Annak ellenére, hogy a vadonatúj, D30 néven érkező, Euro 7-es emissziós norma határértékeit is teljesíteni képes új motorcsaládnak köszönhetően az MAN dízel turistabuszainak jövője hosszú távon továbbra is biztosított lesz, a német gyártó törekszik arra is, hogy távolsági modelljei rövid időn belül tisztán elektromos hajtással is elérhetők legyenek. 2025-ben az MAN nemcsak az Euro 7-es környezetvédelmi norma előírásaira felkészített D30-as motorcsalád sorozatgyártását kezdi meg, hanem bemutatja első elektromos távolsági buszát is – ezt Oktay Barbaros, az MAN buszos üzletágának vezetője nyilatkozta laptársunknak, a Sustainable Busnak adott interjújában.
Az elektromos buszok korlátozott hatótávolsága, illetve a kiterjedt európai töltőhálózat hiánya okán az MAN-nél is úgy látják, amit a folyamatban lévő fejlesztések is igazolnak, hogy a hagyományos dízelmotoroknak az elkövetkezendő egy-másfél évtizedben továbbra is lesz létjogosultságuk a turistabuszokban. Ugyanakkor, mivel az elektromos hajtásra való átállás egyre nagyobb hangsúlyt kap a távolsági közlekedésben, az MAN hosszú utazásokra szánt modelljei esetében is megkezdődtek a tisztán elektromos hajtású változatok fejlesztési munkálatai. A fejlesztés az MAN városi villanybuszaiban jelenleg alkalmazott megoldásnál 50%-kal nagyobb hatótávot kínáló, újgenerációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid akkumulátorok bevezetésével párhuzamosan valósul meg. Ezeket az akkumulátorokat 2025-től az MAN nürnbergi gyárában szerelik össze, s az MAN jövőre debütáló akkumulátoros turistabuszába akár 800 kWh-át meghaladó energiatároló-képességgel rendelkező akkupakk is kerülhet majd, 375 kW-os gyorstöltési lehetőséggel.
Az „oroszlános” márka távolsági villanybuszának sorozatgyártása 2026-2027-ben indulhat el, gyártási helyéül pedig a cégcsoport ankarai üzeme fog szolgálni. Az MAN tisztán elektromos hajtású, midi, szóló, csuklós és alacsony belépésű kivitelben is elérhető típusának gyártása egyelőre még a starachowice-i üzemében történik, napi maximum 12 darabos gyártási kapacitással, 2025-től azonban az elektromos hajtásrendszerhez igazodó gyártási folyamatokat lehetővé tevő beruházások lezárulta után már a török gyáregységben is tervezik a Lion’s City E sorozatgyártásának elindítását. Az ankarai gyárban, ahol kezdetben napi három elektromos busz elkészültével számolnak, készülnek majd 2025-től az MAN Lion’s Intercity LE elektromos változatai is.
Az MAN emellett 2025-ben frissíteni fogja a négytagú Lion’s City E városi modellcsaládját is; ami többek között újgenerációs, nagyobb energiasűrűségű NMC akkupakk alkalmazását, pantográfos töltési lehetőség, valamint a ZF AxTrax 2 LF kerékagymotoros portáltengely bevezetését is magában foglalja.