Bő egy évvel a 2021 őszén bemutatott helyközi változatok után az MAN közzétette az első gyári képsorozatot a Lion’s Intercity LE sorozat első, immár városi felhasználásra szánt modelljeiről is. A mostantól lágyhibrid hajtásrendszerrel is elérhető alacsony belépésű termékvonal a teljes hosszban alacsonypaldós típusokat túlságosan drágának találó városi üzemeltetőket veszi célba. Az MAN állítása szerint erre a kategóriára az utóbbi időben növekvő igény mutatkozik, elsősorban a szűkösebb költségvetésű városok részéről.
Az egyszerre több korábbi típust is felváltó Lion’s Intercity LE piaci startja kifejezetten jól sikerült a gyártó szerint, egyetlen év leforgása alatt ugyanis több száz példányra érkezett megrendelés. Ezek közül a legjelentősebb tételt a DB Regio számára 2026-ig leszállítandó akár 940 darabos széria jelenti, igaz, ennek egy részét várhatóan a teljes hosszban alacsonypadlós Lion’s City típus teszi majd ki. A német nagyvállalaton kívül Spanyolország, Izrael és Marokkó is vásárolt már az MAN új alacsony belépésű modelljéből. A magyar érdeklődésre is számot tartó típus két demópéldányát tavaly novemberben idehaza is bemutatták a sajtó képviselőinek, ezt követően pedig több potenciális helyi vásárló, köztük az ArrivaBus és a Volánbusz is kipróbálta a járműveket.
A gyártó ígéretének megfelelően most bemutatkozott a városi forgalomra tervezett kiadás is, amelynek sorozatgyártása a tervek szerint 2023 elején indul az MAN ankarai gyárában. Az elővárosi-helyközi felhasználásra szánt verzióhoz hasonlóan most is a kéttengelyes változatok, név szerint a 12,44 méter hosszú 32C, illetve a 13,14 méteres 33C kódjelű variánsok kerülnek piacra először (a gyári kódban a 3-as szám a városi felhasználásra, a második számjegy pedig a 12, illetve 13 méter körüli hosszra utal). A projekt harmadik fázisát jelentő nagy utaskapacitású, 14,46 méter hosszú háromtengelyes változatok (34C, illetve 44C) érkezését továbbra is 2024-re ígéri az MAN, amelyet a tisztán elektromos hajtású változatok követnek majd, jelen állás szerint 2025-től.
Az MAN találékony marketingesei „kilátással rendelkező városi buszként” hivatkoznak az új típusra, amelyet kívülről nem is igazán lehet megkülönböztetni a tavaly megjelent elővárosi-helyközi kivitelektől – talán mellső tengely felett, illetve a hátsó szélvédő alatt húzódó nagyméretű, a járatszám és az úti cél megjelenítésére is alkalmas kijelzők, valamint a kör alakú hátsó magasság- és irányjelző lámpák jelentenek minimális eltérést, de ezek is inkább csak specifikációs részleteknek tekinthetők. Ezen kívül akad egy formai érdekesség oldalnézetből is, amelyet más gyártóknál sem nagyon láttunk eddig: a magaspadlós szakaszon az oldalfalakat a szokásosnál mélyebben üvegezték – a teljes hosszban alacsonypadlós típusoknál esetenként a peronrészt szokták hasonló módon világosabbá tenni. Egyébként maga a gyártó sem törekszik az egyes kivitelek éles elhatárolására, még a bemutatóbuszok többféle alkalmazásmódot hirdető, kék dekorációval feldobott aranyszínű reklámfényezése is azonos.
A lényegesebb különbségeket a beltérben, illetve a hajtáslánc környékén kell keresni. A városi körülményekre adaptált változatok az A-tengelytől a második ajtó vonaláig teljesen dobogómentes utastérrel rendelkeznek, az optimalizált állóhelyeknek köszönhetően pedig a hosszabbik kivitel fedélzetén összesen akár 107 utasnak is jut férőhely. A városi modellekhez három különböző kárpitozású, könnyen cserélhető ülőlapú utasülést kínál az MAN, a kétpontos biztonsági övekkel is ellátott MAN City Comfort ülésezés opcionális (a helyközi kivitelekhez másfajta ülés és hárompontos öv jár). Az alacsonypadlós területen minden ülést és kapaszkodót az oldalfalakhoz rögzítettek a jobb takaríthatóság érdekében. A hátsó magaspadlós részen hátrafelé haladva az üléstér padlózata folyamatosan emelkedik, a színházpadlós prémium turistabuszokra jellemző kilátást nyújtva az itt helyet foglalóknak. Érdekesség, hogy az üléssorok felett húzódó, igény szerint nyitott vagy zárt kivitelű csomagtartó polcok városi specifikáció esetén is rendelhetők.
