Magyar gyártók

Két újdonsággal is érkezett az Ikarus a berlini InnoTrans 2024 kiállításra

Szeptember 24-én nyitotta meg kapuit az InnoTrans 2024 kiállítás Berlinben, ahonnan most először mi is helyszíni tudósítással jelentkezünk – annál is inkább, mivel a seregszemle autóbuszos szekciójában idén magyar szempontból is bőven akad látnivaló. Hozzánk hasonlóan az Ikarus is története során első alkalommal vesz részt az alapvetően vasúti tematikájú, de a buszgyártók körében is egyre népszerűbb rendezvényen, ahol rögtön két új zéró emissziós modellt is bemutat a szakmai közönségnek. Említést érdemel, hogy a kiállítás nyitónapján Dr. Volker Wissing, Németország közlekedési és digitális ügyekért felelős szövetségi minisztere is meglátogatta a magyar gyártó standját.

Az Ikarus a magyar buszgyártók közül egyedüliként mostanra rendszeres résztvevőjévé vált a nagyobb nemzetközi buszkiállításoknak – alighanem a folyamatos jelenlétnek is köszönhető, hogy a magyar mellett a német és a lengyel piacról is kaptak már megrendeléseket, sőt, Lengyelországban a hazainál jóval nagyobb fordulaton pörgő járműbeszerzéseknek köszönhetően mára közel ugyanannyi elektromos buszuk fut az utakon, mint Magyarországon. Idén a berlini InnoTrans 2024 kiállítást választották aktuális újdonságaik bemutatásának helyszínéül, és mivel az online térben is fontos az új termékeket megfelelően prezentálni, a megnyitóval egy időben élesedett a székesfehérvári gyártó megújult honlapja is.

22 db

Idén a cég berlini standján két zéró emissziós típus várja az érdeklődőket: a tavaly Brüsszelben debütált Ikarus 80e midibusz egy kisebb fazonigazításon esett át, a teljes méretű Ikarus 120e szóló villanybusz legújabb kiadása viszont itt tartja hivatalos világpremierjét. Amint azt az utóbbi időben megszokhattuk, a bemutatópéldányok a kék szín különféle árnyalatait kombináló, látványos fóliázást is kaptak.

22 db

A két újdonság közös jellemzője, hogy megfelelnek többek között a vezetőtér kialakítására, az elektromágneses kompatibilitásra, a klimatizálásra, a telemetriára és a tűzvédelemre vonatkozó német VDV-ajánlásoknak, aktív biztonsági felszereltségük pedig kielégíti a júliustól már minden, az Európai Unió területén újonnan forgalomba helyezett autóbuszra kötelező érvényű átdolgozott általános járműbiztonsági rendelet (General Safety Regulation, GSR II) követelményeit. A fejlett balesetmegelőző funkciók közül az oldalforgalom-figyelőt (BSIS), az előttes forgalomfigyelőt (MOIS), az ütközésre figyelmeztető rendszert (FCW), valamint táblafelismerő és intelligens sebességasszisztenst (ISA) a Mobileye, az éberségfigyelőt pedig a Hikvision szállítja. Szintén közös jellemzője a járműveknek az abroncsnyomás-ellenőrzőt is magába foglaló ZF Bus Connect telemetriarendszer, illetve hogy a hagyományos visszapillantó tükröket digitális kamerák helyettesítik – ez utóbbi opciós felszereltség.

Mindezek után pedig vegyük szemügyre külön-külön is a standon felsorakozott buszokat.

Ikarus 120e V4

Kezdjük is mindjárt a – szó szerint és átvitt értelemben is – nagyobbik újdonsággal, az Ikarus 120e szóló villanybusz legújabb kiadásával. A gyáriak által V4 kódnévvel illetett variáns a korábbi változatokéhoz hasonló formavilág miatt elsőre talán inkább egy modellfrissítés eredményének tűnhet, a vázelemek elhelyezkedését jobban szemügyre véve azonban nyilvánvalóvá válik, hogy gyakorlatilag egy teljesen új busztípusról van szó – ezt pedig megerősítik a műszaki adatok is.

