Komoly pénzügyi problémákkal néz szembe az Augsburg melletti Gersthofenben működő Quantron AG. A nagy tervekkel induló e-mobilitási vállalat mostanra szinte teljesen kifogyott a pénzből, a meglévő befektetők részéről további források bevonására lenne szükség a fennmaradásához. Az augsburgi bíróság október 29-én indította meg az átmeneti fizetésképtelenségi eljárást, amiről a cég október 31-én hivatalos közleményt adott ki. Az Arrival csúfos kudarca után a Quantron esete is azt mutatja, hogy nem olyan egyszerű teljesen új szereplőként belépni az európai haszonjármű-piacra, mint amilyennek elsőre tűnhet.
A 2019-ben alapított, retrofit haszonjárművek gyártásával és rendszerintegrátori feladatokkal foglalkozó Quantron az elmúlt évek egyik nagy iparági ígéretének számított alternatív hajtásrendszerű (elektromos, illetve hidrogén üzemanyagcellás), Iveco és MAN fülkés teherautóival, amelyekből mostanáig mintegy 200 darabot sikerült értékesítenie. A cég – amelynek deklarált célja volt az Észak-Amerika és India felé történő terjeszkedés – 2022 februárjában mutatta be első, természetesen tisztán elektromos hajtású busztípusát, a kínai (EV Dynamics/Asiastar) gyökerekkel rendelkező Quantron Cizaris 12 EV városi szóló modellt, amellyel tavaly sikerült is elnyernie egy hatdarabos olaszországi megrendelést a Torinóban alvállalkozóként szolgáltató Miccolis társaság részéről. A Cizarisból az eredeti tervek szerint készült volna hidrogénhajtású változat is, emellett a cégnek egy elektromos távolsági busztípusra is voltak elképzelései, ezek azonban nem jutottak el a megvalósulásig.
Az ambiciózus kezdet után azonban fájdalmas bukás következhet. A Quantron az elmúlt öt évben nem tudott előrébb lépni az egyedileg jóváhagyott járművek gyártójának szerepéből és komoly termelési volument felépíteni, ezért az utóbbi időben úgy tűnt, le is tesz ezirányú terveiről és inkább platformszolgáltatóként, illetve egy elektromos ökoszisztéma működtetőjeként képzeli el a jövőjét. A beszámolók szerint nem is annyira a megrendelések hiányával, hanem azok előfinanszírozásával van gond. A vállalat szorult helyzetét elsőként az augsburgi helyi sajtó, valamint az electrive.com szakportál szellőztette meg. A Quantron jelenleg még mintegy 90 főt foglalkoztat, ám a beszámolók szerint számos dolgozó már április óta nem kapott fizetést. A kialakult helyzet mostanra létbizonytalanságba sodorta az érintett munkavállalókat, akik közül többen jogi lépéseket is tettek a cég ellen. Mindeközben Andreas Haller, a Quantron alapítója és vezérigazgatója jelenleg is kórházi rehabilitációját tölti, miután 2024 szeptemberében szívrohamot kapott, így a vállalatot pillanatnyilag Beate Reimann pénzügyi igazgató, Rene-Christopher Wollmann műszaki igazgató és Denis Muratov, felügyelőbizottsági elnöke és ideiglenes vezérigazgató irányítja.
Az európai járműipar és buszgyártás továbbra is nehéz időket él meg: több szép reményű startup mellett nagy múltú márkák is süllyesztőbe kerültek, mások pedig, mint a Volvo és a Scania, az európai karosszériagyártásukat építették le a közelmúltban. Az idei év veszteséglistáján a legnagyobb név eddig az áprilisban csődbe ment Van Hool (bár a cég távolsági modelljeinek egy része egyelőre még gyártásban marad), de nem áll jól az Ebusco szénája sem és szintén a megszűnés szélére sodródott a spanyol Sunsundegui is, amely a beszámolók szerint éppen a Volvóval tervezett, ám végül meghiúsult gyártási együttműködés miatt került nehéz anyagi helyzetbe.
Címlapkép: Quantron AG