A városi forgalomra szánt példányok alapesetben kétszárnyú, befelé nyíló bolygóajtókat kapnak 2-2-0 elrendezésben, a második ajtónál mechanikus vagy távvezérelt kerekesszékes rámpával. Az MAN által kiadott gyári sajtófotókon is egy kétajtós változat szerepel, de a városi termékvonalból készül majd háromajtós kivitel is, 2-2-1 ajtókiosztással. A pneumatikus ajtóműködtetés alternatívájaként opcionálisan kérhető a jóval csendesebb üzemet biztosító elektromos megoldás is, lengő-toló mechanizmussal.
A megrendelők négy különböző teljesítményű légkondicionáló közül választhatnak, 32, 33, 39 vagy 40 kW hűtőteljesítménnyel. A koronavírus-járvány óta fokozott figyelmet kapnak a közösségi közlekedésben a higiéniai szempontok és a fertőzések megelőzése, ennek érdekében a szellőzőrendszert MAN Genuine antivirális szűrőkkel szerelik fel. A járművezető munkahelye egyrétegű biztonsági üveglappal vagy polikarbonát panellel választható el az utastértől.
A sofőrkörnyezet jelentősen átalakult. A városi kivitelekbe szerelt új, ergonomikus műszerfal egy az egyben a Lion’s City aktuális generációjából került át, kialakítása megfelel a német VDV-ajánlásoknak is. A két részre osztott pult alsó része a kormánykerékkel együtt állítható, a buszvezetőnek szánt információk egy nagy felbontású, 4″-os színes kijelzőn jelennek meg a műszeregység közepén. A Lion’s Intercity LE esetében a vezetőülés pozíciója 120 mm-rel magasabb a gyártó teljes hosszban alacsonypadlós típusaiénál, így a járművezetőnek nem csak a forgalomra van jobb rálátása, de egyúttal az utasok szemmagasságában is ül, amit az MAN szerint biztonsági okokból jobban preferálnak az utóbbi időben. A hagyományos visszapillantó tükrök helyett felárért cserébe MAN OptiView tükörhelyettesítő kamerarendszer is választható, de az alapáras tükrök is kiegészíthetők közvetlenül a busz előtti területet figyelő, illetve az első ajtóhoz felszerelt, iskolabuszos alkalmazáshoz kialakított plusz tükrökkel is.
Erőforrásként ezúttal is a Lion’s City jelenlegi generációjával bevezetett hathengeres, 9 literes MAN D1556 dízelmotor szolgál, amely háromféle, 280, 330 és 360 lóerős (rendre 206, 243 illetve 265 kW) teljesítményszinttel kérhető, és a környezetvédelem jegyében akár biodízellel (FAME), hidrogénezett növényi olajjal (HVO) vagy szintetikus üzemanyaggal (XtL) is működőképes. A Lion’s Intercity LE sorozatnál újdonságot jelent az MAN EfficientHybrid modul megjelenése, amely nem csak a tüzelőanyag-fogyasztást, hanem a Start-Stop funkciónak köszönhetően a zajterhelést is csökkenti – elvégre nincs csendesebb egy, a piros lámpánál álló motorral várakozó autóbusznál. A rendszer alapját egy 12 kW teljesítményű és 220 Nm legnagyobb nyomatékú indítómotor-generátor képezi, amely indításkor besegít a belső égésű motornak, a lassítások és fékezések során pedig gondoskodik a mozgási energia egy részének villamos formában történő visszanyeréséről, amit ezt követően a tetőn elhelyezett UltraCap nevű, 40 Wh kapacitású szuperkondenzátor modulban tárol el a rendszer a későbbi felhasználásig. Erőátviteli egységként kétféle automataváltó – 4+1 fokozatú Voith DIWA.6, vagy 6+1 fokozatú ZF EcoLife 2 – közül lehet választani.
A városi kivitelek 275/70 R22,5 méretű gumiabroncsokkal jönnek, ezzel a belépési padlómagasság is alacsonyabb a korábbinál, 320 mm. Az igényes, független felfüggesztésű mellső futómű a kanyar belső ívén futó keréknél 56°-os elkormányzási szöget biztosít (a helyközi változat ballonosabb, 295/80 R22,5 méretű gumiabroncsaival ez az érték 53°-ra csökken). Hátul az MAN saját fejlesztésű HY-1350-B-03 típusjelű hajtott hátsó hídja került beépítésre.
Az MAN új városi belépőmodelljéhez alapáron jár az ABS, az ASR, a fékasszisztens és az ESP is. Felárért cserébe többek között abroncsnyomás-ellenőrzőt, az intercity forgalomra szánt kivitelekhez pedig adaptív tempomatot és sávelhagyásra figyelmeztető rendszert is kérhetnek a leendő ügyfelek. Kérdés, hogy a Lion’s Intercity LE most bemutatott városi változatainak mennyi lehetősége marad a piaci érvényesülésre a lokálisan nullemissziós típusokat favorizáló európai politikai környezetben, de a jelenlegi, akár lágyhibrid hajtású formájában a típus kifejezetten ütőképes ajánlat lehet a megfizethető árú, de igényes kivitelű városi autóbuszt keresők számára, még az elektromos városi autóbuszok teljes körű térhódítása előtt.
Fotók: MAN Truck & Bus SE