Már csak két hétre vagyunk a világ legnagyobb, autóbusziparra koncentráló rendezvényétől, a 2023-as Busworld Europe seregszemlétől, amelyről bátran kijelenthetjük, hogy idén minden eddiginél több újdonságot tartogat a nagyközönségnek. A szakma és a látogatók több világpremiernek is szemtanúi lehetnek, többek között a Daimler, az Iveco, az Irizar, a Solaris és az MAN is itt tervezi lerántani a leplet legújabb, vagy éppen modellfrissített típusairól, valamint új fejlesztéseiről. Az MAN-nél azonban úgy döntöttek, hogy a szakmai vásár előtt ízelítőként, igaz csak szűk körben, de bemutatják legújabb fejlesztéseiket a szaksajtónak a gyártó nürnbergi akkumulátor-összeszerelő üzemének hivatalos megnyitója és egy müncheni sajtóesemény alkalmával. Ezek közül a két legfontosabb újdonságot, a cégcsoport első alacsony belépésű elektromos busza és a szintén most debütáló Setra S 518 LE európai riválisaként érkező háromtengelyes MAN Lion’s Intercity LE jelentette.
Az MAN a helyközi, illetve városi forgalomra szánt alacsony belépésű Lion’s Intercity család első tagjait 2021 őszén mutatta be: a kezdetektől fogva három tagúnak tervezett modellcsaládból akkor elsőként a kéttengelyes verziók, a 12 449 mm hosszú, valamint a 700 mm-rel hosszabb változat vált elérhetővé. A háromtengelyes csúcsváltozat törökországi sorozatgyártásának elindítását a gyártó a szóló típusok piaci bevezetésekor 2024-re ígérte, így esedékessé vált annak premierje is, amit az októberi Busworld kiállításra időzítettek. A 14,4 méter hosszú modell brüsszeli bemutatásával hivatalosan is bekerül az MAN kínálatába, ettől az időponttól kezdődően pedig már előrendelhető lesz. Annak ellenére, hogy egy nem alternatív hajtású típusról van szó, piaci szempontból mégis fontos fejlesztésnek számít, ugyanis a nagy gyártók közül a jelenlegi ismeretek szerint a jövőben csak az Iveco, a Daimler és az MAN kínál ebben a hosszváltozatban alacsony belépésű, hagyományos hajtással szerelt helyközi autóbuszt (a Scania épp kivezeti saját autóbusz-típusait a piacról, a kiöregedő, több mint 10 éve piacra dobott Volvo 8900-as modellcsalád jövője pedig a hírek ellenére továbbra is bizonytalannak látszik).
A Lion’s Intercity LE a 14,43 méteres hosszával a legrövidebb jármű a maga szegmensében, s a szóló kéttengelyes Intercity verziókhoz hasonlóan a gyártó nem csak regionális feladatokat ellátó típusként pozicionálja, megrendelői igény esetén készülhetnek belőle kimondottan városi jellegű kivitelek is. A típus legnagyobb megengedett össztömege 26 000 kg, maximális befogadóképessége pedig elérheti akár a 127 főt is és akár 63 ülőhellyel is felszerelhető. A városi körülményekre adaptált változatokat az A-tengelytől a második ajtó vonaláig teljesen dobogómentes utastér jellemzi.
Vázszerkezeti szempontból az újdonság alapjául részben a normálpadlós Lion’s Intercity acélváza és a Lion’s City mellső traktusa szolgált. A két- és háromajtós kialakítással (2-2-1, 1-2-1, 1-2-0 és 2-2-0 ajtóképlettel) egyaránt elérhető háromtengelyes kivitel is megkapta a városi típusokban és a szóló Intercity-kben alkalmazott kompozit szendvicspanel tetőlemezt, amely 25%-kal könnyebb, mint egy hagyományos, acél zártszelvényekből készült tetőváz. A típushoz alapfelszereltségként jár az adaptív lengéscsillapítóval szerelt független mellső felfüggesztés, amely a 275/70 R22,5 méretű abroncsokkal ellátott városi kivitel esetében, a kanyar belső ívén futó keréknél 56°-os elkormányzási szöget biztosít (a helyközi változat ballonosabb, 295/80 R22,5 méretű gumiabroncsaival ez az érték 53°-ra csökken). Hátul az MAN saját fejlesztésű HY-1350-B-03 típusjelű hajtott hátsó hídja került beépítésre, melynek áttételezése felhasználástól függően változtatható. A C jelű tengely elektrohidraulikus kormányzású, amely az új VASC légrugós felfüggesztésnek köszönhetően tehermentesíthető is. A busz fordulóköre mindössze 23,8 méter, ennek a teljesítését a 7000 mm-es tengelytáv és a kormányzott hátsó tengely teszi lehetővé.
