Kitekintő

Válogatás a Busworld Southeast Asia 2022 újdonságaiból

Második alkalommal került megrendezésre a Busworld Southeast Asia szakkiállítás Indonézia fővárosában, Jakartában. A Busworld és a GEM Indonesia együttműködésében megrendezett háromnapos összejövetelt október 5. és 7. között tartották a Jakarta International Expo kiállítási központ területén, ezen idő alatt a szervezők közlése szerint mintegy 4000 látogatót fogadott összesen 42 országból.

Idén már tudósítottunk az isztambuli Busworld Turkey seregszemléről, de a világszerte futó Busworld kiállítássorozat más helyszínekre is ellátogatott 2022-ben. Közülük a délkelet-ázsiai felvonás viszonylag fiatal rendezvénynek számít, amelyre a helyi érdekeltségű márkák dominanciája jellemző. A négy legnagyobb indonéz karosszáló cég mindegyike – amelyek együttesen a helyi piac mintegy 90%-át fedik le – képviseltette magát az idei összejövetelen, kiegészülve két, a térségben aktív kínai gyártóval. Az elektromobilitás terjedésének kormányzati támogatása Indonéziában is napirenden van, így nem meglepő, hogy a kiállított városi buszok háromnegyede akkumulátoros elektromos hajtással rendelkezett. A távolsági típusokat magas, már-már a luxusigényeket kielégítő kényelmi felszereltség jellemezte, és mivel nem egyedi építésű bemutatóbuszokról, hanem már eladott példányokról van szó, elmondható, hogy a mindennapokban is lehet találkozni ilyen járművekkel a helyi utakon. Az indonéz piacra szánt autóbuszok egyébként elsöprő többségben alvázas konstrukciók és jellemzően csak 2500 mm szélesek, a műszaki adataikról pedig testületileg szűkszavúan nyilatkoznak a gyártóik.

Az indonéz piacos városi buszokat viszonylag egyszerű beltér és magas dobogók jellemzik – a képen látható Tentrem Velocity W5 az igényesebbek közül való

Cikkünkben rövid összefoglalót a 2022-es Busworld Southeast Asia kiállítás legfontosabb látnivalóiról. Bár a rendezvénytől nem maradtak távol az iparági beszállítók sem, szokásunknak megfelelően ezúttal is a járműgyártókra koncentrálunk, kitekintést adva a világ buszgyártásnak erre a számunkra jóformán ismeretlen szegletére.

Ezzel szemben a távolsági buszoknál nem ritka a fényűző felszereltség és a luxus hálófülkés kivitel sem – a képen egy Adi Putro Jetbus SDD

Az immár 47 éves buszgyártói tapasztalattal rendelkező New Armada idei legfőbb újdonságát a Skylander R22 nevű távolsági modell jelentette. A kiállításon szereplő példány érdekessége a hátsó szélvédő helyére beépített opcionális, nagyméretű LCD-kijelző, amely a jármű előtti forgalom képét jeleníti meg a busz mögött haladók számára. A gyártó elgondolása szerint a megoldás elsősorban a zsúfolt, robogósokkal teli útszakaszokon növeli a közlekedésbiztonságot, de reklámfelületként is használható. A délkelet-ázsiai buszokra jellemző, európai szemmel kissé túlbonyolított formavilágú típus 12 vagy 13,5 méter hosszú felépítménnyel és kétféle magassággal (HD vagy SHD, utóbbi 3,9 méter magas) rendelhető, opcionálisan Mercedes-Benz alvázon is, de a kiállított példány gépészeti bázisát a japán Hino adta. A kiállításon szereplő példány bőséges felszereltséggel büszkélkedhet, 2+1 soros elrendezésben beépített luxus utasülésekkel, az utastér hátsó részében pedig kanapés (!) társalgóval.

Határozottan agresszív ábrázata van az új New Armada Skylander R22-nek

A cég standjának másik látványossága a Citouro nevű normálpadlós, 7830 mm hosszú városi midibusz volt – ehhez az elnevezéshez alighanem egy, az emblémájában háromágú csillagot viselő márkának is lenne néhány szava, ha valaha netán Európában próbálkozna vele a New Armada. A keskeny (2100 mm) és magas (3350 mm) karosszériájú orrmotoros jármű Mitsubishi Fuso műszaki alapokra épül. A belső tér érdekessége, hogy a leghátsó üléssort leszámítva kizárólag a menetirányhoz képest 90°-kal elfordított utasülésekkel rendelkezik.

