Kitekintő

Partraszállás a tengerentúlon: ilyen volt az első Busworld North America kiállítás

Első alkalommal látogatott Észak-Amerikába, ezen belül is az Egyesült Államokba a világszerte futó Busworld sorozat. A február 4. és 7. között a detroiti Huntington Place rendezvényközpontban megtartott legelső Busworld North America kiállítás az American Bus Association (ABA) szervezettel együttműködésben került lebonyolításra. 

A legutóbbi két nemzetközi Busworld eseménnyel – az isztambuli Busworld Turkey 2022 és a Jakartában megrendezett Busworld Southeast Asia 2022 kiállításokkal – ellentétben Detroitban a távolsági típusok vitték a főszerepet, többségük az USA-ban és Kanadában standardnak számító 45 láb, azaz 13,716 méter hosszú névleges méretben jelent meg a seregszemlén. Az amerikaiak az elektromos hajtás távolsági alkalmazásában jócskán megelőzik Európát: míg nálunk a vezető buszgyártók is csak az évtized második felére ígérik akkumulátoros turistabuszaik bemutatását, addig a tengerentúlon számos távolsági modell elérhető már lokálisan zéró emissziós hajtáslánccal is, igaz, ezek hatótávja nem éri még el a dízelekét és sok esetben a csomagtér befogadóképessége is kompromisszumos. Az első Busworld North America kiállításon egyaránt találkozhattunk már ismert típusokkal és nagy reményekkel induló újdonságokkal – lássuk tehát, hol tart az iparág az Atlanti-óceán túlsó oldalán!

A Van Hool termékeinek kizárólagos észak-amerikai forgalmazója, a portálunkon is több alkalommal említett ABC Companies a szigorúan tengerentúli piacos Van Hool CX távolsági típuscsalád legrövidebb, CX35 jelű kéttengelyes kivitelével érkezett az első Busworld North America kiállításra. A 35 láb (lökhárítókkal együtt 10 845 mm) hosszú mattfekete turistabuszba hathengeres, 345 lóerős (254 kW) Cummins L9 dízelmotor és hatfokozatú Allison WT B500 automataváltó került. A sajátos lila hangulatvilágítással feldobott bemutatópéldány 38 darab Kiel utasüléssel rendelkezik, de a típus akár 40 ülőhellyel is felszerelhető. A kizárólag az Egyesült Államokban és Kanadában kínált CX-sorozat európai rokonaitól eltérően tisztán elektromos hajtáslánccal is kapható (igaz, csak a 45 láb hosszú háromtengelyes karosszériaváltozat esetén), és ebben a minőségében a belga gyártó szerint akár 200 mérföldet – azaz 320 kilométert – is képes megtenni egyetlen feltöltéssel.

Az importőri feladatok mellett az ABC Companies kisáruszállítók (elsősorban a Ford Transit) átépítésével is foglalkozik, ezt a tevékenységi kört egy elektromos hajtású Sunset Ford Transit Van EV minibusz reprezentálta a cég standján. A 8-14 utasüléssel konfigurálható, 68 kWh összkapacitású lítium-ion akkupakkal rendelkező jármű hatótávja kiviteltől függően 108-116 mérföld (173-186 kilométer), így elsősorban rövidebb távú, last mile felhasználásra alkalmas.

A New Flyer nevével fémjelzett NFI Group amerikai távolsági buszos divíziójaként működő MCI sem maradt távol a rendezvénytől. A cég népszerű J-sorozatából ezúttal a J4500 Clean Diesel fantázianevű variánst lehetett élőben megtekinteni, de az MCI is kínál már tisztán elektromos hajtású utazóbuszt a 2021 tavaszán bemutatott J4500 Charge modell képében (sőt, egy méretosztállyal lejjebb is képviseltetik magukat a D45 CRT Charge, illetve D45 CRT LE Charge típusokkal), amely a gyártó állítása szerint több, mint 230 mérföldre (368 kilométerre) jut el vontatási akkumulátorainak egyszeri feltöltésével – a típus jellemzőiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben. A kiállított dízelmotoros változatot 11,8 literes, 410 lóerős (301 kW) Cummins X12 erőforrás mozgatja, Allison B500 automataváltó közreműködésével.