A háromtengelyes változat erőforrásaként a Lion’s City és a szóló Intercity modellekből ismert, kis üzemanyag-fogyasztású és nagy terhelhetőségű, hathengeres, 9 literes MAN D1556 LOH dízelmotor szolgál, amely a háromtengelyes változatnál két, 330 vagy 360 lóerős (243, illetve 265 kW) teljesítményszinttel, 1400 vagy 1600 Nm maximális forgatónyomatékkal választható. A D15-ös motor külön átalakítás nélkül működtethető zsírsav-metil-észter (FAME) üzemanyaggal, valamint hidrogénezett növényi olajjal (HVO) és szintetikus üzemanyaggal (XtL) is. Az erőforráshoz opcionálisan elérhető a Lion’s Cityből ismert, automatikus start-stop rendszerrel kiegészített MAN EfficientHybrid hajtásmodul is. A járműbe a ZF EcoLife 2, integrált primer retarderrel egybeépített 6+1 fokozatú automataváltó kerül erőátviteli egységként, de opcionálisan négyfokozatú Voith DIWA.6 automataváltót is választhatnak a leendő üzemeltetők, manuális váltó pedig nem szerepel a kínálatban.
A 2024-es modellévtől kezdődően minden MAN és Neoplan autóbuszba egy teljesen új fejlesztésű digitális műszeregység kerül, így már a háromtengelyes Inercity változat is ezzel új platformmal mutatkozik be, melynek központi eleme egy 12 hüvelykes, HD felbontású, különösen nagy központi üzenőterülettel rendelkező kijelző. A digitális egység nem rendelkezik érintőképernyős funkcióval, ugyanis a gyártó elgondolása szerint a haszongépjárművek fontos funkcióinak kezeléséhez ez a megoldás nem lenne optimális, helyette az MAN turistabuszainak esetében egy kéztámasszal ellátott, intelligens MAN SmartSelect turn-push vezérlőgombbal, a városi, elővárosi modellekben pedig hanggal, multikormányról és közvetlen hozzáférésű kezelőszervekkel is vezérelhető a korábbiakhoz képest megduplázott méretű platform.
Az MAN új háromtengelyeséhez továbbra is alapáron jár az ABS, az ASR, a fékasszisztens és az ESP, s a 2024 júliusában érvénybe lépő átdolgozott EU-s általános járműbiztonsági rendelet (GSR) előírásainak megfelelve a típusban az alapfelszereltség részeként megtaláljuk a vészfékjelzést (gyors ütemben pulzáló LED-es féklámpák), a tolatóradart, az abroncsnyomás-ellenőrző rendszert (ami a gumiabroncsok hőmérsékletét is figyeli), az intelligens sebességszabályozót, a radaros holttérfigyelő rendszert, az elhaladásjelző rendszert, az indításgátló alkoholszonda előkészítést, valamint a fáradékonyság- és figyelemérzékelő biztonsági rendszert is. Szintén az alapfelszereltség részét képezi a jármű előtti területet megfigyelő radaralapú akadályészlelő front-end detection funkció is. Felárért cserébe pedig többek között alkoholzárat, sávelhagyásra figyelmeztető rendszert, esőérzékelőt, tolatókamerát, automata fényszórót, közlekedési tábla felismerő rendszert, digitális tükörhelyettesítő rendszert és 360°-os kamerarendszert is kérhetnek a leendő ügyfelek.