December 20-án, azaz hétfőn minőségi előrelépésre készülhet a veszprémi helyi buszjáratok utazóközönsége: forgalomba áll a V-Busz Veszprémi Közlekedési Kft. frissen beszerzett, vadonatúj MAN Lion’s City 12C EfficientHybrid flottájának első húsz tagja. A januártól igénybe vehető teljes kontingens összesen 42 új járműből áll majd, az állomány kétharmadát kitevő 28 darab szóló kocsi mellé a júniusban aláírt szállítási szerződés értelmében december 31-ig további 14 darab csuklós autóbusz is érkezik, növelve ezzel utóbbiak számarányát a királynék városában. A szóló kocsik egyik példányát a V-Busz meghívására még az utasforgalomba állítás előtt megtekinthettük és kipróbálhattuk. A járművet Négrádi Tamás, a társaság üzemeltetési igazgatója mutatta be csapatunknak.
Hétfőtől az elsőként átadott húsz darab szóló autóbusz, a TAF-800-tól TAF-819 tartó rendszámmező tagjai állnak utasforgalomba, közülük is a legelső példányt próbálhattuk ki a V-Busz telephelyén, valamint egy rövid városi próbakör erejéig. A fennmaradó nyolc darab szóló kocsi a tervek szerint még karácsony előtt megérkezik Veszprémbe, a csuklósok pedig a két ünnep között csatlakoznak a flottához. A legtöbb ember számára a pihenést jelentő időszak így tehát meglehetősen mozgalmas lesz a veszprémi szolgáltatónál, cserébe viszont a 2022-es évnek már vadonatúj flottával vághat majd neki a cég. Addig azonban még sok a tennivaló, szombati látogatásunk idején is teljes gőzzel zajlott a járművezetők és a karbantartó személyzet képzése.
Veszprémben a 2019 januári szolgáltatóváltás óta egészen mostanáig egy, a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt kényszerűségből számtalan helyről és gyártótól összeszedett használt buszokból álló flottával szolgálták ki a helyi járatokat, az ebből fakadó összes üzemeltetési nehézséggel együtt, 2021 végére azonban elérkezett a V-Busz kezdettől fogva tervezett átfogó állománycseréjének ideje. A vadonatúj MAN-ek beszerzésével az eddigi inhomogén járműparkot Európa egyik legegységesebb és legújabb flottája váltja, hiszen a tartalékként megmaradó néhány régebbi autóbuszt – három darab előző generációs szóló MAN Lion’s City-t, illetve négy Neoplan N4522 Centroliner csuklóst – leszámítva a teljes állomány megújul. A generációváltás a Zöld Busz Program keretében jövő májusban érkező további öt darab, tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s City 12 E forgalomba állásával válik majd teljessé.
Amint azt a napokban megírtuk, az új buszokkal január folyamán díjmentes lesz az utazás, de a járművek attraktív megjelenésükkel ezt követően is jelentősen hozzájárulnak majd ahhoz, hogy a közösségi közlekedés vonzó legyen a lakosság számára. A veszprémi helyi járatú autóbuszok lila flottaszíne máig megosztónak számít, bár egyedisége kétségtelen, és valójában nagyon is tudatos megfontolásból esett annak idején erre a döntéshozók választása. Veszprém ugyanis a királynék mellett hagyományosan a püspökök városa is, a buszok színvilága pedig a katolikus főpapok bíborlila öltözékére utal. A járművek esztétikáját illetően korábban nekünk is voltak kételyeink, élőben azonban meglepően jól áll ez a festés az új Lion’s Citynek, és a szerencsére eredeti formájukban megtartott feketítésekkel együtt szépen ki is adja azt a modern és látványos összképet, amit az MAN formatervezői megálmodtak. A V-Busz vezetősége egyébként még november folyamán meglátogatta az összeszerelés alatt álló buszokat az MAN starachowice-i (Lengyelország) üzemében – nos, valóban már messziről ki lehetett szúrni a magyar város számára készülő lila fényezésű járműveket, a számtalan külföldi megrendelőt kiszolgáló gyártósoron nem akadt még egy ehhez hasonló színterv.
