A nagy turistabuszok elmúlt évekbeli generációváltása után most a helyközi típusok vannak soron a vezető német buszgyártóknál. Az MAN idei nagy dobása ezen a téren az alacsony belépésű Lion’s Intercity LE, amely formailag már az oroszlános márka új stílusába illeszkedik. A termékpaletta határvonalait átrendező újdonságot, annak is a legrövidebb változatát szeptember 15-én mutatta be a gyártó Münchenben.
Az MAN újgenerációs buszait jellemző Smart Edge formanyelv 2017-ben, a Lion’s Coach turistabuszon debütált. Egy év múlva a Lion’s City új nemzedéke, később pedig az Európán kívüli típusok is megkapták, a helyközi szegmensben versenyző, 2015 óta kínált Lion’s Intercity sorozat viszont még a régebbi arculattal készül. A típus alacsony belépésű változatának bemutatkozásával ez most valamelyest megváltozik, bár a normálpadlós kivitel gyártását egyelőre változatlan formában folytatják. Az új Lion’s Intercity LE-ről készült első hivatalos számítógépes grafikákat a műszaki adatokkal együtt a német lastauto omnibus szakmai folyóirat szeptemberi számában tették közzé hatoldalas exkluzív tartalomként, mostanra viszont az internetes szakportálok is hozzáférhettek az új típusról készült látványtervekhez.
Az újdonság külső megjelenése a már jól ismert MAN-stíluselemekből építkezik. A vonalvezetés valamelyest eltér a pár nappal korábban kiadott skicceken láthatótól, az övvonal például az A-tengelytől hátrafelé végig vízszintesen fut és az oldalsó hűtőrács kialakítása is egyszerűbb, a kerékjárati ívek feletti domborítások viszont a végleges változaton is megmaradtak. A homlokfal esetében a dizájnerek nem fukarkodtak a feketítéssel, a hátfalon ugyanakkor visszafogták a mindenre jó zongoralakk használatát, a motortérajtó ugyanis a karosszéria többi részével azonos színt kap. A nappali menetfény és a hátsó lámpák már az alapmodellben is LED-es fényforrásokat használnak, felárért pedig full-LED első fényszórók is rendelhetők.
A gyorsan növekvő low entry szegmens igényeire reagálva a Lion’s Intercity LE háromféle hosszváltozatban is készül majd. Az alapkivitel szerepét a 12 449 mm hosszú kéttengelyes verzió (gyári kódnevén 42C) látja el, ez képviselte a típust a müncheni bemutatón is. A következő szintet a 13 149 mm hosszúságú, 43C kódjelű variáns jelenti, amely csak a 700 mm-rel megnyújtott tengelytávban különbözik rövidebb testvérétől, szélességi (2550 mm) és magassági méreteik (3425 mm), valamint a mellső- és hátsó túlnyúlások (2849, illetve 3300 mm) is azonosak. A termékpaletta szempontjából fontos újítás a később piacra kerülő, 14,46 méter hosszú háromtengelyes csúcsmodell (34C, illetve 44C) megjelenése, amely a termékcsalád leghosszabb tagja lesz. A másik lényeges fordulat, hogy az MAN az alacsony belépésű Lion’s Intercityt már nem kizárólag regionális feladatokat ellátó típusként pozicionálja, ennek megfelelően készülnek majd belőle kimondottan városi jellegű kivitelek is.
A fejlesztés során a mérnökök az eredeti Lion’s Intercity hátsó traktusát ötvözték a Lion’s City frontkialakításával, amelynek eredménye egy optimalizált üléskiosztású, mindkét szegmenst jól kiszolgáló jármű lett. A városi és helyközi felhasználásra egyaránt alkalmas újdonság az MAN szokatlanul szűkszavú közleménye szerint egyszerre három korábbi modellt is levált majd a kínálatban, ám ebből a bemutatón csak kettőt neveztek meg: a Lion’s City Ü (A20) és Lion’s City LE Ü (A78) napjai meg vannak számlálva, előbbi gyártása 2021 végén, az utóbbié 2022 végén fejeződik be. A harmadik búcsúzó minden bizonnyal a kifutó Lion’s City háromtengelyes alacsony belépésű kivitele lesz majd. Úgy tűnik tehát, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben ezentúl a Lion’s Intercityből kínál majd alacsony belépésű (low entry) kivitelt a gyártó a Lion’s City helyett, amely megmarad kizárólag teljes hosszban alacsonypadlós (low floor) városi típuscsaládnak.
Vázszerkezeti szempontból az újdonság alapjául a normálpadlós Lion’s Intercity acélváza szolgál, ám a feleslegessé vált szerkezeti elemek elhagyásának és az optimalizált kialakításnak köszönhetően 300 kg-os tömegcsökkenést sikerült elérni, miközben a karosszéria merevsége változatlan maradt, szilárdságilag pedig megfelel az M3/II járműosztálytól felfelé kötelező érvényű ENSZ-EGB 66.02-es borulásvédelmi előírásnak. A Lion’s Intercity LE megkapta a városi típusokból már ismert, kompozit szendvicspanel tetőlemezt is, ami a maga 150 kg-os tömegével mintegy 25%-kal könnyebb, mint egy hagyományos, acél zártszelvényekből készült tetőváz. A helyközi változatok így hosszúságtól függően üresen 11,7, illetve 12 tonnát nyomnak a mérlegen. Opcióként több részre osztott, sérülés esetén gyorsan cserélhető műanyag oldalborítás is kérhető, amivel tovább csökkenthető a jármű önsúlya, ezáltal hatékonyabb lehet az üzemeltetése.