Mifelénk kevesen tudják, de a török Temsa is kifejezetten aktív az Egyesült Államokban, ahol jelenleg négytagú, kizárólag távolsági típusokból álló kínálattal képviselteti magát. Nem is eredménytelenül, az elmúlt két év során ugyanis sikerült megdupláznia piaci részesedését a magánszektorban, miközben bővítette szervizhálózatát is, jelenleg pedig a kanadai és a latin-amerikai piacra történő belépést fontolgatja. A cég standján ezúttal a 2014 óta kínált és a közelmúltban átdolgozott TS45 csúcsmodell 455 lóerős (334 kW) Cummins X12 erőforrással szerelt dízelmotoros változatát lehetett megtekinteni, de már ebből is létezik tisztán elektromos hajtású variáns, TS45E típusjelzéssel.

Fotó: Bussmagasinet

A Mercedes-Benz standján természetesen a sajtófotókon már 2021 őszén, teljes valójában pedig tavaly februárban bemutatott új Tourrider kapta a főszerepet, amelyből az egyszerűbb Business és a fényűzően felszerelt Premium kivitelt is elhozta a csillagos márka. Az európai Tourismo sorozattal rokon, kizárólag 45 láb hosszú háromtengelyesként kínált típusra nagy feladat vár, ugyanis a tengerentúlon nem igazán sikeres Setra típusok utódjaként kell helyreállítania a Daimler-csoport buszgyártó divíziójának renoméját, amire a magas presztízsű csillagos emblémával és az új értékesítői hálózattal megtámogatva minden esélye meg is van. Talán éppen ennek igazolására mindkét verziót már eladott, üzemeltetői tulajdonú példány képviselte a kiállításon: a Business változat a különjáratokra szakosodott Academy Bus, a Premium pedig a típus első amerikai vásárlója, a bostoni székhelyű Yankee Line kanárisárga flottaszínében jelent meg.

Felszereltségi szinttől függetlenül erőforrásként a nálunk is ismert hathengeres, 12,8 literes Mercedes-Benz OM 471 dízelmotor 450 lóerős (336 kW) változata szolgál, az Allison WT B500R automataváltót viszont csak a tengerentúli piacokon társítják hozzá. A típus aktív balesetmegelőző arzenálja nagyjából az Európában ismert elemeket vonultatja fel, alapáron megtalálható benne az akár mozgó gyalogosokat is észlelő Active Brake Assist 5 (ABA 5) intelligens vészfék-rásegítő, az adaptív tempomat, a sávelhagyásra figyelmeztető funkció, a fékasszisztens (BAS) és az ESP, opcióként pedig sok más egyéb mellett a kiegészítő visszapillantó tükrök, a 360°-os képet adó kamerarendszer és a holttérfigyelő is.

A jövőre már századik születésnapját ünneplő Prevost (ejtsd: „prívó„) a várakozásoknak megfelelően a portálunkon már részletesen bemutatott – sőt, azóta lakóbuszként is debütáló – újdonságát, a H3-45 luxus távolsági modellt állította ki Detroitban, amely szűk egy hónappal korábban, a floridai Orlandóban megrendezett UMA EXPO 2023 kiállításon tartotta világpremierjét. A nagy múltú kanadai gyártó napjainkban a Volvo Group érdekeltségébe tartozik, amit nem csak a 435 lóerős (320 kW), a legszigorúbb amerikai EPA környezetvédelmi előírásokat is teljesítő Volvo D13 erőforrás demonstrál, hanem a típushoz elérhető biztonsági funkciók és a feláras Volvo Connect telematikai szolgáltatáscsomag is.

Az új zászlóshajóval azonos gépészetre épülő, de még a korábbi arculatot képviselő és a gyári ranglétrán egy szinttel lejjebb elhelyezkedő (nem mellesleg pedig 12 hüvelykkel, azaz szűk 305 mm-rel alacsonyabb) X3-45 típus is jelen volt a kiállításon – ezt a modellt egy, a Trailways busztársaság specifikációja szerint készült példány képviselte.

