Kitekintő

2025-ben megújul az MAN városi villanybusza, az MAN Lion’s City E

A Brüsszelben megrendezésre kerülő októberi Busworld 2023 seregszemlén számos, az MAN-t érintő újdonságról hull le a lepel: a rendezvényen mutatkozik be ugyanis a háromtengelyes MAN Lion’s Intercity LE, a gyártó első alacsony belépésű villanybusza, az MAN Lion’s City 12 LE (a címlapképen), a jelentős technikai frissítéssel felvértezett Neoplan Tourliner és a gyártó jövőre bevezetésre kerülő új digitális műszerfala is. Az MAN háza táján azonban még akad hír bőven a közeljövőben várható újdonságokról, az egyik ilyen például, hogy a gyártó 2025-ben újgenerációs akkumulátorokkal, új töltési lehetőségekkel és új hajtáslánccal frissíti elektromos termékvonalát.

Az MAN Truck & Bus kereken négy éve mutatta be, már több mint 1000 legyártott példánnyal büszkélkedő, tisztán elektromos hajtású modellcsaládjának első tagját, a 12 méteres Lion’s City 12 E-t, melyhez 2020-ban egy 18 méteres csuklós, tavaly pedig egy 10,5 méteres nagy midi is csatlakozott, s a legújabb fejlesztés eredményeként hamarosan egy 12 méteres, M3/I (városi) és M3/II osztályú (elővárosi-helyközi) autóbuszként egyaránt specifikálható, alacsony belépésű modellel is bővül a kínálat. Az új alacsony belépésű típus a szóló Lion’s City E moduláris építésmódját használja ki, így a főbb jellemzői és befoglaló méretei sem változnak az alaptípushoz képest, ugyanazok a mellső és hátsó túlnyúlások, valamint a tengelytáv is. Az LE verzióban is ugyanaz a házon belülről származó, 160 kW névleges- és 240 kW csúcsteljesítményű központi villanymotor gondoskodik, mint a teljes hosszban alacsonypadlós változatban, s a maximálisan beépíthető akkukapacitás tekintetében sincs különbség, ennek maximuma 480 kWh.

A gyártó, beleértve a hamarosan debütáló Lion’s City LE-t is, 2025-ben egy jelentős frissítést fog végrehajtani az immár négytagúvá bővült modellcsaládon. Ez a fejlesztés egy újgenerációs, nagyobb energiasűrűségű NMC akkupakk alkalmazását, pantográfos töltési lehetőség, valamint kerékagymotoros portáltengely bevezetését is magában foglalja.

Az új Lion’s Intercity akkumulátoros változata belátható időn belül, várhatóan már jövőre bemutatkozik, 2027-ben pedig érkezik a cégcsoport első elektromos turistabusza, a Lion’s Coach E

Az újgenerációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid akkumulátorral, amely 50%-kal is megnövelheti a hatótávolságot, a 10,5 méteres midi a 400 helyett akár 445 kWh-ás, a szóló 12 méteres a jelenlegi 480-nal szemben már 534, a csuklós pedig a mostani 640 helyett akár 712 kWh-ás akkumulátorcsomaggal is elérhető lesz. Az ügyfél 2022 óta dönthet arról, hogy mekkora akkupakkot kér a megrendelt kocsikba, így lesz ez 2025-től is, a midi elérhető lesz ugyanúgy 4 vagy 5 modulos akkupakkal, a szóló verzió 4,5 illetve 6 modulos csomaggal is rendelhető lesz, a csuklós kivitelnél pedig lehet majd választani a 6,7 és 8 egységből álló energiatárolót is, 65 és 80%-os DoD (depth of discharge) beállítással egyaránt. A gyártó szerint az új akkutechnológiának köszönhetően az akkumulátorok életciklusa akár egymillió kilométerre is meghosszabbodhat az autóbuszban eltöltött első életük során.

A töltéstechnológiában is lesznek újítások, lehetővé válik az akár 375 kW-ás töltési teljesítmény és az inverz pantográfos töltési megoldás is. A nagyobb töltési teljesítménnyel a szóló buszokba kerülő legnagyobb akkupakk esetében a 100%-os töltöttség másfél óra alatt válik elérhetővé, a csuklós verziónál pedig a töltési folyamat mindössze két órát vesz majd igénybe. A 2025-ös modellév másik fontos újítása, hogy a Lion’s City E rendelhető lesz kerékagymotorokkal szerelt portáltengellyel is, amivel akár 15%-os fogyasztáscsökkenést is el lehet érni a mostani, központi vontatómotoros megoldáshoz képest.

Címkék