Kitekintő

Quantron néven érkezik újabb villanybusz-gyártó az európai piacra

Bemutatta első autóbuszát a 2019-ben alapított, augsburgi székhelyű Quantron AG – természetesen tisztán elektromos hajtással. A Quantron Cizaris 12 EV névre keresztelt újdonság – amely csak ezen a néven igazán új, amint azt hamarosan látni fogjuk – világpremierjét a járványhelyzetre való tekintettel digitális formában, egy, a nemzetközi szaksajtóban már jó előre meghirdetett 20 perces online esemény keretében tartották február 16-án. A távol-keleti gyökerekkel rendelkező, de Európában is elterjedt gépészeti komponenseket felvonultató típus elsősorban a kevésbé vastag pénztárcájú üzemeltetőket veszi célba.

Bár a médiának szánt bemutató videóban a Quantron vezetői Augsburgban tervezett járműként prezentálták a prototípust, az ránézésre megegyezik a stratégiai partnerként hivatkozott (és nem mellesleg a német cégben résztulajdonos) hongkongi EV Dynamics elektromos buszával, amely tavaly októberben szerezte meg az európai típusjóváhagyást, gyártója pedig éppen hat nappal a Quantron premierje előtt jelentette be az első példány Európába szállítását. Ezen kívül gyanús hasonlóságot mutat a Románia és Erdély több városában (Fogarason, Nagyváradon, Marosvásárhelyen valamint a Kárpátok túloldalán fekvő Brailában) tavaly kipróbált, hivatalosan a nagybányai ATP Bus márkajelzését viselő e-UpCity villanybusszal is – vagyis minden arra utal, hogy az alaptípus immár a harmadik címkét ölti magára, az épp meghódítani kívánt piachoz igazodva. Ezen párhuzam felismerésére valószínűleg a Quantron főhadiszállásán is számítottak, mivel a bemutató kapcsán kiadott sajtóanyag – amelyben legalább féltucat helyen térnek ki a logó elhelyezésére – arra is tesz utalást, hogy középtávon a Cizaris teljesen egyedi arculatot kap majd az új brand felépítése érdekében. Hasonló jellegű, többé-kevésbé nyíltan felvállalt távol-keleti kooperációra egyébként külföldön és idehaza is találunk példát. A kizárólag akkumulátorokra hagyatkozó Cizaris 12 EV a tervek szerint nem sokáig marad egyedül a palettán, ugyanis már 2023-ban érkezik a közel azonos hajtásláncra épülő, Cizaris 12 H fantázianevet viselő hidrogén üzemanyagcellás változat.

Az embléma kérdései után térjünk ki a Cizaris fantázianév elemzésére is, amely voltaképpen egy szóösszevonás: a CI az angol city, azaz város szóra, míg a középen álló Z betű a lokálisan nulla károsanyag-kibocsátásra (zero emission) utal, a végződést adó görög ARIS kifejezés pedig a „legnemesebb/legjobb” jelentéssel bír a Quantron sajtóanyaga szerint. Ám ez még mind semmi – kiáltana fel Horst Fuchs -, ugyanis Ciza, illetve Cisa(ris) néven egy termékenységi istennőt is tiszteltek a mai Augsburg környékén letelepedett germán törzsek. A névadással tehát igazán igyekeztek megalapozni a sikert a marketingesek.

Maga a jármű 12 180 mm hosszú és 2550 mm széles – ezek a kategóriában szokásosnak mondható értékek, a 3450 mm-es magasság viszont már szó szerint felfelé lóg ki a mezőnyből, igaz, cserébe a 2449 mm-es belmagasság több, mint elégségesnek ígérkezik. Az 5900 mm-es tengelytávhoz 2800 mm-es mellső, illetve 3450 mm-es hátsó túlnyúlás párosul. Ezek az értékek egyébként milliméterre pontosan megegyeznek a már említett román változat adataival, igazolva, hogy valójában ugyanarról a busztípusról van szó.

