Kitekintő

Az MAN akkumulátorgyárat épít Nürnbergben

Az MAN Truck & Bus nagyfeszültségű akkumulátorgyártó sorral bővíti motorfejlesztő és motorgyártó üzemének is otthont adó nürnbergi telephelyét: a cégcsoport első körben mintegy 100 millió eurót szán az e-buszok és e-teherautók akkumulátorrendszereinek nagyüzemi gyártásához szükséges  strukturális átalakítások, illetve a szállítási technológiát, a készre szerelő sort és a biztonságot – különösképpen az akkumulátorok és más nagyfeszültségű komponensek kezelése kapcsán – érintő beruházásokra.

A nagyüzemi gyártás az évtized közepén kezdődne meg, a gyártósor éves kapacitása 2025-re elérné a 100 ezer egységet, s a fejlesztésnek köszönhetően 350 új munkahely jönne létre a közel 4 ezer főt foglalkoztató nürnbergi üzemben, ahol évente 90-100 ezer belső égésű erőforrás készül el. Az MAN közlése szerint erről a jövőre nézve fontos lépésről a munkavállalói képviseletekkel szoros együttműködésben, a bajor politikusok aktív támogatásával döntöttek.

Az elektromos Lion’s City E és az MAN elektromos alvázának akkumulátor-modulja…

Az akkumulátorokat kezdetben kis szériában, manuálisan gyártanák. A nagyüzemi gyártáshoz szükséges beruházások 2023-ban kezdődnének meg, s a tervek szerint 2024 év végére fejeződnének be, ezután indulhatna be a tényleges termelés. A haszongépjármű-gyártó mintegy 30 millió eurós támogatást kap a bajor kormánytól a beruházás finanszírozására a 2023-2027-es időszakban, feltéve ha a finanszírozási és költségvetési követelmények is teljesülnek. Ezeket a pénzeszközöket az akkumulátor-összeszerelésre, valamint az újrahasznosítás, a cellakémia és az akkumulátorbiztonság fejlesztése területén végzett kutatásokra használnák majd fel.

… és a 2024-től sorozatgyártásba kerülő eTruck akkumodulja.

Az MAN arra számít, hogy az e-járművek iránti vásárlói kereslet legkésőbb az évtized közepére jelentősen megnő – amennyiben megfelelő töltési infrastruktúra áll rendelkezésre. Ekkorra az MAN szerint az elektromos autóbuszok, vagy teherautók és a dízelmotoros társaik TCO, azaz a járművek teljes élettartama alatt jelentkező költségei (megvásárlás, üzemeltetés, díjak, adók, javítás) közel azonos szinten lesznek. Összehasonlításképpen jelenleg egy akkumulátoros villanybusz teljes bekerülési költsége 1-1,1 euróba kerül kilométerenként, ebből maga a jármű 60%-ot, a karbantartás közel 20%-ot, az energiafogyasztás 15%-ot, az infrastruktúra 5%-ot tesz ki, egy dízelmotoros busz üzemeltetése pedig 0,8-0,9 euróba kerül,  a költségből a járművek ára és a karbantartás 30-30%-ot, az üzemanyag pedig 40%-ot tesz ki, az infrastruktúra költségek ebben az esetben – mivel az már  rendelkezésre áll – elhanyagolhatók.

Az MAN akkumulátoros városi villanybuszainak sorozatgyártása 2020 októberében indult meg az MAN lengyelországi, starachowice-i üzemében. A sort a 12 méter hosszú szóló változat nyitotta, 2021 elején pedig a 18 méteres csuklós kivitel gyártása is megkezdődött, s mára a típus több mint ezer darabos rendelésállománnyal büszkélkedhet. Az MAN-nél úgy számolnak, hogy 4 év múlva az újonnan értékesített városi autóbuszaiknak fele már elektromos hajtással fog rendelkezni, s ez a részarány az évtized végére elérheti az akár 90%-ot is.

Címkék