Legördült az első Mercedes-Benz eCitaro villanybusz a szerelősorról a Damiler Buses franciaországi, Ligny-en-Barrois-ban található gyárában. Az üzem eddig főként a Citaro típuscsalád különféle belső égésű motorral szerelt kiviteleit gyártotta, az elmúlt években a termelés mintegy felét a Citaro hybrid tette ki. A két termékvonal a jövőben közös gyártósoron készül majd, de a maga a telephely is kibővül: egy új épületet is felhúznak az átadás előtti utolsó lépések és a minőségellenőrzési folyamatok számára, valamint egy új beázásvizsgáló (esőztető) kamra is épül.
Ahogy egyre nagyobb igény mutatkozik a tisztán elektromos hajtású autóbuszok iránt Európában, a több gyártóbázissal is rendelkező nagy cégek fokozatosan veszik fel újabb gyáregységeik termelési programjába a korábban csak egy-egy helyszínen készített zéró emissziós típusaikat. A 2018-as hannoveri IAA-n történt bemutatkozása óta kizárólag a németországi Mannheimben gyártott Mercedes-Benz eCitaro sorozat kapcsán már tavaly bejelentették, hogy 2024 első negyedévétől Franciaországban is készül majd, mostanra pedig mindez némi késéssel ugyan, de valósággá is vált. Az első jármű egy 12 méter hosszú, harmadik generációs NMC akkupakkal (NMC3) szerelt szóló példány, amelyről a gyártó fényképeket is közzétett. A busz peronablakokkal is rendelkezik, így a megszokottnál mélyebb üvegezés miatt feketítésből is több jutott az oldalfalakra az esztétikus összkép érdekében.
Az eCitaro sorozat tagjaiból mostanra már több, mint 1000 darab szolgál különböző üzemeltetőknél Európa-szerte, ennek a mennyiségnek nagyjából a negyedét a csuklós eCitaro G változat adja. A legfontosabb vásárló természetesen Németország, ahol többek között Berlinben, Hamburgban, Wiesbadenben, Heidelbergben és a gyártó központjának otthont adó Mannheimben is lehet találkozni a típussal. Franciaországban jelenleg tíz város útjain futnak Mercedes-Benz eCitaro villanybuszok, 2024-re pedig további szállítások vannak tervben, amelyeket már legalább részben a ligny-en-barrois-i gyárból teljesítenének. Az országban már tíznél is több, az OMNIplus hálózat részét képező szervizpont (BusPort) van felkészítve a csillagos villanybuszok műszaki kiszolgálására, a lista pedig hamarosan tovább bővül majd.
A Daimler Truck csoport tavaly jelentette be, hogy 2030-ig összesen 50 millió eurót fektet a franciaországi gyár fejlesztésébe. A dolgozói létszám az elmúlt években folyamatosan emelkedett, 2022 és 2024 között több mint 150 új munkahely létesült, a villanybuszok gyártásának megkezdésével pedig tovább növekszik a gyártókapacitás, ami összesen további mintegy 200 munkavállalót (főként szerelőket, villamossági szakembereket és villamosmérnököket) igényel. A vázszerkezetek gyártása ugyanakkor középtávon, várhatóan 2028-ra a csehországi Holýšovba költözik. A mannheimi gyáregység elektromos fejlesztő- és kompetenciaközpontként a villanybuszok gyártására koncentrál majd, a neu-ulmi a leendő helyközi és távolsági villanybuszok, illetve a hidrogénhajtású típusok végszerelő üzemeként folytatja tevékenységét, a várhatóan egyre kisebb szerepet kapó dízelmotoros típusok készre szerelése pedig a francia létesítmény feladata lesz. A Daimler Truck csoport egyébként összességében több mint 2500 főt foglalkoztat Franciaországban.
A Ligny-ben működő üzemet eredetileg a Setra alapítója, Otto Kässbohrer vásárolta fel 1980-ban és tette alkalmassá a buszgyártásra 30 millió frank értékű beruházással. A Daimler-csoport érdekeltségébe az 1995-ös EvoBus-fúzióval került a létesítmény, ahol így 1996-tól a Setra típusok mellett a Mercedes-Benz autóbuszok gyártása is megindult, a mostani lépéssel pedig fontos lépést tesznek az elektromobilitáson alapuló jövő felé.
Fotók: Daimler Buses France