Egyelőre kimondottan kedvezőek a Veszprémben tavaly év végén forgalomba állított, lágyhibrid hajtású MAN Lion’s City autóbuszokkal szerzett tapasztalatok – erről Négrádi Tamás, a V-Busz Veszprémi Közlekedési Kft. korábbi üzemeltetési igazgatója, jelenlegi stratégiai tanácsadója beszélt október 19-én a zsámbéki drivingcamp Hungary vezetéstechnikai pályán megrendezett 52. Autóbusz Szakértői Tanácskozáson.
A 2018 júliusában megalakult önkormányzati tulajdonú V-Busz szolgáltatásának 2019-es elindításakor ugyan kényszerűségből számos különböző helyről összevásárolt, használt buszokból álló járműparkkal kezdte meg a munkát, a cél már kezdettől fogva egy, a lehető legkevesebb típusból álló, homogén flotta létrehozása volt. Erre tavaly adódott lehetőség egy vadonatúj, összesen 42 járművet számláló MAN Lion’s City széria beszerzésével, amelyből 2021 végéig forgalomba is állt mind a 28 darab szóló és 14 darab csuklós példány. A buszokkal új járműfedélzeti integrált irányítási rendszer és új utastájékoztatási rendszer is bevezetésre került. (Amint azt korábban megírtuk, a flottacsere révén felszabaduló régebbi járműveit a társaság nem sokkal az ukrajnai háború kitörése után menekültszállításra ajánlotta fel – információnk szerint azonban elképzelhető, hogy a buszok egy részét hamarosan egy másik magyar városban láthatjuk majd viszont.)
Az Euro 6-os környezetvédelmi besorolású, korszerű MAN D1556 dízelmotorral, valamint Voith DIWA NXT automataváltóval és a rekuperációt lehetővé tévő EfficientHybrid modullal szerelt autóbuszokat (a további műszaki részletekért lásd korábbi cikkeinket) 2022 júniusának utolsó napjaiban további öt darab, immár tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s City 12 E követte, amelyeket a kormányzati Zöld Busz Program első szakaszában szerzett be a V-Busz. Ezekbe a járművekbe már olyan plusz funkciók is bekerültek, mint például a gyalogosvédelmet elősegítő MobilEye holttérfigyelő, vagy a táblafelismerő rendszer. A V-Busz által végzett tesztek során a buszokkal valós üzemi körülmények között 400 kilométeres hatótávot is sikerült elérni.
Az elektromos MAN-ek esetében a Kempower gyártmányú adaptív dinamikus töltési infrastruktúrát nem a járműtelepen, hanem a Haszkovó forduló végállomáson építették ki. A rendszert a hozzá tartozó, felhő alapú ChargeEye Depot Master intelligens töltésirányítási és -optimalizálási szolgáltatás teszi teljessé. Hosszú távon természetesen Veszprémben is a lokálisan zéró emissziós hajtásmódok előnyben részesítésére törekednek. Ennek megfelelően a jövőbeli tervek között szerepel a Haszkovó végállomás teljes átépítése, napelemes energiaellátással és a hozzá csatlakozó energiatároló rendszerrel, középtávon pedig egy saját telephely létrehozása is napirenden van a V-Busznál (a jelenlegit a Volánbusztól bérli a társaság).
A konferencián elhangzottak alapján az új veszprémi buszflotta 2022 első félévében összesen 1 172 158 kilométert tett meg – ebben egyelőre értelemszerűen szinte kizárólag a hibridek futásteljesítménye van benne. Ezen idő alatt a menetrendi pontosság 99,91% volt a prezentáció szerint, és mindössze két műszaki okokra visszavezethető menetkimaradás történt, ami 0,001%-os aránynak felel meg. (Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem adódtak műszaki problémák, mivel kisebb gyermekbetegségek előfordultak, de ebből csak két olyan eset volt, ami járatkimaradást is eredményezett.)
A vadonatúj járműpark az utazóközönség tetszését is elnyerte: főként ennek tudható be, hogy a jegyárbevétel 32%-kal nőtt 2021 azonos időszakához képest, miközben a karbantartási költségek jelentősen csökkentek. Az új autóbuszok tüzelőanyag-fogyasztása is kedvezőbben alakult elődeikénél: a vizsgált időszakban a szóló MAN buszok esetében 8,1, a csuklósoknál pedig 15,7 literrel alacsonyabb fogyasztást mértek 100 kilométerenként, így havi szinten a V-Busz számításai szerint kb. 20 ezer literes spórolással lehet kalkulálni. Mindezek idén szeptemberig összesen 70,58 millió forint megtakarítást eredményeztek a társaságnál a gázolaj és az AdBlue adalék egekbe szökő beszerzési ára ellenére is (utóbbi egészen elképesztő mértékben drágult, literenként 85 forintról 400 forintra). A kedvező számokat ráadásul úgy érte el a társaság, hogy tarifaemelkedésre csak idén novembertől lehet számítani.
Fotók: Négrádi Tamás/V-Busz Veszprémi Közlekedési Kft.