Egészen furcsa arányok jellemzik a New Armada Citouro midibuszt, a formatervezők itt is beleadtak mindent

A globális szinten talán valamivel ismertebb Laksana a kiállításra időzítette a szupermagas padlószintű, Hino alvázra épített SR3 XHD Prime luxus turistabusz hivatalos premierjét. A típus többek között hatalmas csomagterével hívja fel magára a figyelmet, a fedélzeten pedig lábtámaszos fotelek és zárható fedeles csomagtartó polcok jelzik a magasabb komfortfokozatot.

A Laksana új távolsági csúcsmodellje, az SR3 XHD Prime

Ezen kívül az orrmotoros, 32 üléses Tourista távolsági buszt lehetett még megtekinteni az indonéz gyártó standján, míg a városi termékvonalat a hazájában tavaly Good Design Indonesia 2021 formatervezési díjjal is kitüntetett Cityline 3 típuscsalád tisztán elektromos hajtású, BYD-alvázas verziója képviselte. A kiállított jármű 80 utas egyidejű szállítására alkalmas, felépítménye pedig középperonos BRT-rendszerekhez igazodik normálpadlós, kétoldali átszállóajtókkal szerelt kialakításával.

A Laksana Cityline 3 az itt látható magaspadlós kivitel mellett alacsony belépésűként is létezik. A nyitott ládaajtó mögött a vészlépcső található (Fotó: Luthfi Anshori/detikOto)

A Tentrem idei legnagyobb dobását az alacsony belépésű, 12 méter hosszú Velocity W5 villanybusz bemutatója jelentette, amely a beszámolók szerint teljes egészében indonéz gyártású alkatrészekre épül, beleértve az alvázat is – ezt a helyi buszgyártók jellemzően nagy külföldi cégektől vásárolják. Az 1-2-0 ajtóképletű bemutatóbusz középen mindkét oldalon rendelkezik kétszárnyú, pneumatikus működtetésű bolygóajtókkal.

Középen kétoldali átszállóajtóval is kérhető az indonéz ipar termékeit előnyben részesítő Tentrem Velocity W5

A cég standjának másik járműve a Mercedes-Benz O 500 RS 1836 alvázra épített, 12,8 méter hosszú és 3,9 méter magas Avante H9 Priority éjszakai utazóbusz volt, amelyet normál utasülések helyett két egymás feletti szinten hálókabinokkal szereltek fel.

A cég kissé Neoplan-stílusú távolsági típusa természetesen nem csak fekvőhelyekkel, hanem normál utasülésekkel is rendelhető – az utastér ilyenkor egyszintes

A rendezvényen újoncnak számító Adi Putro standján létszámban ugyan a távolsági típusok domináltak, a legnagyobb érdeklődésre mégis a Jetbus Transit nevű, kereken 9 méter hosszú és mindössze 2,1 méter széles városi modell tarthatott számot, amelyben Indonézia első önhordó konstrukciójú városi autóbuszát tisztelhetjük. A 22 utasüléssel szerelt jármű formavilága kívül-belül egyaránt kísértetiesen hasonlít a buszos fejlesztéseit éppen felfüggesztő (és a legújabb hírek szerint a közeljövőben inkább Észak-Amerikára összpontosító) Arrival koncepciójára, az építésmód és a műszaki tartalom azonban köszönőviszonyban sincs egymással. Az Adi Putro kreációja egy alacsony belépésű konstrukció a Hino kelléktárából származó dízelmotorral és 5+1 fokozatú kézi sebességváltóval, saját fejlesztésű tekercsrugós (!) felfüggesztésekkel. Az elektromos változat bemutatását a soron következő, 2024-es Busworld Southeast Asia kiállításra ígérik.

Jól hallottam, valaki azt mondta, Arrival?