A külső formaterv a frontrész kialakítását leszámítva sok újat nem hoz, de unalmasnak sem mondható. A sajátos megjelenésű homlokfalon a fényszórók trükkös elrendezése a különálló, hangsúlyos lámpafészkekbe integrált ködlámpákkal és dinamikus irányjelzőkkel egy kissé a mai SUV-őrületet juttatja a szemlélő eszébe, az optikailag mélyre húzott szélvédő pedig ezúttal is hozza a tőle elvárt modern hatást. Oldalnézetből említést érdemel a hátsó szakaszon is mélyen futó, osztott üvegezés. A valójában nyílegyenes övvonalat jól leplezi a bőséges feketítés, amelynek köszönhetően a mostanság divatos, kerékjáratokat kihangsúlyozó összkép jön létre. A főbb vonalakat a demóbusz esetében „Absolute Zero Blue” árnyalatú kék színnel emelték ki. A hátfal ugyanakkor a Mercedes-Benz eCitaro és az MAN Lion’s City E stílusjegyeinek pofátlan kombinációja, és mint ilyen, a kínai járműipar kevésbé dicsőséges (közel)múltját idézi fel.

A Quantron villanybusza a közvetlen riválisokhoz hasonlóan két-, illetve háromajtós változatban készül majd, 1200 mm-es szabad nyílást biztosító, két felszállósávos utasajtókkal. Az alapkivitelt pneumatikus működtetésű bolygóajtókkal szerelik, de felárért cserébe villanymotorokkal mozgatott, kifelé nyíló lengő-toló ajtók is rendelhetők. A leendő vásárlók összesen kilenc lehetséges – a kétajtós verzióhoz négy-, míg a háromajtóshoz ötféle – belső kialakítás közül választhatnak, ezek 25-36 utasüléssel konfigurálhatók. A busz teljes befogadóképessége a kiválasztott akkupakktól, illetve az utastér elrendezésétől függően 81-95 fő. Már az alapoktól kezdve elektromos hajtás köré tervezett típusról lévén szó, a hátsó traktusban nem kell motortornyot kerülgetni, helyette teljes értékű sorülés várja a közönséget, dobogóra emelve. Az opcionális harmadik ajtóval szemközti területen, a villanymotor felett három, a menetirányhoz képest 90°-kal elforgatott utasülés található – ezek helyére csomagtartó polc is kérhető, ami például reptéri forgalomnál lehet hasznos, bár valószínűleg inkább valamilyen gépészetet érintő kompromisszum indokolja ezt a megoldást. A ma már elmaradhatatlan kényelmi extrának számító USB-töltőaljzatokat igény szerint az oldalfalakra vagy az utasülések alá szerelik.

A belső tér jellemzői közé tartozik az indirekt világítás és a tipikusan német stílusú, perforált alulemezből készült álmennyezet, az erősen a Mercedes-Benz megoldását utánzó keresztirányú LED-szalagok pedig színes hangulatvilágításként is szolgálnak. Az utastér mindenkor kellemes hőmérsékletéről alapesetben Valeo gyártmányú, 33 kW teljesítményű hőszivattyús klímaberendezés gondoskodik, a lehetséges kiegészítők listáján megtalálhatók az antivirális szűrők és az utastértől teljesen elválasztott vezetőfülke is.

A járművezető munkahelyét egy megemelt pódiumon alakították ki, abból az elgondolásból, hogy az ISRI vagy Grammer gyártmányú vezetőülésben helyet foglaló sofőr könnyebben felvegye a szemkontaktust az utasokkal. A digitális műszeregység az Actia terméke, miként a busz teljes CAN-rendszerét is a francia cég szállítja. A műszerfalon a gombok és kapcsolók kiosztásakor a tervezők „a kevesebb több” elvét követték – a funkcionális kialakítású kezelőpultot viszonylag kis mennyiségű, könnyen cserélhető gombbal látták el. A hagyományos külső visszapillantó tükrök MirrorEye kamerarendszerrel is helyettesíthetők, a bemutatókocsi esetében a nagyobb látványosság kedvéért természetesen éltek is ezzel a lehetőséggel. A rendszer opcionálisan kanyarodási asszisztens funkcióval is kiegészíthető, ezen kívül a szokásos aktív balesetmegelőző funkciók (ABS, ASR, EBS 5.0 stb.) is segítik a buszvezető munkáját.

