Idén is folytatódik az MAN tavaly elindított, Electrifying Europe néven futó roadshowja, melynek keretében több MAN Lion’s City E villanybusz turnézik teszt jelleggel Európa nagyobb városaiban. Tavaly az utasokkal végzett tesztprogram során kontinensünk 15 országában próbálhatták ki a potenciális vásárlók a Volkswagen érdekeltségébe tartozó haszongépjármű-gyártó elektromos városi modelljét. A programban hazánk is érintett volt, hiszen Hamburg, München, Wolfsburg, Köln, Antwerpen, Luxembourg és Barcelona mellett Budapest is szerepelt a naptárban.
A gyári bemutatókörút részeként tavaly összesen 15 nullszériás demópéldány állt beugrásszerűen forgalomba a típusból különböző európai városokban. A rövidebb látogatások mellett előfordultak hosszabb távú üzemeltetői tesztek is, például Hamburgban, Münchenben vagy éppen Wolfsburgban. Ezenkívül a gyártó állítása szerint a Lion’s City E gyakorlatiasságát, hatótávolságát, megbízhatóságát, biztonságát és kényelmét számos próbának vetették alá tavaly Európa-szerte, olyan kihívást jelentő körülmények között is, mint például a 35 °C-ot is meghaladó külső hőmérséklet vagy éppen a meredeken emelkedő utcákkal jellemzett tesztútvonalak.
Az MAN Truck & Bus az internetes csatornáin az #ElectrifyingEurope hashtaggel kíséri a turnét, amely eddig 15 országban 78 állomást érintve összesen 141 ügyfélhez jutott el. Annak érdekében, hogy további európai ügyfelek és közlekedési vállalatok is kipróbálhassák a német villanybuszt, az MAN Truck & Bus 2021-ben elindítja a roadshow következő fordulóját is. A második felvonás többek között Oroszországban, Olaszországban, Portugáliában, Romániában és Litvániában zajlik majd, de a hírek szerint nyártól Magyarország több városában is feltűnik majd az utakon az MAN egyik elektromos Lion’s City E tesztbusza.
Az MAN akkumulátoros elektromos városi autóbuszainak sorozatgyártása 2020 októberében indult meg az MAN lengyelországi, starachowice-i üzemében. A sort a 12 méter hosszú szóló változat nyitotta. Az első ügyféljárművek a Verkehrsbetriebe Hamburg Holstein (VHH) vállalatnak készültek, ezeket Malmö és Nürnberg jelentős megrendelései követik. A típus 18 méteres csuklós kivitelének első szériapéldányai várhatóan áprilisban gördülhetnek majd le a szerelősorról. A termelésnek további löketet adhat, hogy az MAN villanybuszok akkumulátorait szállító Northvolt új gyártóüzemet épít a Lengyelország északi részén fekvő Gdańskban, ahol várhatóan 2022-től kezdik meg az elektromos járművekbe szánt akkumodulok gyártását.
Hajtáslánc tekintetében az MAN központi elhelyezésű villanymotort alkalmaz, hagyományos portálfutóművet meghajtva. Ezt a megoldást jellemzően strapabíróbbnak és egyszerűbbnek tartják a kerékagymotoros hajtásnál. A szóló autóbuszok hátuljába 160 kW névleges- és 240 kW csúcsteljesítményű villanymotor kerül, a testesebb csuklós kivitel mozgatásáról pedig két, elektronikusan szinkronizált centrális villanymotor gondoskodik (a B- és a C-tengely is hajtott), amelyek együttesen 320 kW állandó- és 540 kW csúcsteljesítményt adnak le.
A hivatalos álláspont szerint az MAN a járműtelepeken végzett éjszakai töltési módot tartja a legalkalmasabbnak a dízelbuszok gyakorlati kiváltására, ezért az eddigi nyilatkozatok alapján a cég villanybuszaiból később sem várható pantográfos gyorstöltésre alkalmas változat (ezt a lehetőséget a cégcsoporton belül a jelek szerint meghagyják a Scania elektromos modelljeinek). A Lion’s City E a rivális villanybuszok többségétől eltérően 800 V-os villamos hajtásrendszerrel rendelkezik, és Volkswagen-konszern adta lehetőségekkel élve a Porsche Taycannal osztozik egyes elektromos komponenseken.
Az említett felhasználási koncepcióhoz igazodva a Lion’s City E sorozat tagjai a kategóriában kiemelkedően nagy kapacitású, egész napos működést biztosító energiatároló egységekkel rendelkeznek. A szóló kocsikat 480 kW, a csuklósokat pedig 640 kW összkapacitású, moduláris felépítésű nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkumulátorcsomaggal szereli a gyártó. A Northvolt által szállított moduláris akkupakk a csuklós változat esetében nyolc, a szóló esetében pedig hat egységből áll, az egyes modulokat mindkét kivitelnél kizárólag a tetőn helyezik el. Az autóbuszok az üzemeltetési körülményektől függően 200-270 kilométert képesek megtenni, amit az év bármely szakaszában garantál az MAN az energiatárolók teljes élettartama során.
Fotók: MAN Truck & Bus SE