Mindegyik kéttengelyes modell legnagyobb megengedett össztömege 19 500 kg, kihasználva az alapvetően a villanybuszok miatt bevezetett, korábbinál nagyvonalúbb szabályozást a tengelyterhelésre vonatkozóan. Mindez a befogadóképességre is jótékony hatással van: a helyközi kivitel legfeljebb 102, a városi pedig akár 107 utast is szállíthat – az impozáns számadatok természetesen a hosszabb verzióra értendőek. Akinek ennél is több férőhelyre van szüksége, annak érdemes megvárnia a háromtengelyes változatot: ennél intercity kialakítás esetén 115, városi konfigurációban pedig 121 fős utaskapacitást ígér az MAN. Az ajtókialakítások terén is megfigyelhető a városiasodás: a normálpadlós verzióval ellentétben a második ajtó minden esetben kétszárnyú. A gyártó által közzétett renderelt képeken a 2-2-0 elrendezésű változat szerepel, a müncheni premieren viszont az 1-2-0 kiosztás mutatkozott be. Harmadik utasajtó az első hírek alapján csak a háromtengelyes városi kivitelekhez lesz elérhető standard felszereltségként. A belmagasság az alacsonypadlós részen kis túlzással katedrálisokat idéz, a jármű elejében 2732 mm a padló és a mennyezet távolsága.
Komoly buszgyártóhoz méltóan az MAN-nél (is) kiemelt figyelmet szentelnek az ergonomikus sofőrkörnyezet kialakítására. Az új típus kettős rendeltetéséhez igazodva két különböző műszerfal közül lehet majd választani: a Lion’s Intercityből származó egység a hosszabb távú járatokhoz passzol jobban, míg városi forgalomhoz a Lion’s City új generációjából kölcsönzött, VDV-ajánlásoknak is megfelelő pult lehet az ideális megoldás. A vezetőülés hosszirányú állíthatósága 50 mm-t nőtt, a kormányoszlop és a vele együtt mozgó műszerfal tengelyirányban 110 mm-es, dőlésszögét tekintve pedig 20°-os tartományban pozicionálható. A buszvezetőnek szánt információk egy nagy felbontású, 4″-os Highline monitoron jeleníthetők meg. A műszerfal bal oldalán egy további monitor telepítésére van lehetőség, ami elsősorban az opciós extraként rendelhető visszapillantó kamerák képének megjelenítésére szolgál.
Az MAN újdonságának az aktív biztonsági elektronikák terén sincs oka a szégyenkezésre: az alapfelszereltség része többek között az ABS, az ASR, a vészfékasszisztens és az ESP is, felárért pedig kanyarodássegéddel, adaptív tempomattal (ACC) és sávelhagyás-figyelő rendszerrel (LGS) egészíthető ki az arzenál. Vészfékezéskor a LED-es féklámpák gyors ütemben villognak, ezzel is felhívva a busz mögött haladók figyelmét a rendkívüli helyzetre. A guminyomás a műszerfalon is nyomon követhető az abroncsnyomás-ellenőriző rendszer (TPM) segítségével. A tervezők természetesen odafigyeltek a passzív biztonságra is: az utastérben minden felhasznált anyag teljesíti a ENSZ-EGB 118.03-as éghetőségi szabályozás követelményeit, a motortéri automata tűzoltórendszer pedig szintén alaptartozék.
A piaci bevezetés a kizárólag dízelmotorra hagyatkozó változatokkal kezdődik, 2023-tól viszont, a városi forgalomra szánt kivitelek bemutatásával egy időben a Lion’s Cityből ismert, automatikus start-stop rendszerrel kiegészített MAN EfficientHybrid hajtásmodullal is elérhetővé válik a típus. Erőforrásként a normálpadlós Lion’s Intercityben már tavaly óta elérhető hathengeres, 9 literes MAN D1556 LOH dízelmotor szolgál majd, a vásárlók háromféle, 280, 330 vagy 360 lóerős (rendre 206, 243, illetve 265 kW) teljesítményszint közül választhatnak. A közreadott műszaki adatlap szerint a D0836 jelű motort az alacsony belépésű modellekhez már nem kínálják. Sebességváltóból kétféle automata egységet ajánl a típushoz az MAN, igény szerint négyfokozatú Voith DIWA.6 vagy hatfokozatú ZF EcoLife 2 választható. Más alternatív hajtásmódokról, például tisztán elektromos vagy CNG-üzemű kivitelről egyelőre nem esett szó.
Az új Lion’s Intercity LE normálpadlós testvéréhez hasonlóan Törökországban, az MAN ankarai gyárában készül majd. Elsőként a kéttengelyes helyközi változatok (Lion’s Intercity LE 12, illetve LE 13) kerülnek gyártásba 2022 januárjában, őket követik egy évvel később a városi jellegű kivitelek, 2024-től pedig a háromtengelyes verzió. Az eredeti Lion’s Intercityből bemutatása óta több, mint 1500 darab fogyott Európa-szerte, a kínálat friss modellekkel való kibővítése pedig új lehetőségeket nyit meg a típuscsalád számára. Ezzel a vezető német buszgyártók háziversenyében most a Setra oldalán pattog a labda – a Daimler-csoport legújabb fejlesztéseinek ismeretében pedig nem lennénk meglepve, ha rövid időn belül meg is érkezne a válasz Neu-Ulmból…
Fotók: MAN Truck & Bus SE