Ikarus Egyedi típusai közül az E94, 395/E95, 397 és E98 modellek képviselői, valamint az Ikarus máig utolsó távolsági autóbusza, a 955-ös. A napi forgalomban pedig az új idők hírnökeként a lokálisan zéró emissziós Ikarus 120e villanybuszok viszik tovább a világszerte ismert márkanevet.

Fotók: Garamvölgyi Gergő

Címkék