A V-Busz új flottájának szóló tagjai 12 185 mm hosszúak és a légkondicionáló tetőegységével együtt 3160 mm magasak, mindehhez az Európában megengedett maximumot jelentő 2550 mm-es szélesség társul. A buszok tengelytávja 6005 mm, 2775 mm-es mellső- és 3405 mm-es hátsó túlnyúlás mellett, a terepszögek pedig elöl és hátul egyaránt 7°-osak. Az utastérbe három teljes szélességű, két felszállósávos ajtón át vezet az út 2-2-2 elrendezésben, pneumatikus működtetésű, befelé nyíló bolygóajtókkal. Veszprémben a vidéki magyar városok többségéhez hasonlóan minden járaton első ajtós felszállási rend van érvényben, ezért az ajtók mellett kívül csak vésznyitókat találunk, külső ajtónyitó gombokat nem – leszámítva természetesen a mozgáskorlátozottak számára fenntartott nyomógombot. A kerekesszékesek bejutását az utastérbe a második ajtónál mechanikus rámpa segíti – ennek fogantyúján ottjártunkkor még rajta volt a gyári védőfólia.
Az egyébként is látványos külső megjelenés színvonalát tovább emelik a LED-szalagokkal operáló fényszórók, a homlokfalon ez a stíluselem egyszerre nappali menetfényként és irányjelzőként is funkcionál. Az elektronikus külső relációjelzők a HC Linear termékei. A homlokfali és a jobb oldali egység a viszonylatszám mellett az úti cél megjelenítésére is alkalmas, a hátfali, kisebb LED-tábla mérete csak a járatszám kiírására elegendő. A külső visszapillantó tükrök házai fényezetlen kivitelük ellenére is mutatósak, és igazság szerint a feláras extrát jelentő műanyag dísztárcsák elmaradása sem okozott bennünk különösebb hiányérzetet.
Összhangban a környezettel
A fedélzetre lépve a „nullkilométeres” buszokra jellemző, járműbarátoknak kedves visszafogott műanyagillat és kellemes térérzet fogadja az utazóközönséget. Természetesen kipróbáltuk a típus világpremierjén nagy tetszést keltő indirekt LED-es beltéri világítást is, bár összefüggő fényszalag hiányában itt kevésbé nyújtja azt az élményt, mint a nagy nemzetközi kiállításokon látott bemutatóbuszok esetében.
A szóló kocsik fedélzetén 67 állóhely mellett összesen 29 fix rögzítésű utasülés található, ezek közül kettő – a mellső kerékdobok menetirányba néző ülései – másfeles kivitelű. Az ülőalkalmatosságok a vidéki városokra jellemző, keskenyebb utasfolyosót biztosító 2+2 soros elrendezésben sorakoznak, a motorsátor mellé pedig három ülést is sikerült beilleszteni. A második ajtóval szemben húzódó peronrészen a menetiránynak háttal elhelyezett kerekesszékes-férőhely található, az ide sok esetben felszerelt lehajtható üléseket ezúttal mellőzték. A kapaszkodók zöld színt kaptak, utalva az Euro 6-os dízelmotorral rendelkező, lágyhibrid hajtásrendszerű autóbuszok környezetbarát jellegére. A természettel ápolt baráti viszony jegyében választották ki az ülések kárpitozását is, ahol a közel függőleges irányú hullámos zöld mintázat a fatörzsek kérgét hivatott feleleveníteni.