22 db

Az Ikarus legújabb elektromos modellje 12 190 mm hosszú, 2550 mm széles és 3300 mm magas, míg tengelytávja 5840 mm, ami a kategórián belül a rövidebbek közé tartozik. Bár a lényegében változatlan alapkarakternek köszönhetően a külső megjelenés hasonlít a korábbihoz, azért akadnak formai finomítások is. A homlokfal esetében ismét változtattak a lámpafészkek kialakításán – a rövid életűnek bizonyult Hella lámpákat a lengyel OE Industry katalógusából származó többfunkciós egységek váltották. A szögletesebb fényszórókat látványos LED-szegély keretezi, amely egyben irányjelzőként is szolgál.

22 db

A nyílegyenes övvonal a korábbinál mélyebben húzódik, maga az ablaksáv immár pedig egészen a hátfalig tart. Az oldalüvegezés feketített része felér egészen a tetőhosszsarokig – amelybe integrálták az oldalsó relációjelzőt is -, hozzájárulva a modernebb összhatáshoz. A tetőn elhelyezett gépészeti berendezéseket – jelen esetben az akkumodulokat, a légkondicionálót illetve a gyorstöltést szolgáló pantográfos áramszedőt – takaró tetőparaván alacsonyabb a korábbinál.

A legfontosabb változások mindazonáltal a karosszéria hátuljának kialakítását érintik. Eltűnt ugyanis a 120e típusra korábban jellemző bunkerszerű hátsó rész, így nem csak a helykihasználás javult számottevően, de a szintén régóta várt nagyméretű hátsó szélvédő megjelenésének köszönhetően a beltér is világosabbá vált. A hátfalon továbbra is a Hella Shapeline sorozatból származó LED-es világítótesteket találjuk, de elrendezésük más, mint ahogyan az őket magába foglaló, golfütő alakú mélyedés is rövidebb lett. A magassági lámpák függőleges helyett vízszintes pozícióban kerültek beépítésre.

22 db

A prototípus 2-2-2 ajtóelrendezésű városi konfigurációban mutatkozott be, de természetesen rendelhető M3/II osztályú, elővárosi jellegű kivitel is, 2-2-0 ajtókiosztással. A Berlinben kiállított bemutatópéldány elöl befelé nyíló bolygó-, középen és hátul pedig kifelé nyíló lengő-toló mechanikájú, elektromos működtetésű utasajtókkal rendelkezik, de akár hagyományos lengőajtókat is választhat a leendő üzemeltető. A fejlesztéseknek köszönhetően a korábbinál tágasabb és világosabb fedélzeten 35 ülő- és 41 állóhely található (kerekesszékes utas jelenléte esetén utóbbi szám 36-ra csökken). Az alapkivitel hat dobogómentes üléssel rendelkezik, ezeket az oldalfalakhoz rögzítették – erre az utolsó előtti üléssor bal oldali üléspárjánál is lenne lehetőség, érdemes lenne megvalósítani. A harmadik vonala ajtó mögött a korábbi holttér kiiktatásával teljes értékű, ötfős sorülést alakíthattak ki a tervezők. A helykínálat függőleges irányban bőséges, a belmagasság a teljes hosszban alacsonypadlós utasfolyosó mentén végig meghaladja a 2300 mm-t. Az indirekt színes hangulatvilágítással feldobott belső tér mindenkor kellemes hőmérsékletéről Songz gyártmányú automata hűtő-fűtő klímaberendezés gondoskodik, amelynek a leghidegebb napokon besegít a B-tengely elé beépített gázolajos kiegészítő fűtőkészülék is.