A Cizaris 12 EV alapjául szolgáló, Ázsia számos országában már bizonyított gépészeti platform elterjedtnek mondható főegységeket használ, ami a Quantron ígérete szerint minimalizálja a villanybuszok és a hagyományos dízelmotoros típusok közötti árrést. A lítium-vasfoszfát (LFP) vonatási akkumulátorokat a kínai CATL szállítja – a választás nem véletlen, a Quantron ugyanis a CATL európai forgalmazójának szerepét is ellátja. A tetőn elhelyezett energiatárolók (elöl és hátul legfeljebb 6-6 egység) összkapacitása specifikációtól függően 242-424 kWh között alakul, ezzel a busz legalább 220, de akár 370 kilométeres távot is megtehet egyetlen feltöltéssel E-SORT 2 mérési ciklus szerint. A CCS Combo 2 rendszerű töltőcsatlakozó a mellső tengely fölé jobb- vagy baloldalra, illetve a jármű végébe is kerülhet, a 65-150 kW teljesítménnyel végezhető egyenáramú töltési folyamat a körülményektől és az akkukapacitástól függően 2-5 órát vesz igénybe.

A járművet mozgató Dana/TM4 SUMO MD HV3000 6P típusú, folyadékhűtésű, állandómágneses szinkronmotort a B-tengely mögé építették be. A 145 kW névleges-, és 245 kW csúcsteljesítményű erőforrás több más villanybuszban is megtalálható, névlegesen 1055, míg maximálisan 3329 Nm nyomatékot ad le, bármiféle áttétel nélkül. Az üzemanyagcellás verzió ennél erősebb villanymotort kap majd. A rekuperáció szintje három fokozatban állítható, az erre szolgáló kar a kormánykeréktől jobbra helyezkedik el. A stabilizátorral ellátott futóművek mind elöl, mind hátul ugyancsak a Dana termékei. A költséghatékonyságra utaló megoldás, hogy előre merev hidas kialakítású, mindössze 7,5 tonna terhelhetőségű egység került, alumínium keréktárcsára szerelt, a dízelmotoros városi buszokon megszokott 275/70 R22,5 méretű gumiabroncsokkal. A busz fordulókörének átmérője 22 922 mm.

A gyártást illetően nem bocsátkoztak részletekbe a Quantron illetékesei, mint ahogyan a típustól elvárt értékesítési darabszámokról sem nyilatkozott a villanybusz-gyártók között újoncnak tekinthető alakulat. Annyit azonban elárultak, hogy a járművek vevői igényekhez történő hozzáigazítása Augsburgban zajlik majd. A cég magára az autóbuszra két év teljes körű, míg az akkumulátorokra 8 év vagy 3000 töltési ciklus (amelyik előbb lejár) garanciát vállal. Az exportra vonatkozó terveket a mintegy 700 európai partnerből álló szervizhálózat alapozza meg, ahol szükség esetén ki tudják szolgálni a járművet.

A három éve a Haller GmbH & Co. KG logisztikai cégből kivált Quantron egyelőre nem nyugaton szeretné felvenni a kesztyűt az egyre népesebb konkurenciával: a Cizaris 12 EV elsődleges célpiacait a gyártó szerint kezdetben Kelet- és Dél-Európa, Skandinávia valamint a Közel-Kelet jelenti, így még az sem kizárt, hogy a hazai utakon is találkozhatunk majd a típussal, legalább egy-egy tesztfutás erejéig. Németországban, Ausztriában és Svájcban várhatóan csak 2022 második felében kezdik meg a modellcsalád bevezetését, mivel a német piacon elengedhetetlen, VDV-ajánlásoknak is megfelelő vezetőkörnyezet jelenleg még tervezés alatt áll.

Fotók: Quantron AG

Címkék