A hazájában inkább turistabusz-specialistaként ismert cég ezenkívül nem kevesebb, mint hat távolsági modellt állított ki Scania, Mercedes-Benz, Volvo és Hino alvázakra építve, különböző üléselrendezéssel, a hagyományos 2+2 soros kialakítás mellett 2+1, illetve 1+1+1 soros konfigurációval, az emeletes típusok alsó szintjén fekvőhelyekkel.

Az Adi Putro távolsági típusai lényegesen egyedibbek

A Golden Dragon – az importőri feladatokat ellátó SAG cég közvetítésével – egyike volt azon kínai buszgyártóknak, amelyek részt vettek a rendezvényen. A többiektől eltérően Európában is ismert márka ezúttal két városi villanybusszal érkezett, amelyekről ráadásul konkrét számadatokat is közölt. A 6045 mm hosszú és 2020 mm széles, Astar helyett ezúttal All Star névre átkeresztelt pöttöm minibuszba 90 kWh összkapacitású, CATL gyártmányú lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátorpakk kerül, amely 122 kilométerre juttathatja el a járművet és legfeljebb 24 utasát egy feltöltéssel. A típusnak hazájában egyébként önvezető kivitele is létezik.

Eddig inkább autonóm minibuszként, Astar néven hallhattunk a Golden Dragon apróságáról

A teljes méretű, 11 980 mm hosszú és 2495 mm széles, XML6126JEVJ0C3 típusjelű szóló villanybusz hivatalosan 59 utas befogadására alkalmas, energiaellátásáról pedig 326 kWh összkapacitású, ugyancsak a CATL-től származó LFP akkucsomag gondoskodik, ami 250 kilométeres autonómiát biztosít. Az alacsony belépésű járművet 145 kW állandó- és 245 kW csúcsteljesítményű, központi elhelyezésű Dana TM4 állandómágneses szinkron villanymotor mozgatja.

A Golden Dragon természetesen az indonéz üzemeltetők számára is tud 12 méteres városi villanybuszt ajánlani

Hasonló felállásban képviseltette magát a Zhongtong Buses is helyi forgalmazóján, a PT Mobilindo cégen keresztül: a kínai gyártó a 6 méter hosszú LCK6606EVGA36 mini villanybusszal, valamint a szintén elektromos hajtású és nem kevésbé jól csengő névvel megáldott 12 méteres LCK6126EVGRA1 modellel igyekezett megnyerni az indonéz vásárlók kegyeit – utóbbi a Transjakarta közlekedési társaság specifikációja szerint készült. Mindkét típus lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorcsomaggal rendelkezik, ám ezek kapacitása a gyári tájékoztatóból nem derült ki.

Helyi igényekre szabott kivitelben jelent meg a Zhongtong LCK6126EVGRA1 – ötletes az ajtószárnyak belső élére helyezett LED-csík

A brüsszeli Busworld Europe mintájára az idei Busworld Southeast Asia esetében is kiosztásra kerültek a rendezvény legjobban sikerült formavilágú buszainak járó Design Award, valamint a leginkább előremutató járműveket díjazó Innovation Award elismerések, amelyeket egy négytagú nemzetközi zsűri ítélt oda. A résztvevőket három-három kategóriában értékelték. A legjobb design díját az elektromos buszok között a Zhongtong LCK6606EV, a távolságiaknál a Laksana Tourista, a rövid távú utakra szánt ún. last mile vehicle kategóriában pedig a Golden Dragon All Star kapta.

A Zhongtong LCK6606EV-t a kiállítás legformásabb elektromos buszának választotta meg a szakmai zsűri

Az innovációs elismeréseket a hagyományos hajtásrendszerű városi buszok csoportjában az Adi Putro Jetbus Transit, az elektromos típusoknál a Tentrem Velocity W5, a távolsági modellek mezőnyében pedig a New Armada Skylander R22 vihette haza. A programot a hasonló nagyszabású rendezvényeken megszokott szakmai beszélgetések egészítették ki: a kiállítás első két napján (október 5-6.) az érdeklődők összesen hat különböző, a délkelet-ázsiai buszpiaccal kapcsolatos szemináriumon vehettek részt.

Az innovációs díjat érdemlő kijelző a New Armada Skylander R22 hátfalába építve

Címlapkép: MobilKomersial.com. A külön nem megjelölt fényképek forrása: Busworld

Címkék