A kapaszkodóknál maradva említést érdemel az oldalfalak alján, illetve közvetlenül az ablaköv alatt végigfutó alumínium profilokból felépülő sínrendszer, amit az új Lion’s City esetében kimondottan ötletesen valósítottak meg. A jobb takaríthatóság érdekében nem csak utasülések, hanem a szélfogók és a kapaszkodórendszer elemei is ezekhez, rajtuk keresztül pedig az oldalfalakhoz vannak bekötve. Ez a megoldás manapság terjedőben van a vezető európai buszgyártóknál, ám az MAN mindezt még egy szinttel tovább vitte, mivel egyes leszállásjelző gombok és kisebb fogódzkodók is a rendszer részeit képezik, könnyebbséget és rugalmasságot biztosítva a gyártó számára az egyes kivitelek specifikálása során. A kifejezetten alacsonyan, közvetlenül a leszállásjelzők felett elhelyezett vészjelzők pozíciója viszont nem tűnik szerencsésnek, az első időszakban vélhetően sok bosszúságot okoz majd a járművezetőknek, hogy az utasok tévedésből gyakran ezeket nyomkodják majd.
A beltéri vizuális utastájékoztatás információi egy, a közlekedőfolyosó felett elhelyezett, a HC Lineartól származó színes LCD-monitoron jeleníthetők meg, továbbá a vezetőfülke hátfalára is került egy digitális óra. Az utastéri felszereltség részét képezi a biztonsági kamerarendszer is. A veszprémi kivitel utasteréből kimaradtak a manapság divatos USB-töltőaljzatok, a V-Busz ugyanis a rövid, jellemzően legfeljebb 20-25 perces menetidejű járatokon kevésbé érezte ezek létjogosultságát. Egyelőre fedélzeti WiFi sincsen, ám ennek telepítésére van lehetőség és a társaságnál vizsgálják is a kivitelezhetőségét.
Az oldalablakok az idehaza jobban preferált elhúzható kivitel helyett a tőlünk nyugatabbra bevett gyakorlat szerint csak kibillenthetőek, így nyáron az utastér komfortos hőmérsékletének biztosításához elengedhetetlen a Valeo (Spheros) REVO típusú klímaberendezés használata. Ennek hatékonyságát a decemberi hidegben nem volt alkalmunk kipróbálni, a karosszéria jobb hátsó sarkába telepített Spheros Thermo 350 fűtőkészülékkel megtámogatott vonalradiátoros fűtés viszont kitűnően vizsgázott a próbaút során.
Dicséretes a beltéri műanyag burkolatok és a légcsatornák kidolgozása, bár utóbbiak csak az ablakok irányba biztosítanak légbefúvást. Az illesztések pontosak, és még a legkisebb takaróelemek is formatervezettek – látszik, hogy az MAN-nél odafigyeltek a részletekre, nem véletlenül emésztett fel hét évet az új városi-elővárosi típuscsalád kifejlesztése. Korunk kényelmi vívmányai, mint az esőérzékelős ablaktörlő és az automata fényszórók mellett kifejezetten biztonságnövelő funkciók is akadnak az extralistán, ilyen például a vezetőfülke speciális ajtaja, amely csak belülről, behúzott kézifék esetén nyitható, illetve nyitott fülkeajtóval elindulva a rendszer jócskán lekorlátozza a busszal elérhető végsebességet.
A veszprémi járművezetők rendezett, áttekinthető környezetben végezhetik majd a munkájukat. A kettéosztott műszerfal tagolását az MAN tervezői jól átgondolták. A műszeregység és a kétoldali, kézre eső gombcsoportok helyzete praktikusan a kormányoszloppal együtt állítható, míg a műszerfal felső része a légbefúvókkal és az automata váltó forgókapcsolójával együtt rögzített helyen marad. A sofőrablak alatti gombsor azonos a Lion’s Intercity LE típusban látottal, akárcsak a közvetlenül mögötte található, pohártartóval egybeépített nyitott tárolórekesz – itt USB-csatlakozót is elhelyeztek a járművezető számára, bár ezek pozícióját a pilóta bal könyökénél továbbra sem tartjuk a legszerencsésebbnek.
Elektromos segítség
A Lion’s City sorozat 2018-as generációváltásával az MAN a belső égésű motorral szerelt kiviteleknél elengedte az általa sokáig favorizált fekvőmotoros elrendezést, így a veszprémi kocsikba is az álló hengerelrendezésű, hathengeres, 9 literes MAN D1556 LOH dízelmotor került, annak is a 280 lóerő (206 kW) teljesítményű, maximálisan 1200 Nm nyomatékot leadó változata – a csuklósok ugyanezen erőforrás 330 lóerős (243 kW), 1400 Nm csúcsnyomatékú kiadását kapják. A motortérből természetesen nem hiányzik az idehaza kötelezően előírt automata tűzoltórendszer sem.
