A Daimler Truck és a Solaris Bus & Coach után a Volkswagen konszern részeként működő MAN Truck & Bus is bejelentette, hogy a városi portfoliója tekintetében nem invesztál Euro 7-es normát teljesítő dízelmotorok fejlesztésébe, helyette inkább mérnöki és pénzügyi erőforrásait az akkumulátoros technológiák fejlesztésére fordítja, s 2030-tól csak ilyen hajtásmóddal szerelt városi buszokat kínál majd ügyfeleinek.
Az Euro 7-es norma jövőbeli bevezetésével a haszongépjármű-gyártóknak, ha az Európai Bizottság rábólint a törvényjavaslatra, jelentős és technikailag nehezen kivitelezhető szigorításokkal kellene megbirkózniuk. A norma teljesítéséhez teljesen új technológiát kellene kifejleszteni jelentős pénzügyi erőforrások befektetésével, ami viszont az akkumulátoros és üzemanyagcellás elektromos járművek fejlesztése terén eddig tett erőfeszítések rovására menne és súlyosan érintené a zéró károsanyag-kibocsátású termékekre való átállást. A Daimler-csoport például pont ezért – annak ellenére, hogy korábban még azt tervezte, hogy ezt a folyamatot annak költségeivel együtt a belső égésű erőforrások tervezése és gyártása terén nagy tapasztalattal bíró amerikai Cummins motorgyártó vállalattal osztaná meg – már nem is kezd bele az új kibocsátási szabványt teljesítő MDEG (Medium-Duty Engine Generation), azaz közepes teljesítményű motorok fejlesztésébe és a városi buszok szegmensében már biztosan elengedik ezt a hajtásmódot, s a jelek szerint az MAN is követi a nagy német versenytársát ez irányú döntésével. A Daimler és az MAN mellett már a Solaris is jelezte 2027-ben befejezi a belső égésű motorral szerelt, dízel- és gázüzemű autóbuszok sorozatgyártását, s ezt követően csak az elektromos és a hidrogénhajtású autóbuszok gyártására koncentrál majd.
Az MAN a barcelonai UITP kongresszuson a Lion’s City 10 E „nagymidi” villanybuszának hivatalos bemutatójával egybekötött sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy nem várja meg, hogy mi lesz a tervezetten 2027. július 1-től bevezetésre kerülő Euro 7-es norma sorsa, s már most úgy döntött, hogy a szűkös határidő és a soha meg nem térülő befektetés miatt nem fog bele a szabvány fejlesztésébe, helyette erőforrásait a tisztán elektromos járművek gyártására fordítja.
Heinz Kiess, az MAN Truck & Bus termékmarketingért felelős vezetője a rendezvényen elmonda, hogy 2030-tól kezdve egyetlen belső égésű motorral szerelt városi típust sem fognak forgalmazni Európában. Ennek oka a készülő új Euro 7-es szabvány, amely olyan nehéz helyzet elé állítja a gyártókat, hogy választaniuk kell, vagy a belsőégésű motorok fejlesztésébe ölik műszaki és pénzügyi erőforrásaikat, vagy alternatív hajtásokon dolgoznak tovább. Mivel nincs lehetőség a teljes termékpalettára alkalmazható motorok kifejlesztésére, ezért a városi szegmensbe fektetett erőforrások meg sem térülnének. Emellett Kiess azt is megjegyezte, hogy a gázüzemű buszoknak sincs jövőjük az európai piacon és a hidrogén-üzemanyagcellás autóbuszoknak sem jósolnak 10%-nál magasabb piaci részesedést, így ebbe a hajtásmódba sem kívánnak befektetni. Az alternatív hajtások fejlesztése terén tett erőfeszítéseik középpontjában elsősorban az akkumulátoros elektromos járművek állnak majd. A vállalatcsoportnál úgy látják, hogy az ilyen modellek legtöbb esetben – főleg hosszabb távú útvonalakon – költséghatékonyabb és zöldebb megoldást jelentenek a hidrogén-meghajtású járművekhez képest.
Európában a piaci tendenciák is egyértelműen az emissziómentes típusok térnyerését mutatják a dízelek rovására, s az előrejelzések szerint is a kontinensen eladott M3/I osztályú buszok belátható időn belül kizárólag elektromos hajtásúak lesznek, s 2030-ban a városi szegmensben a villanybuszok piaci részesedése már elérheti a 75%-ot.
A következő lépés az MAN autóbuszos részlegének villamosítási ütemtervében az M3/I és M3/II, azaz városi és elővárosi osztály szerint is specifikálható alacsony belépésű Lion’s Intercity LE modellcsalád villanyhajtású változata lesz, amelyet a közeljövőben tervez bemutatni a cégcsoport.
Az MAN Truck & Bus zéró emissziós városi autóbusz családja már több mint 1000 darabos rendelésállománnyal büszkélkedhet, ezekből 450 szóló és csuklós MAN Lion’s City E-t már le is szállítottak az európai ügyfeleknek. A 2020-ban bevezetett városi modellt 2025-től új akkumulátorgenerációval kínálja a gyártó, ami 25%-kal nagyobb hatótávot tud majd kölcsönözni a típusnak, mint a most alkalmazott NMC akkutechnológia. Emellett az „oroszlános márka” 2024-ben bővíti kínálatát inverz pantográfos (azaz a töltőoszlopról lenyíló) gyorstöltési lehetőséggel is, az első ilyen töltő megoldással szerelt járművek a spanyol San Sebastian városában állnak forgalomba.