22 db

A karosszériát érintő fejlesztések mellett legalább ilyen lényegesek a gépészeti és szoftveres változások – olyannyira, hogy a gyáriak elmondása szerint a legnagyobb különbség a korábbi V3 és a most bemutatott V4 jelű kiadás között a fedélzeti szoftverrendszerben van. A lítium-vasfoszfát (LFP) cellakémián alapuló vontatási akkumulátorokat továbbra is a kínai CATL szállítja. A korábbi ígéretnek megfelelően immár kétféle akkucsomag közül lehet választani, a kisebbik 350 kWh, míg a bemutatóbuszban található nagyobbik 422 kWh összkapacitást biztosít. Módosult az akkumodulok elhelyezkedése is: kettő közülük a kocsitest végébe, a leghátsó üléssor alá kerül, míg a fennmaradó nyolc egység (tízmodulos akkupakk esetén) a tetőn található, ebből kettő a mellső tengely felett a jobb tömegeloszlás érdekében. Az Ikarus szóló villanybuszát eddig is kedvező energiafogyasztás jellemezte, de gyártó által megadott adat szerint az új változat egészen kiemelkedő, akkupakktól függően akár 480-580 kilométeres hatótávot is képes elérni egyetlen feltöltéssel, UITP SORT 2 (városi-elővárosi vegyes) mérési ciklus alapján számolva. Van lehetőség az utastér töltés közbeni előkondicionálásra is, amivel további értékes kilométereket lehet megspórolni. Az akkumulátorok vehicle-to-grid (V2G) kompatibilisek, azaz kétirányú töltési technológia alkalmazásával szükség esetén egyfajta mobil energiaforrásként képesek biztosítani más fogyasztók energiaellátását.

22 db

További lényeges újításként a CCS Combo 2 rendszerű plug-in töltőaljzat a mellső tengely fölé került – sőt, a bemutatójármű mindkét oldalán helyeztek el csatlakozókat, amelyek egyidejűleg is használhatók, legfeljebb 2 x 200 A töltőárammal, 120-120 kW teljesítménnyel. A kiállításon szereplő villanybusz az Ikarus és a Siemens közötti fejlesztési együttműködés demójárműve is egyben, így a német cégóriás e-Line fantázianevű, 240 kW töltőteljesítményt és 400 A maximális töltőáramot biztosító felnyíló pantográfos gyorstöltő interfészével is felszerelték. Ez a megoldás opcióként rendelhető a 120e típushoz.

A megújult 120e-t a CRRC-től származó központi elhelyezésű, folyadékhűtésű, állandómágneses szinkron villanymotor mozgatja. A busz alapesetben a már ismert 240 kW csúcsteljesítményű, 3200 Nm legnagyobb nyomatékú erőforrással szállítja az Ikarus, de újdonságként felárért kérhető a kategóriában kiemelkedően erősnek számító 350 kW-os, 3500 Nm nyomatékot leadó kivitel is. A jármű legnagyobb megengedett össztömegét 19 tonnában adta meg a gyártó. Fontos – és a potenciális nyugati vevőjelöltek által már régóta szorgalmazott – újítás, hogy a V4-es verzió alatt már független felfüggesztésű mellső futóművet találunk, ami a hátsó hajtott portálhídhoz hasonlóan a ZF gyártmánya. A fordulókör átmérője 23,44 méter. A műszerfalat az Actia, a fékrendszer komponenseit (beleértve az elektronikus rögzítőféket) a Knorr-Bremse, a vezetőülést az ISRI szállítja, de a beszállítók között szerepel egyebek mellett a Bosch és a Hella is.

22 db

Az Ikarus új villanybuszával elsőként külföldi üzemeltetők ismerkedhetnek meg egy, a Siemensszel közös tesztkörút keretében. A tervek szerint október közepén Offenbachban próbálják majd ki először éles utasforgalmi körülmények között, majd ezt követően Hamburgban is vendégszerepel majd – utóbbi egyike azon kevés egykori nyugatnémet városnak, ahol a hetvenes években Ikarus autóbuszok is közlekedtek -, de már érkezett megkeresés a gyártóhoz Berlin részéről is. Várhatóan jövő tavasszal egy újabb turnéra indul majd a busz, amelynek során Montenegróban is bemutatják majd.

Ikarus 80e V4

Ne tévesszen meg senkit, hogy a szintén elektromos hajtású Ikarus 80e midibusz most bemutatott variánsánál is a V4 kiegészítést alkalmazza a típusjelzésben a magyar gyártó – itt még nem a negyedik kiadásról van szó, hiszen a midiből eddig mindössze egyetlen prototípus készült, amely a brüsszeli premier után több más kiállítást és szakmai rendezvényt is megjárt. A cél az egységes márkaarculat megteremtése volt – ezt szolgálja a 120e új kiadásáéhoz illeszkedő megnevezés is -, így ebben az esetben inkább csak formai ráncfelvarrás történt, amelynek során a 80e is megkapta az újonnan bevezetett új homlok- és hátfaldesignt.