A BYD – és a helyben gyártott, nem egészen 30 láb hosszú, alacsony belépésű K7M ER midibusz – jóvoltából nem maradt városi típus nélkül a rendezvény. Természetesen tisztán elektromos hajtású modellről van szó, amely papíron 196 mérföldes (314 kilométer) hatótávot ígér egy feltöltéssel, fedélzetén pedig legfeljebb 20 utasülés helyezhető el. A kínai gyártó egyébként a világ más tájain ismerttől gyökeresen eltérő kínálattal van jelen Észak-Amerikában, ahol az egyszintes városi modellek (K7M, K7M ER, K8M, K9M, K9MD, K11M) mellett városi emeletest (C8MS, C10MS), elektromos távolsági buszt (C6M, C8M, C9M, C10M) és kétféle iskolabuszt (Type A, Type D) is kínál.

Észak-Amerikáról lévén szó, nem hiányozhattak a porondról a helyi iskolabusz-specialisták sem. Közülük a Pegasus Specialty Vehicles egy Chevrolet-alapú kreációval jelentkezett, amely az ún. Type A kategóriába tartozik – ez a legkisebb amerikai iskolabusz-méretosztályt jelenti, amely a műszaki bázisként szolgáló kishaszonjárművek frontrészét megtartó és tőle jól elkülöníthető felépítménnyel rendelkező, ún. cutaway típusokat foglal magába, 10-30 fős befogadóképességgel.

A georgiai illetőségű Ultra Coach elsősorban egyedi átépítésekkel foglalkozik, a Detroitban kiállított 45 láb hosszú, 56 utas szállítására alkalmas luxusbuszuk Freightliner bázisra épül. A 6,7 literes Cummins dízelmotorral és Allison váltóval szerelt jármű üzemeltetési költsége a magas felszereltség ellenére a gyártó állítása szerint mindössze feleannyi, mint egy hagyományos távolsági autóbuszé. A kisebb járművek esetében a hasonló átépítések legnépszerűbb alapja egyértelműen a Ford Transit, a fentebb már említett ABC Companies mellett a Mobility TRANS és a Master’s Transportation standján is lehetett találkozni ilyen járművekkel, akár kerekesszékes lifttel felszerelve.

Természetesen nem maradtak távol a rendezvénytől a legfontosabb iparági beszállítók sem, mint például a Heliox, a Hendrickson, az Adastec, a Bridgestone, a Bitzer, a Zenobe, a Kiel, a Q’Straint vagy éppen a fedélzeti tűzelfojtó rendszerek specialistájaként ismert svéd Dafo. A kiállítással párhuzamosan zajló szakmai konferencián többek között elhangzott, hogy az észak-amerikai távolsági- és iskolabusz-piac a maga 8100 darabos éves forgalmával jelenleg a világ ötödik legnagyobbika Kína, Európa, India és Latin-Amerika után. A szakértők szerint 2024-re az elektromos buszok egy mérföldre vetített fenntartási költsége már alacsonyabb lesz, mint egy dízelmotorosé, a hidrogénhajtásúaké pedig 2030-ra csökkenhet az akkumulátoros villanybuszoké alá. Ennek ellenére az átállás néhány eminens államot (mindenekelőtt Kaliforniát) leszámítva nehézkesen megy, főként a biztosítótársaságok óvatossága, a hosszú szállítási határidők és a töltőinfrastruktúra korlátozott rendelkezésre állása miatt. Az észak-amerikai (USA, Kanada) városi szegmensben a zéró emissziós típusok piaci részesedése 2027-re érheti el a 25%-ot, a távolságiak esetében ekkorra 8%-os arányt prognosztizálnak.

Ami a magát a rendezvényt illeti, a kezdet sikeres volt, hiszen már most tudható, hogy a széria folytatódik: a következő Busworld North America kiállításra két év múlva, 2025 februárjában kerül sor, a rendezvénynek akkor Philadelphia ad majd otthont.

Fotók: Busworld

Címkék