A németországi Wiesbaden neve az elmúlt két évben két olyan jelentős döntéssel is a nemzetközi figyelem középpontjába került, amelyek nagy hatással voltak a város zéró emissziós járműpark kialakítására irányuló törekvéseire. Az egyik döntés értelmében a város közlekedési társasága, az ESWE Verkehr ideiglenesen háttérbe szorította elektromobilitási terveit, és ismét a dízelüzemű autóbuszok felé fordult. Emellett, mivel a dízel-, az elektromos-, valamint a hidrogénüzem párhuzamos fenntartása hatalmas terhet rótt Wiesbadenre, a cég mindössze 1 éves működés után leállította 2021-ben beszerzett tíz darabos CaetanoBus hidrogénbusz-flottáját is, teljesen visszalépve ezzel a hidrogéntechnológia alkalmazásától.
Az ESWE Verkehr 2019-ben kezdte el buszállománya villamosításának előkészítését, mára pedig már 290 darabos gépparkjának csaknem egyharmadát elektromos járművek teszik ki. A társaság kezdésként 2021-ben összesen 56 darab Mercedes-Benz eCitarót állított forgalomba a 300 ezer lakosú városban, majd további 64 darab eCitaro lehívásával 120 darabosra bővítette a wiesbadeni rendelésállományt. Bár az első 56 darab eCitaro pályafutása – a nem titkoltan a gyártó által ígértnél jóval alacsonyabb hatótáv miatt – nem indult zökkenőmentesen a városban, Wiesbaden mégsem állt el a járművek megvásárlásáról, és mára forgalomba állította a megrendelt flotta teljes egészét. A társaság a kezdeti nehézségek okán úgy döntött, hogy a 120 szóló eCitaro beszerzését követően jegeli villamosítási törekvéseit és ideiglenesen ugyan, de lemond a már betervezett csuklós e-buszok beszerzéséről, és a cég csuklós igényét középtávon a jól bevált dízelmotoros típusok beszerzésével oldja meg.
Az ESWE Verkehr 2024 májusában zárta elektromobilitási projektjének első ütemét, amelynek keretében befejeződött a fentebb említett, már több mint összesen 12 millió kilométert megtett 120 darab eCitaro wiesbadeni flottába történő integrálása. A projekt során a meglévő 96 darab Heliox töltőberendezés mellé további 24 új töltőpontot is kialakítottak, így minden elektromos jármű számára biztosított a töltési lehetőség. Az újonnan telepített depó töltőpontoknál a töltés úgynevezett Charging Reels, felcsévélhető töltőtekercses rendszeren keresztül történik, azaz a töltőkábelek és csatlakozók több méter magasból, egy kereszttartóról ereszkednek le a töltőállásokra. A töltők akár 150 kW töltési teljesítményre is képesek, így egy teljesen lemerült busz feltöltése három-négy órát vesz igénybe. A töltő infrastruktúra összteljesítménye megközelíti a 14 MW-ot. Az eCitarók leszállítása mellett a Daimler Buses biztosította az autóbuszok üzemeltetéséhez szükséges infrastruktúrát is, azaz a kulcsrakész szolgáltatás a tervezés, a szükséges engedélyek beszerzése mellett kiterjedt a töltőállomások depó hálózatra történő csatlakoztatására, a transzformátor és a kapcsolóberendezések telepítésére, valamint egyéb kapcsolódó kivitelezési intézkedésekre is.
A töltéskezelésért a berlini IVU Traffic Technologies által kifejlesztett felhőalapú depómenedzsment rendszere felel, ami sok más egyéb funkció mellett folyamatosan optimalizálja a töltési teljesítményt, s gondoskodik a járművek menetrendhez igazított készre töltéséről, előkondicionálásáról.
A projektzáró eseményen elhangzott, hogy a wiesbadeni flotta elektrifikálásának következő lépése a csuklós elektromos buszok beszerzése lesz. Az ESWE vezetése az évtized második felére látja időszerűnek, hogy járműparkját csuklós és/vagy duplacsuklós elektromos autóbuszokkal frissítse, ám ehhez addig jelentősen bővíteniük kell a buszgarázsok tárolókapacitását is. A városban hamarosan egy elektromos Mercedes-Benz eCitaro G csuklós buszt tesztüzeme is megkezdődik, melynek során a társaság azt vizsgálja majd, hogy az elmúlt két évben történt-e változás az akkutechnológiát illetően. Az ESWE ugyanis addig, amíg a piacon nem áll rendelkezésre olyan akkumulátor-technológia, ami Wiesbaden topográfiai sajátosságai mellett is garantáltan biztosítani tudná az általuk elvárt 300-400 kilométeres autonómiát, nem kíván csuklós e-buszok beszerzésébe fektetni.