Ahogy várható volt, a wiesbadeni ESWE Verkehr ideiglenesen ugyan, de hátraarcot fúj az elektromobilitásnak, és korábbi nagytörő terveit fiókba téve most ismét dízelüzemű autóbuszokkal bővíti flottáját. Wiesbaden vezetése négy év alatt 220 új elektromos autóbusz beszerzésével szerette volna elektromos alapokra helyezni az önkormányzati tulajdonú ESWE járműállományát, ám a flottacsere nem a városvezetés elképzelései szerint alakult. A közlekedési cég már ismert tapasztalatai szerint ugyanis ma még az eredetileg tervezettnél sokkal több e-buszt igényel a dízelmotoros buszok kivezetése a társaság járműparkjából.
Az ESWE Verkehr 2019-ben kezdte el buszállománya villamosításának előkészítését, ami tulajdonképpen szépen haladt is előre, mára ugyanis közforgalmú gépparkjának több mint egyharmadát elektromos járművek teszik ki. A társaság kezdésként 2021-ben összesen 56 darab Mercedes-Benz eCitarót állított forgalomba a 300 ezer lakosú városban, majd a német Szövetségi Környezetvédelmi Minisztérium 44,8 millió eurós támogatásával további 64 darab eCitaro lehívásával 120 darabosra bővítette a wiesbadeni rendelésállományt. Bár az első 56 darab eCitaro pályafutása – a nem titkoltan a gyártó által ígértnél jóval alacsonyabb hatótáv miatt – nem indult zökkenőmentesen a városban, Wiesbaden mégsem állt el a járművek megvásárlásáról, és mára forgalomba állította a megrendelt flotta teljes egészét. Ennek ellenére az eset komoly visszhangot váltott ki a nemzetközi sajtóban, a botrányra éhes firkászok sok esetben a villanybusz-program teljes leállítását sugallták cikkeikben, noha maga az ESWE többször hangsúlyozta, hogy nem mondanak le végleg az elektromos buszok üzemeltetéséről, és a már megrendelt járműveket is átveszik.
Május végén még arról lehetett hallani, hogy a wiesbadeni üzemeltető középtávon visszatérne a jól bevált dízelmotoros típusok beszerzéséhez; valójában azonban társaság csak a csuklós e-buszok beszerzéséről mondott le, hivatalosan azokról is csak addig, amíg a piacon nem áll rendelkezésre olyan akkumulátor-technológia, ami garantáltan biztosítani tudja az általuk elvárt 300-400 kilométeres autonómiát. A cég szerint Wiesbaden domborzati viszonyai között a jelenlegi 200 kilométeres hatótávval nem lehet messzire jutni, emellett a társaságnak sem anyagi forrása, sem szabad tárolókapacitása nincs arra, hogy több, de kisebb hatótávolságú csuklós villanybuszt szerezzen be. Az ESWE szerint addig nincs értelme csuklós e-buszok vásárlásának (egyik gyártótól sem), amíg Wiesbaden topográfiai sajátosságai miatt a városban egyetlen belső égésű motorral szerelt autóbusz kiváltására legalább 1,5-1,7 villanybusz beszerzésével kell számolni. Ezért társaság csuklósbusz-igényét átmenetileg dízelmotoros típusokkal oldanák meg, első körben a korábban beharangozott 24 helyett csak 12 kocsival.
A közlekedési cég a 12 darab csuklós autóbusz beszerzésére már le is folytatta a közbeszerzési eljárást, amelyre két érvényes ajánlat érkezett. Az ajánlattevők személyét egyelőre homály fedi, azonban az ESWE flottájában közlekedő típusok alapján nem nehéz kikövetkeztetni, hogy melyik két nagy német haszongépjármű-gyártó tehetett ajánlatot. Az autóbuszokat a nyertesnek 2023. március 31-ig kell átadnia az üzemeltetőknek. A megajánlott, legalább 18,5 méter és legfeljebb 20 méter hosszú típust illetően az ESWE megkövetelte a 4 ajtós kialakítást, a legalább 228 kW teljesítményű és legalább 9 literes lökettérfogatú, Euro 6e környezetvédelmi besorolású erőforrást. Érdemes megjegyezni, hogy ha az eljárásban valóban indult a Daimler Buses is, akkor a tender követelményei szerint csak a 19,75 méter hosszú, négytengelyes CapaCity modellel (címlapképünkön) pályázhatott, a hagyományos csuklós Citaro G hossza ugyanis nem éri el a tenderben minimálisan elvárt 18,5 métert.
A címlapkép illusztráció.