22 db

A 8545 mm hosszú, 2420 mm széles és 3300 mm magas, 4350 mm-es tengelytávú midibuszhoz egyféle, 282 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátorcsomagot kínál az Ikarus – a beszállító ebben az esetben is a CATL -, amely ugyan számszerűen nem legnagyobb érték a kategóriában, de mindenképpen a mezőny elejébe tartozik, akárcsak az UITP SORT 2 ciklus szerint mért akár 410 kilométeres hatótáv. A buszt mozgató központi elhelyezésű, állandómágneses szinkronmotor csúcsteljesítménye 200 kW.

22 db

A gyártó elmondása szerint a külön kiegészítő elektronikai szabályzórendszer nélküli, első és hátsó keresztstabilizátorokkal szerelt midibuszt kiemelkedő kanyarstabilitás jellemzi. A 19,5″-os tárcsaméretű GK Drive futóművekkel szerelt típus egyik fontos tulajdonsága a teljes hosszban alacsonypadlós utastér, amit csak igen kevés konkurens mondhat el magáról. A bemutatópéldány fedélzetén 18 ülő- és 37 (kerekesszékes utas szállítása esetén 29) álló utasnak jut hely. Kompakt méretei ellenére a 80e ezzel az üléskiosztással nagyobb testvéréhez hasonlóan hat darab dobogómentes ülőhelyet kínál, ami itt jóval kedvezőbb arányt jelent. A légkondicionáló gyártója és beépítése azonos a szóló változatnál leírtakkal. Ebben a bemutatóbuszban ugyanakkor nincs dízelkályha, így valóban minden körülmények között garantált a tisztán elektromos, zéró emissziós üzem. Ha a megrendelő mégis igényli az eszköz beépítését, akkor az külön kikapcsolható/letiltható, ily módon teremtve meg a 100%-ban elektromos üzemmód lehetőségét. A hátsó térrészben elhelyezett szervoszivattyúnak köszönhetően nincs zavaró, állandó frekvenciás zúgás-búgás a vezetőtér környezetében.

22 db

Végezetül essék szó a buszok gyártási helyéről. Bár a tervezésben a magyar mérnökök, illetve formatervezők is jelentős részt vállaltak, a kiállításon szereplő járművek ezúttal Kínában, az Ikarus helyi partnerénél készültek, és csak az utolsó simításokat, a GSR II részeként bevezetett új vezetéstámogató rendszerek beállítását, a Siemens gyártmányú pantográfos gyorstöltő és az egyedi utastájékoztató rendszer beépítését végezték Székesfehérváron. Természetesen a későbbekben tervezik a magyar értékarány növelését a helyi gyártás előnyben részesítése mellett, mindazonáltal a leendő szériapéldányok esetében az összeszerelés helyszínét a konkrét megrendelés jellemzői (darabszám, határidők, anyagi megtérülés) döntik majd el – vagyis a székesfehérvári gyár éppen rendelkezésre álló kapacitásától függően adnak ki megrendelést bérgyártásra a kínai partnernek, várhatóan főként nagyobb volumen és ehhez mérten rövid szállítási határidő esetén.

Az Ikarus berlini szereplése kapcsán érdemes említést tenni még egy járműről, bár ezt nem a magyar buszgyártónál, hanem a kiállítás vasúti szekciójában, a kínai CRRC standján lehet megtekinteni. A CRRC Autonomous Rail Rapid Transit (ART) 2.0 nevű, gumikerekes villamosként bemutatott autonóm duplacsuklós jármű azért lehet érdekes magyar szempontból, mert értesüléseink szerint be fog kerülni az Ikarus portfóliójába is, és Európában a magyar gyártó márkaneve alatt forgalmazzák majd.

22 db

Az együttműködés további részleteiről egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy október folyamán egy mintapéldány Székesfehérvárra érkezik, illetve hogy tárgyalnak hazai üzemeltetőkkel egy lehetséges próbaüzemről, ami a magyarországi közúti közlekedés nem túl rugalmas jogszabályait tekintve komoly kihívásnak ígérkezik.

Címkék