A hajtáslánc fő nevezetessége a lágyhibrid (mild hybrid) modul, amely önmagában ugyan nem képes a jármű zéró emissziós üzemmódban történő mozgatására, de a gyártó állítása és a V-Busz reményei szerint mérhető csökkenést jelent majd a fogyasztásban és a károsanyag-kibocsátásban. Ennek igazolására egyelőre nem áll rendelkezésre elég gyakorlati tapasztalat, ám a V-Busz illetékesei úgy vélik, néhány héten belül le tudják majd vonni az első következtetéseket. Az MAN saját nevezéktanában EfficientHybrid nevet viselő rendszer lényegében egy, a motor és a nyomatékváltó közé beépített indítógenerátoron alapszik, amely túl azon, hogy az indítómotor szerepét is ellátja, elinduláskor és gyorsításkor besegít a dízelmotornak, csökkentve annak terhelését és ezáltal fogyasztását. Ezen kívül a fékezések alkalmával lehetőséget biztosít a mozgási energia egy részének elektromos formában való visszanyerésére is, amelyet a rendszer a tető bal felső sarkában elhelyezett, Ultracap nevű szuperkondenzátor egységben tárol – később ezt az energiát használja fel a belső égésű motor már említett megtámogatására. A buszokba négyfokozatú automata sebességváltó került, a szóló kocsikban Voith DIWA 854.6, csuklós társaikban pedig Voith DIWA 864.6 típusú egység gondoskodik az erőátvitelről, amely a konkurencia termékénél kedvezőbb fogyasztást ígér. A veszprémi szállítás egyébként az utóbbi évek legnagyobb magyarországi üzlete a legalább öt- vagy hatfokozatú váltókat előíró tenderkiírások miatt mostanság kissé háttérbe szorult Voith számára. A szóló kocsikba épített üzemanyagtartály 175 literes térfogata valamivel kisebb az elődmodellben megszokottnál, ami a kezdeti időszakában tartogathat még meglepetéseket a sofőröknek és az üzemeltetőnek.
A futóművek az MAN saját gyártmányai, előre független felfüggesztésű egység került. A megfelelő tapadást 275/70 R22,5 méretű Continental gumiabroncsok biztosítják. A szóló buszok legnagyobb megengedett össztömegét 18 300 kg-ban adta meg a gyártó.
Veszprém meglehetősen kétarcú úthálózattal van megáldva – a városi utak nagyjából fele jó minőségű burkolattal rendelkezik, a maradék a Magyarországon megszokott szégyenteljes színvonalat hozza -, de a busszal megtett próbautunk során az utastéri zörgések így is visszafogottak maradtak, a futóművek szépen simítják ki az úthibákat. A motor is csendesen teszi a dolgát, még emelkedőkön is, a Voith váltó jellegzetes hangja lassításkor jól felismerhető. Az egyébként kikapcsolható automatikus start-stop rendszer mind a járművezetők, mind pedig az utazóközönség részéről megszokást igényel majd, de minden bizonnyal értékes gázolaj-litereket fog megtakarítani az üzemeltetőnek.
Európai szinten
A V-Busz teljes körű flottacseréje a város és az MAN számára is kiemelt jelentőséggel bír. Utóbbi ezzel fontos referenciát szerez Magyarországon – vélhetően nem utoljára szállít a Lion’s City sorozat tagjaiból hazánkba az oroszlános gyártó -, ráadásul elmondhatja magáról, hogy egy magyar megyeszékhelyet kizárólagosan szolgál ki termékeivel. Veszprém pedig a helyi járatú autóbusz-állomány színvonalát tekintve hirtelen éllovassá válik az országban, és olyan flottával készülhet az Európa Kulturális Fővárosa cím 2023-as viselésére, amely a kontinens bármely nagyvárosában megállná a helyét.